Nástupní mzdy rostou. I v profesích, kde byste to nečekali

Co mají společného manažer dopravy a vrátný? Pokud se ucházejí o práci, na pohovoru si mohou vyjednat o třetinu vyšší nástup než před rokem. Trvající nedostatek lidí žene mzdy nahoru i v mnoha dalších profesích a oborech. Nahlédli jsme do našich dat a prozkoumali to trochu podrobněji.

Mediány nabízených nástupních mezd

Přesněji: porovnali jsme, jak se změnily mediány nabízených nástupních mezd v lednu 2017 a lednu 2018. Do srovnání jsme zahrnuli nabídky, které na Jobs.cz a Prace.cz vystavili přímí zaměstnavatelé (tedy nikoliv personální agentury).

Obory, kde rostou mzdy

V jakém oboru tipujete, že nabízené nástupní mzdy poskočily nejvíce? Kdepak IT. Je to Ostraha a bezpečnost. Firmy těmto specialistům nabízejí o 18 % více než před rokem, aby je přilákaly.

Zvýšení mzdy je stále nejspolehlivější způsob, jak kandidáty oslovit. Pro 81 % lidí je vidina lepší výplaty největším motivátorem pro změnu práce. Nárůst výdělku však musí být znát. Například třetina lidí je ochotna vyjednávat o změně práce, pokud  si na novém působišti polepší minimálně o 30 %:

Profese, kde rostou mzdy

Velmi zajímavý je pohled na nárůst nabízených nástupních mezd v jednotlivých profesích. Najdeme tu třeba již zmíněného manažera dopravy a vrátného, kterým firmy v lednu 2018 nabízely o třetinu více peněz než před rokem:

Kraje, kde rostou mzdy

Poslední mzdový pohled vede do krajů. Nabízené nástupní mzdy meziročně nejvíce vzrostly ve Středočeském, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Částečně to ukazuje na dorovnávání mzdových podmínek se zbytkem republiky.

Když porovnáme nabízené nástupní lednové mzdy v letošním a loňském roce, tak v Praze a Jihomoravském kraji spíše stagnují. Jsou i kraje, kde nabízené nástupní mzdy naopak klesaly: Vysočina o 7,3 % a Karlovarský kraj o 8 procent.

Sdílejte
 
Jak u vás probíhal návrat do práce?
0