Co musíte udělat, aby vám každý týden poslalo 100 vývojářů životopis?

V České republice je kolem 300 000 IT odborníků. Oslovit je a zaujmout je extrémně náročné. Portál Techloop to ale se svou novou kampaní dokázal. Nábor vývojářů má totiž prozkoumaný ze všech stran.

Nábor vývojářů

Techloop je job portál zaměřený na lidi z IT. Jeho úspěch stojí na tom, jak dokáže svému publiku porozumět. Proto se i jeho kampaň na sociálních sítích soustředí na každodenní život ve světě vývojářů a nebojí se ani střílet i do vlastních řad – tedy do HR nebo do marketingu.

Co programátorům vadí

Reklama Techloopu reaguje na reálné problémy, které ajťáci zažívají. Není určena firmám, ale vývojářům, a přesně tak pojmenovává fáze náboru, které jsou pro ně citlivé. Především jde o následující bolesti:

  • Pro IT profesionály je důležité, aby se podstatné informace o práci dozvěděli co nejdříve. Často se však konkrétní náplň práce nebo technologie, které firma využívá, dozvídají až ve druhém či dalším kole, kdy s nimi teprve mluví jejich budoucí nadřízený.
  • Podobně je odrazuje například utajování předpokládané výše mzdy. Tu chtějí znát ideálně hned, a to i proto, že její uvádění je při náboru vývojářů dnes už v podstatě standardem.
  • Jako velmi nepříjemnou vnímají lidé z oboru také neosobní komunikaci od headhunterů. Nejčastěji jim vadí, když jsou zprávy příliš generické, není v nich udaný klient, pro kterého by měli pracovat, nebo když jim přijde hromadná zpráva a headhunter už na doplňující dotazy nereaguje.

Velký úspěch v kampani tak sklízejí videospoty, které karikují situace a nepochopení, s nimiž se vývojáři běžně setkávají – nejen při náboru, ale třeba také na pracovišti. Hlavní hrdina tak v práci musí „nahazovat“ zaseklé weby či počítače kolegů a nikdo vlastně neví, co opravdu dělá. A když už pracuje na vývoji, tak nesmyslné aplikace.

Čísla mluví za vše

Karikovat tyto bolesti ze života IT odborníků má zjevný úspěch. Na jaře Techloop pustil na sociální sítě sérii videí, ve kterých programátor naráží na nedorozumění s vlastním šéfem a kolegy ve firmě. Ta přilákala stovky vývojářů, kteří si vytvořili Techloop profil, a návštěvnost webu se zvýšila o 121 %. Na LinkedInu je nejčastějším divákem kampaně seniorní vývojář/ka. Techloop už pracuje na dalších vizuálech a videích, aby úspěch zopakoval. A to i se zapojením vývojářů, kteří posílají náměty na další scénky.

Chcete oslovit vývojáře, kteří jsou otevřeni nové práci? Mrkněte na Techloop.io a najděte ty, kteří do vašeho týmu svými znalostmi a používanými technologiemi opravdu zapadnou.

Zapojení cílovky je klíč

Techloop je na svých uživatelích postavený dlouhodobě. Vývojáři se podílejí na jeho vývoji, dávají zpětnou vazbu na funkcionality a hlásí problémy (často ne ve zlém, ale i s vlastními návrhy záplat a kódu). Při každotýdenních UX rozhovorech se také svěřují s tím, jakým způsobem hledají práci a co je u toho pálí. Techloop se pak jejich zpětnou vazbu snaží promítnout přímo do zlepšení fungování HR pro tento obor.

Chcete příklad? IT specialisté často zmiňovali, že se kolikrát až ve druhém kole pohovoru dozvědí, na čem přesně a v jaké technologii budou pracovat. Techloop tedy začal vyžadovat přesné uvedení technologií v inzerátu a v první zprávě.

Tím, že jde Techloop na ruku vývojářům, vyvolává kontroverze už od svého vzniku. Byl první, kdo začal uvádět transparentně do inzerátů platy. Na novinku mělo mnoho firem problém přistoupit, dnes je to ale v odvětví už standard. V roce 2018 Techloop nabízel k prvnímu platu bonus 500 € každému vývojáři, který přes platformu najde novou práci.

Když za lidmi stojíte, poznají to

A z takového přístupu nakonec těží i firmy. Získávají totiž místo, kde vývojáře najdou a mohou oslovit. Cílit mohou na více než 18 tisíc kandidátů, kteří neustále přibývají, aktuálně i díky kampani tempem 100 nových týdně. Nakonec ale nejde jen o reklamu. Techloop opravdu věří, že všichni IT profíci mohou a mají dostat svou vysněnou práci.

V následování jejich vášně a nápadů je pobízí soutěží „Dělej si 2 týdny, co chceš, a my ti to zaplatíme“. Pro sebereflexi a ujasnění své ideální pracovní role vznikla zase nová funkcionalita Job Definer, která je od června součástí Techloop profilu. Ta pomůže také náborářům vidět, zda se daný člověk například chce posunout z vývojáře na vedoucího týmu. Techloop se zkrátka snaží zlepšovat IT nábor – pro IT i pro HR.

Co je Techloop?

Portál práce zaměřený na IT svět. Soustředí se na vývojáře a příbuzné role. Nabízí klasický job board, ale jeho skrytá síla je v aktivním oslovování. Tech profíci si totiž zakládají Techloop profily, kde vypíší, co umějí, v jakých technologiích by chtěli dělat a za kolik. Takových profilů je už 18 000. Recruiter pak může v databázi profilů hledat podle potřebných parametrů a požadavků, najít ideální kandidáty a těm napsat zprávu. Musí přitom nabídnout platové rozpětí předem a profily jsou anonymní. Je na programátorech, zda na nabídku odpoví a odhalí své jméno a současného zaměstnavatele.

 
Sdílejte
Techloop kampaň zaměřená na vývojáře