Kde lidé skutečně hledají práci?
Před dvěma lety se ti, kteří hledali nové místo, rozhlíželi po internetu v mírné nadpoloviční většině. Dnes už na webu hledají skoro dvě třetiny z nich.

Zatímco před dvěma lety shánělo zaměstnání online 55 %, dnes už je to 63 % lidí. Mobily k tomu používá 35 % uchazečů, tablety 22 %. A kde pátrají? Jednoznačně vedou portály Jobs.cz a Prace.cz. Lidé také často zadávají požadovanou pozici do vyhledávače, ale ten je stejně nejčastěji zavede na jeden z obou webů. Vyplývá to z průzkumu o tom, jak lidé hledají práci. Ten si už přes deset let necháváme v LMC zpracovat agenturou ppm factum.
Největší ochotu ke změně najdeme u lidí s nejnižšími příjmy (do 25 tisíc korun) — celkem 32 % z dvou tisíc dotázaných řeklo, že změna je u nich během následujících 12 měsíců buď jistá, nebo pravděpodobná. Naopak lidé s nejvyššími příjmy jsou v práci nejspokojenější, pravděpodobnou změnu místa udalo 26 % z nich.
Dobrá zpráva je, že v lidech zůstává jistota a očekávání stability — to, že dostanou výpověď, vidí jako pravděpodobné jen 19 % lidí s nejnižšími příjmy; na opačném konci příjmového spektra dokonce jen 9 %. Trh práce se přitom rozpohybovává, lidé jsou ochotni měnit zaměstnání a jsou v tom iniciativnější, protože cítí jistotu a věří, že ekonomice se daří. Zkušenost z jejich okolí jim navíc říká, že lidé, kteří změnili práci, si ve valné většině polepšili. Navíc mají nové nástroje, které jim pomáhají orientovat se mezi zaměstnavateli, třeba hodnotící portál Atmoskop.

Nejdůležitějším nástrojem při hledání práce je stále internet, největší „zásluhu“ na tom mají především pracovní portály. Ve vyhledávání jasně dominuje Jobs.cz (49 %) a Prace.cz (44 %); na třetí příčce se s 34 % umístil web Ministerstva práce a sociálních věcí mpsv.cz. „To má na svědomí fakt, že úřady práce svým klientům doporučují právě tyto stránky a přinejmenším nově registrovaní se na ně alespoň občas podívají,“ vysvětluje Ondřej Novák ze společnosti LMC.
Pokud jde o celkovou spontánní znalost jednotlivých inzertních portálů — tedy to, že respondent sám dokázal danou značku vyjmenovat —, pohybují se Jobs.cz na 58 % a Práce.cz na 47 %. Zvyšuje se znalost aplikace Práce za rohem (18 % proti loňským 10 %), ostatní služby oscilují pod 10% hladinou.
Mírný nárůst (ze 6 na 9 %) zaznamenal podíl lidí, kteří uspěli v hledání zaměstnání přes mobil. V této oblasti hraje jednoznačný prim aplikace Práce za rohem.
Její výsledek překvapil i Ondřeje Nováka, který má v LMC na starosti průzkum trhu: „Naši mobilní aplikaci znají víc lidé s nižším vzděláním, my přitom při jejím vývoji očekávali, že bude naopak využívána spíše těmi, kteří si s mobily rozumí víc, tedy lidmi se vzděláním vyšším. Podle všeho tu myšlenka, že si lidé najdou práci blízko svého bydliště, opravdu zafungovala.“
Z průzkumu vyplynul ještě jeden zajímavý údaj: když hledají práci, valná většina lidí kombinuje více důvěryhodných služeb, přičemž nejvíc lidí má dvě až tři oblíbené. „A asi nikoho nepřekvapí, že pokud už lidé nějakou větší míru loajality vykazují, je to opět k portálům Jobs.cz a Prace.cz — využilo by je 70, respektive 69 % dotázaných,“ uzavírá Ondřej Novák.
Doporučené

Kdy vám pomůže nabídnout pozice i absolventům? 20 častých příkladů

5 nejoblíbenějších videokurzů. Jaká témata frčí ve firemním vzdělávání?

18 % lidí v ČR plánuje změnu práce, většina kvůli financím. Nenechte si je utéct

58 % lidí očekává růst mezd. Kolik byste jim měli přidat?
