Mlčení, které mluví za vás

V květnu a červnu jsme zjišťovali, jak by měla skutečně vypadat vzorná komunikace při náboru. Ptali jsme se 9 624 zájemců o práci, ale i 955 personalistů, ať je pohled oboustranný. Co nám řekli?

V květnu a červnu jsme zjišťovali, jak by měla skutečně vypadat vzorná komunikace při náboru. Ptali jsme se 9 624 zájemců o práci, ale i 955 personalistů, ať je pohled oboustranný. Co nám řekli?

 Polovina kandidátů čeká odpověď do týdne

Ano, je to přísné, ale z průzkumu mezi 9 624 uživateli protálů Jobs.cz a Prace.cz to vyplývá. Téměř 90 % lidí očekává, že se jim zaměstnavatel ozve do dvou týdnů od zaslání odpovědi na inzerát. Polovina lidí je ještě náročnější a čeká, že odpověď od vás dostane do týdne.

Dobrou zprávou ale může být, že nečekají hned pozvání na pohovor nebo zamítnutí. Stačí jim i zpráva, že prostě jen čekáte na další zaslané životopisy a že ten jejich dorazil v pořádku.

Pokud se vám do 14 dní neozveme, dali jsme přednost jinému uchazeči. Také píšete do inzerátů tyhle věty v domnění, že máte hotovo? Bohužel, ze zpětné vazby lidí je evidentní, že tudy cesta nevede. Obdobné věty v inzerátech nebo automatických odpovědích na e-mail nepovažují za regulérní komunikaci zhruba dvě třetiny uchazečů.

Dobré znamení je, že stejný výsledek se objevil v dotazníku i u personalistů. Můžeme se tedy shodnout na tom, že pro vzornou komunikaci při náboru je třeba udělat víc.

Věděli jste, že každý měsíc je v ČR plný fotbalový stadion lidí čekajících na vaši odpověď?

Náborářům na odpovídání kandidátům chybí čas

Přiznejme si, že se zasláním plnohodnotné odpovědi mají čeští personalisté problém. Celých 95 % kandidátů má zkušenost, že po odeslané reakci na nějakou pracovní nabídku nedostali žádnou odpověď. To je docela smutné číslo.

Na druhé straně celých 79 % personalistů skutečně uznává, že občas neodpoví (i když 65 % z nich se to prý stává jen výjimečně). Důvod vás asi nepřekvapí.

Co kdyby ale takový kandidát napsal třeba na vaše oddělení zákaznické péče? Pravděpodobně má vaše firma jasně stanovenou lhůtu, ve které má dostat takový zákazník odpověď. Ideální by bylo, abyste stejně, jako pečujete o své zákazníky, uměli „hýčkat“ i ty, kteří vám zašlou své CV a nabídnou tak svůj čas a znalosti. Situace na trhu práce přece mluví jasně. Nezaměstnaných je nejméně za 19 let, jen 4 %. A kvalitní lidi dobrá firma potřebuje stejně, jako spokojené zákazníky.

Tristní čísla vám navíc otevírají snadnou možnost získat na pracovním trhu výhodu. Stačí vzorně komunikovat a máte hned nakročeno k získání image dobrého zaměstnavatele.

Co se dá ještě vylepšit?

Kde se zájemci o práci a zaměstnavatelé míjejí v očekáváních, je informovanost o průběhu výběrového řízení. 45 % uchazečů chce vědět, co se v průběhu výběrového řízení děje – např. že firmy ještě čekají na odpovědi dalších kandidátů. Takové informace ale posílá do světa jen kolem 25 % personalistů.

Ve výzkumu se ještě ukázalo, že nejrozpačitěji si zaměstnavatelé dopisují s kandidáty „na čekačce”. Proč je dobré dát i jim vědět? Pokud je necháte několik týdnů čekat bez odezvy, může vám je někdo mezitím prostě vyfouknout, i když jste ještě před týdnem byli jejich číslo 1. V dnešní době se opravdu nevyplatí příliš váhat.

Přestože se může zdát jako ztráta času věnovat se i kandidátům, kteří se vám nehodí, opak je pravdou. Chybějící komunikace se může nepříjemně odrazit nejen ve vašem dalším náboru, ale i v dalších oblastech. Zajímá vás jak? Právě na tohle téma chystáme další článek.

 
Sdílejte
Chcete vědět, co HRisty letos čeká?
0