Zvídavá perfekcionistka, rodinný pragmatik a další. Jak rozhýbete 4 typy zaměstnanců ke studiu?

Pravděpodobně je najdete i u vás ve firmě. Čtyři typy zaměstnanců, kteří mají o vzdělávání různé představy a potřebují jiný přístup. Typologie vychází z velkého průzkumu pro náš vzdělávací portál Seduo.cz, ve kterém odpovídalo 1213 lidí. Přečtěte si, co platí na Výkonného byznysmena nebo Pracovitou doháněčku a rozhýbejte je ke vzdělávání.

Vzdělávání na míru

Výkonný byznysmen

Kdo to je?

Typicky muž mezi 30–39 lety. Manažer nebo respektovaný seniorní specialista. Ať už v životě dělá cokoliv, chce v tom být dobrý. Kariéru si cíleně buduje od školy. Úspěch, který zažívá, proto není náhoda.

Jak se vzdělává?

Uvědomuje si, že diplom z vysoké nestačí. Od té doby proto absolvoval spoustu různých kurzů, které ho pracovně i lidsky posunuly dál. Vzdělávání chápe jako jednu ze svých zodpovědností.

Co ho ve vzdělávání brzdí?

Trápí ho hlavně nedostatek času.

V čem se chce rozvíjet?

Ocení trénink měkkých dovedností (vedení lidí, komunikace, rozvoj kreativity) nebo různé business kurzy. V poslední době ho zajímá také relaxace a zdravá strava

Co mu HR může nabídnout?

S tímto typem studujícího zaměstnance se dobře pracuje, protože ho ke vzdělávání žene silná vnitřní motivace. Ocení, když v práci dostane více času na smysluplný rozvoj. Vyhovuje mu, pokud si kurzy a tréninky může plánovat sám. Vzdělávat se v každém případě chce a od zaměstnavatele očekává podporu. Pokud tuto možnost postrádá, může to pro něj být důvodem pro změnu práce.

Zvídavá perfekcionistka

Kdo to je?

Typickou představitelkou je mladá žena, často máma od malých dětí. Chce být dobrá v tom, co dělá, aby si jí okolí vážilo. Na šéfovskou židli však nepomýšlí. V práci hledá prostor pro seberealizaci, ale nesmí jí moc zasahovat do soukromého života.

Jak se vzdělává

Často a ráda. Vzdělávání je pro ni zdrojem podnětů, zážitků a sebedůvěry.Co ji ve vzdělávání brzdí? Říká, že je to hlavně nedostatek času a peněz. Také nechce na kurzy daleko dojíždět – bojí se, že by pak nestíhala péči o rodinu.

V čem se chce rozvíjet?

Zajímají ji kurzy týkající se jazyků, počítačů a osobního rozvoje.

Co jí HR může nabídnout?

Zvídavá perfekcionistka ocení hlavně online a videokurzy, protože kvůli nim nemusí nikam jezdit. Pustí si je na počítači nebo v mobilu, když má zrovna čas. Vyhovuje jí, že se videokurz přizpůsobí jejímu tempu a k vybraným lekcím se může kdykoliv vrátit.

Pracovitá doháněčka

Kdo to je?

Představte si ženu se středoškolským vzděláním, která má doma dva puberťáky. V životě je pro ni důležitá rodina, klid a pohoda. V práci hledá hlavně jistotu. Pracovitá doháněčka. Ráda by se vzdělávala více, jenže neví, jak na to a nevěří si.

Jak se vzdělává?

Vzdělává se nejméně ze všech typů, ale po vzdělávání nejvíce „touží“. Hlavní motivací je získat novou kvalifikaci, která jí otevře cestu k zajímavější pozici.

Co ji ve vzdělávání brzdí?

Kromě času a peněz je to nízká sebedůvěra. Neví, jaké kurzy jsou pro ni vhodné a kde by je měla hledat. Bojí se, že budou těžké a nezvládne je.

V čem se chce rozvíjet?

Ráda se přihlásí na školení počítačových dovedností. A klidně to vezme „z gruntu“ a rekvalifikuje se na úplně jinou práci.

Co jí HR může nabídnout?

Tito zaměstnanci mohou být skrytý poklad, schovaný za hradbou nízkého sebevědomí. Nabídněte jim vzdělávání zaměřené na zlepšování nejrůznějších praktických dovedností a sledujte, jak v práci rozkvetou.

Rodinný pragmatik

Kdo to je?

Typickým představitelem je muž, středoškolák kolem 40 let. Nejdůležitější v životě je pro něj rodina, ne výkon. V práci oceňuje hlavně klid, pohodu a dobré vztahy v týmu. Rodinný pragmatik. Navenek se tváří, že ho vzdělávání nezajímá, ale opak je pravdou

Jak se vzdělává?

Navenek říká, že ho vzdělávání moc nebere. Zastává názor, že nejvíce se toho člověk naučí v praxi. Do vzdělávání se však ochotně pustí, když za to získá nějakou předem definovanou výhodu: lepší pozici nebo vyšší mzdu.

Co ho ve vzdělávání brzdí?

Chybí mu vytrvalost a sebevědomí. Bojí se, že se ztrapní, když nebude něco vědět. Proto na kurzy raději nechodí. V práci nedostatečné znalosti skrývá.

V čem se chce rozvíjet?

Tváří se, že ho vzdělávání nezajímá, ale opak je pravdou. Rodinný pragmatik ocení lekce angličtiny, protože se stydí mluvit. Zaujmou ho také kurzy měkkých dovedností.

Co mu HR může nabídnout?

Po lidské stránce hlavně laskavý přístup a trpělivost. Tito lidé potřebují (a ocení) podporu, ne upozorňování na nedostatky. Budou je bavit videokurzy, protože si je mohou pustit v klidu a soukromí. Ocení, že v dnešní době se dá online studovat třeba i ta angličtina.

Vzdělávání každému na míru

Poznali jste své zaměstnance v naší typologii? Doufáme, že i to vám pomůže s plánováním firemní vzdělávací strategie. Lidé totiž mají o vzdělávání různé představy, a to nejen o náplni, ale i o jeho průběhu. Někomu vyhovují kurzy, kde se potkají naživo s lektorem, jiní dávají přednost videokurzům nebo podcastům, které si pustí, když mají čas. Poslat všechny zaměstnance na jednotnou sérii povinných kurzů zkrátka nebude moc fungovat.

 
Sdílejte