Co chtít po kandidátech, aby neváhali odpovědět na inzerát? 4 tipy, jak psát požadavky

Skvělé inzeráty často dělí od těch obyčejných, docela dobrých nejen to, co nabízí, ale i co požadují po kandidátech. Právě očekávané znalosti či dovednosti patří mezi klíčové sekce, u kterých se rozhoduje, zda kandidát bude, či nebude reagovat. Co byste po lidech tedy měli chtít, abyste je hned na začátku neodradili?

Jak psát do inzerátu požadavky

1. Nehledejte supermany

Když obsazujete pozici, máte v hlavě ideálního kandidáta. Pokud ale budete ideál opravdu hledat, nejspíš ho nenajdete. Buď se na trhu nenachází, nebo je drahý. Je proto dobré si všechny požadavky sepsat a pak vybrat jen ty, které jsou opravdu nezbytné. Ostatní můžete vložit do kapitolky typu „Výhodou pro vás bude“, ale nejlepší je neuvádět je vůbec. Odradí totiž kandidáty, kteří třeba nesplňují úplně všechny, a přitom by se na danou pozici hodili.

Tyhle požadavky se například dají vypustit snad ve většině případů:

Obzvlášť pokud zároveň platí to, co na většině pozic pro bílé límečky, tedy že stačí práce v textovém editoru, na diplom se nikdo ptát nebude, a pokud se reálně nikam nejezdí anebo se dá jezdit na schůzky hromadnou dopravou.

2. Vysvětlete, proč je to třeba

Uvést, proč kterou dovednost potřebujete, je výborná pomůcka, jak si uvědomit, jestli je důležitá. Existují desítky inzerátů, které uvádějí jako požadavek angličtinu, i když na dané pozici anglicky nepromluvíte ani jednou za celý rok. S jasným popisem navíc kandidát porozumí požadavku mnohem lépe.

Co lidi odradí?

Jedním z největších zabijáků úspěchu je v inzerátu oblíbené klišé „SŠ/VŠ vzdělání“. Středoškoláci se po jeho přečtení bojí, že na práci nebudou dost dobří a brzy je nahradí vysokoškolák. No a vysokoškoláci se nepřihlásí, protože mají za to, že práce nebude dost dobrá pro ně. Takže si prostě vyberte, koho sháníte spíš.

3. Buďte co nejkonkrétnější

U pozic, které mohou mít širokou náplň práce (typicky v IT nebo v obchodě) se po konzultaci s budoucím nadřízeným nového kolegy snažte co nejpřesněji popsat, jak bude nováček pracovat. Popište technologie, které má umět, nebo způsob práce, který ho čeká.

4. Nepište rozkazy

Důležitý není jen obsah, ale i forma. Požadavky psané jako rozkazy či ultimáta mohou vyvolat nepříjemné pocity i v těch, kdo je naplňují. Každý raději komunikuje s přátelskou firmou než s drábem. Věnujte proto pozornost nadpisu sekce s požadavky a jejich formulaci.

Skvělý inzerát není automatickou zárukou úspěchu, může ale výrazně zvýšit jeho šance. Přejeme vám spoustu relevantních odpovědí a šťastný výběr mezi kvalitními kandidáty.

 
Sdílejte