Vítej a plav. 66 % lidí nikdo nezaučil, zjistil náš průzkum

Náboru dnes firmy věnují spoustu energie. Jakmile však nováček nastoupí, stává se svým způsobem neviditelným. Zeptali jsme se uživatelů Jobs.cz a Prace.cz, co zažili během onboardingu. Výsledky nás překvapily: dvěma třetinám lidí se nikdo cíleně nevěnoval.

Vítej a plav. Zaškolování nováčků firmy moc neřeší.

66 % nezaškolených nováčků

V průzkumu odpovídalo 1041 lidí, kteří si našli práci přes Jobs.cz a Prace.cz. Chtěli jsme vědět, jak probíhalo jejich zaškolení po příchodu na nové působiště.

Zajímalo nás, zda se onboarding liší podle velikosti firmy nebo oboru. A také, zda lidé, kteří práci změnili před rokem, zažili jiný přístup než ti, kteří nastoupili před třemi a více lety.

Překvapilo nás zjištění, že většina lidí nemá k tématu zaškolování v podstatě co říct. A to bez ohledu na délku zaměstnání, obor nebo velikost firmy.

Prostuduj si složky ve skříni

  • „Zaškolení proběhlo tak, že mi řekli: prostuduj si všechny složky ve skříni a když nebudeš něco vědět, sežeň si informace od lidí z jiných středisek nebo z internetu.“
  • „Měla mě zaškolovat kolegyně, která na mě neměla čas.“
  • „Zaškolení vypadalo, jako by mi kolegyně práci ani předat nechtěla. Část informací nepředala vůbec.“

Tohle jsou skutečné komentáře, které nám lidé k průzkumu dopsali. Celkem často zmiňovali, že na ně nikdo z kolegů neměl čas a připadali si tak trochu jako vetřelci. To, že zaškolení chybělo, zmiňovali častěji ti, kteří si posledního zaměstnavatele našli na Prace.cz.

Nadšení… a frustrace

Popsaný problém se však netýká jen českého náboru. Studie New Hire Momentum: Driving the Onboarding Experience přinesla podobné zjištění. Tři čtvrtiny manažerů přiznaly, že onboarding není v jejich firmě dostatečně využíván.

Podceněné zaškolení nováčků podle studie ničí úsilí investované do náboru. Pokud nový člověk během prvních týdnů nezažívá, co čekal a necítí se ve firmě dobře, jeho motivace prudce klesá.

Kdo zaškolení zažil, tak ho oceňuje

Ať ale nebrnkáme jen na negativní notu. Třetina lidí v našem průzkumu řekla, že onboarding absolvovala. Zaškolení jim buď individuálně naplánoval nadřízený, nebo prošli zaškolovacím plánem společným pro všechny nové zaměstnance.

To, co je první týdny v nové práci čeká, se většina zaškolených dozvěděla už před nástupem. A pouze 11 % lidí řeklo, že se plán zaškolení proti původním informacím významně lišil.

Lidé, kteří propracovaným onboardingem prošli, jsou za to rádi. Tři čtvrtiny lidí zapojených do průzkumu hodnotily proběhlé zaškolení jako přínosné.

A co by lidé uvítali?

Hodně komentářů nám lidé napsali pod otázku, co by během onboardingu uvítali, aby pro ně byl více užitečný. Pro inspiraci vybíráme pár autentických komentářů:

  • „Vysvětlení práce, kterou mám dělat, co je vlastně mým úkolem. V případě ruční výroby to platí dvojnásob. Hodit do vody není dobré, protože kolegové na vás nemají čas. Člověk to pak vzdá jen proto, že je na něj obrovský tlak.“
  • „Aby mi někdo ukázal celý proces, jak ve výrobě, tak v kanceláři. Pracuji v kanceláři už čtyři měsíce a ještě jsem naživo neviděla náš produkt.“
  • „Pomohlo by mi vidět práci jiných týmů v útvaru, účast na poradách a podobně.“
  • „Vysvětlení pracovní struktury, vize a následujících kroků. Vysvětlení práv a kompetencí. Kde je pouze moje odpovědnost, o čem můžu samostatně rozhodovat? Kde se mám naopak podřizovat?“
  • „Veškeré informace. Vše samozřejmě nejde říci hned, některé situace se stávají za pochodu. Pokud je ale člověk neví/nezažil, neměl by za to být kárán.“

 
Sdílejte