Co napsat lidem, které do firmy nepřijmete? 4 zásady pro komunikaci s neúspěšnými kandidáty

Vybrat si vysněnou pozici, napsat motivační dopis, odeslat životopis a čekat. A často se vůbec nedočkat jakékoliv reakce. Pro mnohé uchazeče o práci je to běžná, nicméně nepříjemná realita. Máme pro vás tipy, jak sdělit kandidátovi důvod nepřijetí tak, aby to pomohlo jemu i vaší firmě.

Komunikace s neúspěšnými kandidáty

Nezavolat ani nenapsat lidem, kteří se ucházeli o práci a nedostali ji, je poměrně běžný zvyk. Problém s ním však je ten, že kandidát z něj bude nejspíše otrávený a ani firmu to neukáže v moc dobrém světle. Lze to vyřešit dovětkem v mailu, kterým potvrzujete přijetí životopisu do výběrového řízení. V něm uvedete, že pokud kandidát nedostane odpověď do určité doby, byla pozice obsazena jiným uchazečem. Ale nic nenahradí upřímnou zpětnou vazbu, která je tou nejlepší politikou. A to zejména tehdy, pokud už uchazeč absolvoval třeba jen prvotní přijímací pohovor.

Přímost se vyplatí oběma stranám

Kromě toho, že půjde o projev seriózního přístupu ke všem, tedy i k nepřijatým kandidátům, pomůžete neúspěšným uchazečům využít informace z vaší strany k tomu, aby lépe uspěli při budoucích žádostech o zaměstnání. Zde je několik tipů, které pomohou sdělit nepříjemnou zprávu uchazeči, který nebyl vybrán:

1. Nepoužívejte obecná prohlášení

Vágní věty jako „Rozhodli jsme se pro jiného kandidáta, který lépe vyhovuje našim představám“ nejsou pro nepřijatého uchazeče užitečné. Stačí ale zapojit trochu osobního přístupu a hned budete někde jinde. Ideální je sdělit skutečný důvod, například: „Rozhodli jsme se pro kandidáta, který má delší praxi ve finanční sféře,“ nebo: „Vybrali jsme uchazeče s většími zkušenostmi s řízením kolektivu.“ Tím poukážete na oblasti, ve kterých kandidát potřebuje více zkušeností. Taková zpětná vazba mu může pomoci vybrat si vhodnější pozici, o kterou bude usilovat, nebo mu naznačí oblasti ke zlepšení.

2. Buďte zdvořilí

Nezapomínejte, že nepřijatý kandidát je zklamaný. Zkuste se vžít do jeho situace, snažte se být zdvořilí a jednejte s ním s respektem. Připomeňte některou věc, která vás na něm zaujala, a mezi řádky ji vyzdvihněte, třeba: „Děkujeme za čas, který jste věnoval přípravě, ocenili jsme pečlivé zpracování zaslaných materiálů.“ Neúspěšný uchazeč tak nebude mít pocit, že jste jej zcela odepsali. Ukážete mu, že jste poctivě a objektivně posuzovali praxi a osobnost všech kandidátů a že nešlo o lehké rozhodování.

3. Stručnost vše usnadní

Sdělení o tom, že konkrétní kandidát nedostal práci, o kterou se ucházel, by mělo být sice zdvořilé, ale krátké a stručné. Není třeba zacházet do podrobností, uchazeče utěšovat ani s ním vést dlouhý rozhovor. Jednoduše uveďte důvody, proč nebyl vybrán právě on, a popřejte mu hodně štěstí při hledání zaměstnání. Co by nemělo chybět:

  • osobní oslovení,
  • poděkování za úsilí, které kandidát vynaložil,
  • název pozice, o kterou se ucházel,
  • důvod odmítnutí,
  • případná pozitiva uchazeče,
  • potenciální příležitosti ve firmě,
  • pozitivní rozloučení.

4. Povzbuďte uchazeče

Pokud vás kandidát zaujal, ale nesplňoval kritéria pro danou pozici, řekněte mu to. Může jít například o následující formulaci: „Vaše zkušenost na pozici obchodního manažera ve společnosti XY byla velmi působivá.“ A pokud si myslíte, že by ve vaší společnosti mohl najít v budoucnosti uplatnění, vybídněte ho, aby průběžně sledoval vaši nabídku volných míst. Můžete se také přímo zeptat, zda by měl zájem o to, abyste mu dali vědět, až se u vás bude obsazovat pozice, která by pro něj byla vhodná.

Moderní ATS Teamio vám pomůže s automatizací komunikace. Osobní přístup je sice nenahraditelný, ale Teamio vám může pomoci alespoň s tím, aby kandidáti dostali odpověď, třeba jen automatickou. I taková drobnost někdy stačí, aby firmu nezavrhli do škatulky „Ani se mi neobtěžovali odpovědět“.

Přístup k uchazečům o zaměstnání ovlivňuje pověst společnosti

Kandidáti dnes od náborového procesu očekávají obousměrnou komunikaci. Pokud s nimi tedy nekomunikujete a necháváte je dlouho čekat, můžou to vnímat jako nedostatek respektu nebo zájmu. O takovou zkušenost se pak můžou rozdělit nejen s přáteli, ale třeba i formou veřejné recenze, což může výrazně ovlivnit pověst vaší společnosti jako zaměstnavatele. V závislosti na tom, v jakém odvětví vaše firma podniká, můžete také ztratit potenciální zákazníky. Férová komunikace se zkrátka vyplatí.

 
Sdílejte