Dáváte svým lidem 5. týden dovolené? To děláte dobře

Řada lidí ho má a další by ho chtěli. Možná vnímáte dovolené navíc pouze jako benefit pro zaměstnance. Tím sice je, ale má mnoho výhod i pro firmy.

5 týdnů dovolené v ČR

Benefit ve formě delší dovolené je atraktivní pro zaměstnance i zaměstnavatele. U pracovníků jsou důvody nasnadě. V případě firem zvedne jejich atraktivitu a také vám zajistí spokojené kolegy, které to bude v práci bavit a budou podávat dobré výkony.

5. týden dovolené má téměř polovina lidí

Týden dovolené navíc patří k hlavním zaměstnaneckým benefitům. Podle posledních dostupných dat z průzkumu LMC mezi zaměstnanci JobsIndex dostává 5. týden dovolené 47 % zaměstnanců, což ho řadí na 3. příčku mezi top benefity.

Nejčastější zaměstnanecké benefity

1. stravenky, příspěvky na stravování 61 %

2. příspěvek na penzijní, životní připojištění 52 %

3. 1 týden dovolené navíc 47 %

4. závodní stravování 45 %

5. přizpůsobitelná pracovní doba 44 %

Zdroj: JobsIndex, září 2022

Některé společnosti jdou ještě dál a jejich zaměstnanci si mohou užívat dovolenou prodlouženou o 2 nebo i více týdnů nad standardní rámec. A není jich vůbec málo, tuto možnost má plná pětina pracovníků.

Volné dny jako lákadlo i odměna

Mezi benefity najdeme i další varianty, kdy lidé mohou čerpat volné dny. Například placené zdravotní volno může využívat 38 % zaměstnanců. Pětině lidí pak jejich zaměstnavatelé umožňují vzít si job break – delší pauzu od práce, ovšem neplacenou.

Dny či týdny volna nad rámec zákonem stanovené dovolené používají zaměstnavatelé také jako formu odměny pro své věrné pracovníky. V tom případě se obvykle jedná o volno placené. Někteří zaměstnavatelé povolují i tzv. sabbatical v délce týdnů až měsíců, které může člověk využít k restartu sil, odpočinku nebo vzdělávání.

Nám v LMC se osvědčuje benefit nazvaný happy days. Kolegové si mohou vzít neomezený počet volných dnů. Nejedná se o náhražku dovolených, zkráceného úvazku ani delší pracovní neschopnosti, ale jde o čas na vyřízení osobních záležitostí. Záměr je jednoduchý: dáme lidem tolik volna, kolik potřebují, aby v práci mohli podávat dlouhodobě udržitelný výkon a bylo jim v ní dobře.

Delší dovolená může rozhodnout ve váš prospěch

Týden dovolené navíc je velmi žádaný benefit. Jen menšina zaměstnanců v průzkumu uvedla, že pro ně tato možnost není důležitá. Firmy tak mohou nabídkou pátého či dalších týdnů dovolené zaujmout v inzerátu a zvednout svoji šanci na oslovení kandidátů.

O delší dovolenou má zájem naprostá většina lidí napříč příjmovými skupinami i profesemi, oslovte zlaté, bílé i modré límečky na největších pracovních portálech Jobs.cz a Prace.cz.

1 týden dovolené navíc:

  • 38 % zaměstnanců má a je to pro ně důležité,
  • 9 % má, ale není to pro ně důležité,
  • 42 % nemá, ale chtěli by,
  • 11 % nemá a není to pro ně důležité.
  • Zdroj: JobsIndex, září 2022

Dovolená pro zdraví, i to finanční

Přepracovanost a nedostatek odpočinku mohou vést ke zdravotním problémům fyzického i psychického rázu. Jak ve speciální datové snídani zaměřené na zdraví vysvětluje lékař Tomáš Šebek, firmy mohou výrazně ušetřit, pokud budou mít zdravé zaměstnance. Nejen absence lidí v práci, ale i jejich nesoustředěnost kvůli zdravotním problémům mají pro zaměstnavatele velké ekonomické důsledky. Firmám se tak vyplatí dbát na prevenci, k níž patří i pořádná dovolená.

V této souvislosti je na pováženou, že skoro třetina Čechů si nezvládne během roku vybrat celou dovolenou. Firmy by neměly zapomínat na to, že převádění dovolené by mělo být spíše výjimkou, ne pravidlem, a že coby zaměstnavatelé nesou odpovědnost za to, aby dovolená jejich lidí byla čerpána v souladu s právními předpisy.

Budoucnost některých zaměstnaneckých benefitů je aktuálně nejistá, vláda navrhuje zbavit je dosavadního osvobození od daní. Pokud přestanou být příspěvky na volnočasové aktivity či nadlimitní stravenky zvýhodněné, firmám se nevyplatí je dále nabízet a již avizují, že je poskytovat nebudou. Oproti tomu týden či dva dovolené navíc jsou stálicemi mezi přáními zaměstnanců a žádný krok státu je příliš neovlivní. Delší dovolená nebo jiné formy volna tak zůstávají důležitým nástrojem pro přilákání a udržení lidí a také pro zdraví vaší firmy – nejen v lékařském smyslu slova, ale i z ekonomického hlediska.

 
Sdílejte