Datová snídaně: Hlad po lidech vrcholí, spokojenost zaměstnanců klesla

Sdílejte

Předvánoční Datová snídaně LMC přináší pravidelný set aktuálních čísel o pracovním trhu. Datový analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský rozebírá podzimní průzkum spokojenosti a motivace zaměstnanců JobsIndex.

Lidé ve firmách, které při letním zlepšení pandemické situace začaly do jisté míry omezovat možnosti práce na dálku, výrazně ztrácejí pocit spokojenosti a motivace. Další problémy přináší vysoké množství práce a návrat starých bolestí, jako je nedůvěra mezi zaměstnanci a manažery, nedostatek uznání, nebo dokonce ponižující přístup k lidem. To vše a spousta dalších zjištění vyplývá z nejnovějšího JobsIndexu.

Silným motivem pro změnu práce se nově stala vyšší flexibilita v místě a času výkonu práce. Více boduje také (výrazně) lepší mzdové ohodnocení, u lidí s vyšší kvalifikací však především v kombinaci s lepší náplní práce a většími možnostmi profesního rozvoje, nebo zapojením do rozhodování. Zaměstnanci se po pandemickém hledání stability opět začínají rozhýbávat ke změnám a jejich ochota hledat si dobrovolně nové místo pomalu roste. I vzhledem k aktuální zdravotní situaci je však počet reakcí na obsazované pozice prozatím nižší než ve srovnatelném období předcovidového roku 2019, zatímco poptávka firem po lidech vrcholí na historických rekordech.

Závěr Datové snídaně se věnuje možnostem, které náborářům ve složité situaci umožní utrhnout se z pelotonu a nabírat rychleji a úspěšněji než jejich konkurence. I když se to na první pohled nezdá, trh práce má stále nevyužité rezervy lidí, mezi nimiž je možné kvalitní kandidáty hledat – stačí jen určitá změna přístupu a nabízených podmínek.

Časový rozvrh videa:

  • 0:00 Současná situace a výhled dalšího vývoje v ekonomice
  • 3:05 Ne/zaměstnanost, počty obsazovaných pozic a zaslaných CV
  • 11:01 Fluktuace zaměstnanců a její příčiny
  • 17:38 Změny ve spokojenosti a motivaci lidí v práci
  • 22:50 Práce na dálku: posuny v přístupu firem a lidí, dopady na spokojenost
  • 28:45 Negativní pocity v práci
  • 32:15 Tendence k dalším změnám zaměstnání
  • 38:22 Dostupnost a oblíbenost vybraných benefitů
  • 44:57 Posily dostupné na trhu a jak je nabírat

Datová snídaně Q4 2021 - Hlad po lidech vrcholí

Stáhnout (pdf, 5.7 MB)
 
Sdílejte