Rok s označením „Do 2 týdnů odpoví“. Přineslo, co jsme od něj čekali?

Za pár dnů to bude rok, co kandidáti mohou u inzerátů na Prace.cz a Jobs.cz najít označení „Do 2 týdnů odpoví“. Označovali jsme tak nabídky zaměstnavatelů, u kterých jsme měli ověřeno, že do 14 dnů odpoví alespoň na 80 % došlých životopisů.

Za pár dnů to bude rok, co kandidáti mohou u inzerátů na Prace.cz a Jobs.cz najít označení „Do 2 týdnů odpoví“. Označovali jsme tak nabídky zaměstnavatelů, u kterých jsme měli ověřeno, že do 14 dnů odpoví alespoň na 80 % došlých životopisů.

Proč vlastně?

Loňský průzkum mezi 9 524 uživateli Jobs.cz a Prace.cz nám ukázal poměrně alarmující fakta: 68 % lidí zažilo, že někam poslali životopis, ale firma se jim vůbec neozvala.

Byli naštvaní a měli pocit, že své CV poslali do černé díry. Mnohem horší však bylo, že klesla jejich důvěra odpovídat na další nabídky – což sekundárně poškozuje i zaměstnavatele, kteří kandidátům poctivě odpovídají.

Jak jsme zjistili z průzkumu, většina lidí, kteří nedostali odpověď, tuto zkušenost rozhodně nehází jen tak za hlavu:

  • 58 % lidí: přešla mě chuť odpovídat na další nabídky
  • 76 % lidí: danou firmu nedoporučím svým známým
  • 83 % lidí: do dané firmy se už nikdy na žádnou pozici nepřihlásím

Chtěli jsme to změnit. Proto vzniklo označení „Do 2 týdnů odpoví“ u inzerátů.

Rok se s rokem sešel

V srpnu 2018 to bude rok, co jsme označení „Do 2 týdnů odpoví“ začali k vybraným inzerátům připínat. Jaký mělo efekt? Dostává více lidí odpověď na svůj životopis a mají tak z hledání práce lepší zážitek?

Z čísel, která máme zatím k dispozici vidíme, že stoupá počet lidí, kteří na své CV dostávají do 14 dnů odpověď. Konkrétně 51 % lidí hledajících přes Prace.cz a 47 % lidí hledajících přes Jobs.cz dostanou reakci na svůj životopis. Průměr za oba portály je 49 %.

Děkujeme všem personalistům, kteří se na tom podílejí. Přispívá to nejen k lepšímu pocitu kandidátů, ale zvyšuje to i jejich důvěru, že hledání zaměstnání přes Jobs.cz a Prace.cz má smysl.

Komu se označení započítává?

Když jsme loni označování u inzerátů spouštěli, dokázali jsme údaje o odpovídání spolehlivě zjistit jen na základě dat z Teamia. Označení od nás tedy dostala každá firma, která přes Teamio do 14 dnů odpověděla alespoň na 80 % životopisů.

Právě ohledně toho se nám ozývalo nejvíce firem, kterým vadilo, že na označení nedosáhnou, pokud nepracují v Teamiu. Proto jsme začátkem září 2017 přidali další způsob, jak započítat i kontakt uskutečněný mimo Teamio. Pokud tedy personalista kandidátům po své ose volal, psal e-maily nebo esemeskoval, stačilo, když se potom zdarma přihlásil do Teamia a kontakt tam stručně zaznamenal. Pokud to stihnul do 14 dnů, mohli jsme k jeho inzerátům připnout „Do 2 týdnů odpoví.“

Začátkem roku 2018 jsme startovní čáru vyrovnali úplně a zpětnou vazbu na (ne)odpovídání ze strany firem sbíráme přímo od kandidátů. Pokud lidé odpoví na nějaký inzerát, dostanou od nás krátký dotazník, kde zaznamenají, zda se jim firma ozvala. I na základě těchto dat pak firmám označení „Do 2 týdnů odpoví“ udělujeme.

Slušná káva!

Abychom na problém s neodpovídáním upozornili, spustili jsme s agenturou AC&C Public Relations kampaň Slušná káva.

O co šlo? Na pražském Náměstí Jiřího z Poděbrad jsme nechali postavit stánek s kávou. Baristé ale zákazníky okatě ignorovali: povídali si mezi sebou nebo koukali do mobilu. Cílem bylo vzbudit podobné emoce, s jakými se potýkají lidé, kterým firmy neodpovídají: zklamání, nejistota a naštvání.

Kampaň Slušná káva v květnu bodovala na letošní České ceně za PR, kde získala ocenění ve třech kategoriích.

Zajímá vás více o označení „Do 2 týdnů odpoví“? Přečtěte si podrobnosti

LMC

 
Sdílejte
Chcete vědět, co HRisty letos čeká?
0