Data v náboru: jaká čísla dnes sledují úspěšné firmy?

Proč se vyplatí sledovat data v náboru? „Management chce nakonec vždycky vidět v číslech, jak se náboru daří,“ jmenuje Zdeněk Němec, Senior HR Architect v LMC, jeden z důvodů. Zdeněk pomáhá personalistům se v datech vyznat a správně je využívat. „Data někdy působí jako strašák, ale zbytečně. Klíčová je dobrá vizualizace,“ říká.

Zdeněk Němec: Data v náboru nemusí být strašák.

Proč se vyplatí sledovat data v náboru? „Management chce nakonec vždycky vidět v číslech, jak se náboru daří,“ jmenuje Zdeněk Němec, Senior HR Architect v LMC, jeden z důvodů. Zdeněk pomáhá personalistům se v datech vyznat a správně je využívat. „Data někdy působí jako strašák, ale zbytečně. Klíčová je dobrá vizualizace,“ říká.

Zdeňku, dá se v dnešním HR obejít bez práce s daty?

Myslím, že nedá. Je tu několik vlivů, které na celou situaci s daty v HR působí. Třeba samotné množství dat na světě se každé dva roky zdvojnásobuje. Moderní nástroje umožňují sledovat a vyhodnocovat stále více oblastí. A pak je tu management, který chce nakonec vždycky slyšet číselné vyjádření výkonu. To vytváří tlak na HR využívat data pro ukázku svého přínosu.

Dokážou HRisté efektivně pracovat s daty?

Studie KPMG zjistila, že 85 % manažerů má problém porozumět vlastním datům. Je tu tedy obrovský prostor pro zlepšení. Data někdy působí jako strašák, ale zbytečně. Klíčová je dobrá vizualizace. Data usnadňují práci v náboru, jsou zásobárnou argumentů pro management (třeba ohledně zvýšení nástupních mezd) a hlavně: umožňují dělat konkrétní rozhodnutí.

Jaká data se dnes vyplatí v náboru sledovat?

Situace na trhu práce je taková, že řešíme neustálý „boj“ o lidi. Proto je zapotřebí mít pod kontrolou celkovou komunikaci s kandidáty. Vyplatí se sledovat, zda byli všichni kandidáti zpracováni a do kdy proběhla první komunikace. V tomto už se celorepublikový průměr pohybuje kolem sedmi pracovních dnů. Společnosti také testují nové náborové kanály a potřebují vyhodnotit, jaké se jim nejvíce vyplatí. Porovnávají počty reakcí a počty nástupů podle zdroje, sledují jednotkovou cenu za zdroj (cost per hire) a podobně. Nové datové nástroje ukáží i dlouhodobé trendy, tedy kdy v průběhu týdne nebo roku lidé nejvíce reagují na vaše pozice. To pak umožňuje lépe načasovat kampaň.

Dá se tohle říct nějak obecně?

Nejvíce lidé reagují v lednu. Přes Vánoce si odpočinou a udělají rozhodnutí o změně práce. V týdnu jsou nejsilnějšími dny pondělí a úterý, což je opět dané odpočinkem, tentokrát povíkendovým. Máme ale zjištěné i zcela jiné scénáře, například u absolventů.

U nás v LMC se věnuješ práci s daty, vytváříš reporty pro klienty, sleduješ trendy – máš zkrátka velký přehled o tom, jak na tom český nábor je. Z tohoto „big picture“ pohledu: jak si firmy vedou ohledně mezd, komunikace s kandidáty a dalších metrik?

Můžu se na to podívat z pohledu dat firem, které pro nábor aktivně využívají naši aplikaci Teamio. Vidíme, že v posledních dvou letech musí být v náboru mnohem aktivnější. Nestačí jen vystavit nabídku a čekat. Personalisté zkoušejí nové způsoby, kde najít kandidáty a snaží se je zpracovat co nejrychleji. U těžko obsaditelných pozic komunikují s kandidáty v podstatě obratem. Pokud vědí, že nabízejí konkurenční mzdu a mají spravedlivý systém odměňování, tak u pozic zveřejňují i výši mzdy. Výsledkem je podstatně vyšší počet reakcí. A co se týká zvyšování mezd, to je samostatné téma. V porovnání s EU jsme stále v průměrných výdělcích na chvostu, a to i přesto, že naše služby a produkty mají minimálně stejnou kvalitu.

V nástroji Qlik Sense jste vytvořili většinu vizualizací a doporučuješ toto řešení i firmám. Pro jaké společnosti je vhodné?

Hodí se pro střední a větší firmy. Díky námi vytvořeným pohledům umožňujeme klientům sledovat v tomto nástroji řadu ukazatelů v náboru. Výhodou je jednoduchost, srozumitelnost. Uživatelé také vítají, že mají možnost podívat se na náborová data skrze vlastní pohled: vlastní rozdělení divizí, vlastní regiony. Velmi rychle a přehledně vidí, jak na tom jsou. Tato měření vám nedají jen izolovaný pohled na náborová data, ale ukáží vám, co se pod těmito čísly skrývá „mezi řádky“. Získáte argumenty pro management a podklady pro dlouhodobou strategii. Prostě věříme, že díky takovým nástrojům budou data využívat i ti, kteří je zase tak rádi nemají.

Brzy vám přineseme zkušenosti konkrétních firem s nástrojem Qlik Sense a s tím, jak jim pomáhá v náboru.

 
Sdílejte
Chcete vědět, co HRisty letos čeká?
0