Zaujměte kandidáty obrázkem aneb Proč je důležitá grafika pro personalisty

Personalista, který jde s dobou, se musí neustále učit a mít přesah do dalších disciplín – ekonomiky, psychologie, copywritingu, ale také grafiky. Nekvalitní obrazový materiál v náboru snižuje důvěryhodnost firmy i efektivitu. Práce s grafikou se v HR hodí a podle nás to zvládnete sami.

Grafika pro personalisty
Foto: Shutterstock.com, Archiv

První dojem si člověk udělá už za 0,1 sekundy. A zároveň 80 % všech informací vnímáme zrakem. Takže je jasné, že dobře popsaná pracovní nabídka nestačí. Chcete-li kandidáta skutečně zaujmout, musí to i dobře vypadat. Grafikou totiž upoutáte pozornost rychleji než slovem a navíc kandidátům předáte emoce. A ty „prodávají“.  

Stále větší význam mají sociální sítě a Instagram a Pinterest, které jsou založené na obrázcích. To jen dokazuje současný trend – vše, co je intuitivní, názorné, obrázkové a kde není moc textu, funguje.

Martina Koláčková, personalistka a autorka kurzu Grafika pro personalisty

Proč ještě je dobré na grafiku myslet?

Pokud je grafika dobře udělaná:

 • odliší vás od konkurence
 • zefektivní nábor
 • přispěje k budování employer brandingu

Důležitost obrazového sdělení si uvědomuje například Facebook – ve svých pravidlech stanovuje, že reklamy nesmějí obsahovat obrázky překryté z více než 20 % textem.

Obrázky zvyšují zapamatovatelnost 

94 % lidí si obrázek pamatuje lépe než text. Díky tomu si lidé mnohdy vybaví firmu jen na základě vizuálu. Jestli máte dané firemní barvy, logo i celkový styl, propište ho také do grafiky a máte napůl vyhráno. Také na sociálních sítích má příspěvek s obrázkem nesrovnatelně vyšší dosah než pouhý text.

To ale není všechno, s čím vám grafika pomůže. Kolikrát jste se setkali s názorem, že HR oddělení nic nedělá? Díky grafice je vaše práce vidět. Když budete prezentovat ve firmě benefity nebo vstupní informace pro nováčky jen ústní formou, za chvíli se na to zapomene. Ale v momentě, kdy vše graficky ztvárníte a rozešlete e-mailem nebo vytisknete a dáte na viditelné místo, je vaše úsilí neustále na očích – grafika zkrátka pomůže zhmotnit a vizualizovat to, co děláte.

Kde všude personalisté využijí grafiku

Kvalitní grafika vám usnadní reprezentaci firmy směrem ven, ale také interní komunikaci. Pomocí grafiky můžete vytvořit zapamatovatelné:

 • inzeráty
 • letáky a prezentace (například pro různé „career days“)
 • brožury o firmě
 • obaly na e-booky nebo průvodce firmou pro nováčky
 • příspěvky na Facebook, Instagram i LinkedIn
 • vizitky a jmenovky
 • přání k narozeninám, výročí či k narození dítěte
 • poděkování kolegům, dodavatelům nebo zákazníkům
 • pozvánky na společné akce
 • koláže z teambuildingu či společného výletu

Jak tedy na grafiku bez grafika?

Bylo by hezké, kdyby měla každá firma své grafické oddělení, které by se staralo o vizuální podobu inzerátů, brožurek nebo postů na sociální sítě. Tak to ale většinou nefunguje. Existují ale nástroje, se kterými to zvládnete sami. A zvlášť pokud máte definované firemní logo a vizuální styl – pak stačí jen upravovat. Pomůže vám třeba grafický program Canva – je česky, zdarma a navíc funguje online, takže nemusíte do pracovního počítače nic instalovat.

Canva je intuitivní nástroj, který je v základní verzi zdarma a kde můžete vytvořit zajímavou a moderní grafiku, aniž byste byli profesionálové. Jsou tam už přednastavené šablony od grafiků z celého světa, ze kterých můžete vycházet a jen je mírně pozměnit. To vám neskutečně usnadní práci.

Martina Koláčková, personalistka a autorka kurzu Grafika pro personalisty

Z již hotových šablon si vyberete návrh grafiky, který se vám líbí a koresponduje s tím, co potřebujete (můžete si vytvořit i vlastní, jestli si troufáte). Pak ho jen doplníte textem nebo fotografií, upravíte barvy a font písma, aby odpovídal vaší firmě. 

Podobných programů na tvorbu grafiky, které jsou navíc zdarma, najdete víc. Jedním z takových je i Piktochart. Než se pustíte do tvorby grafik ve velkém, vyzkoušejte, který nástroj vám nejvíce vyhovuje. 

Nejčastější chyby v HR grafikách

 • Text je nečitelný – buď kvůli výraznému pozadí, nebo zářivé barvě.
 • Jednotlivé prvky se překrývají a grafika je chaotická a nepřehledná.
 • Příliš mnoho obrázků a textu.
 • Není jasné, co je cílem grafiky.
 • Grafika není autentická a nevyjadřuje emoci, kterou chce firma předat.

Rada odborníků: Nebuďte příliš kreativní a držte se jednoduchosti. A jestli nejste v grafice kovaní, vycházejte z nabízených grafických šablon.

8 rad, kterými se řiďte při tvorbě grafiky

1.Chcete-li do grafiky použít fotku, vyberte vždy jednu stěžejní. Ta je největší a předává hlavní sdělení (takový solitér). Můžete ji doplnit dalšími fotografiemi, ty ale nenechávejte v grafice jen tak ledabyle poházené, zarovnejte je a zmenšete. 

2.Hrajte si s barvami. Zvolte maximálně 2–3 barvy, které vzájemně ladí a zároveň odpovídají stylu vaší firmy. Při tvorbě využijte takzvané hexa kódy, které označují jednotlivé barvy. Díky nim vždy použijete stejný odstín.

Náš tip: Chcete-li sladit barvu textu s obrázkem, stačí fotku načíst do tohoto generátoru a zjistíte, kterých 5 barev s obrázkem nejvíc ladí.

3. Text je stejně důležitý jako fotografie. I v grafice proto dbejte na to, co a jak sdělujete. Vyberte to nejdůležitější:

 • Text napište heslovitě.
 • Vyhýbejte se klišé.
 • Probuďte v lidech city – místo klasické náplně práce a požadavků nabídněte emoce a příběh.
 • Dbejte na gramatickou správnost – pokud tápete, ověřte si slova nebo gramatické jevy v Internetové jazykové příručce.

Vždy ale musí být jasné, co je cílem grafiky.

Platí pravidlo jedna grafika = jedna myšlenka. Nesnažte se současně nalákat kandidáty na pohovor a propagovat den otevřených dveří.

4. Nezapomínejte na CTA. Jedná se o takzvané Call To Action tlačítko, které slouží pro čtenáře jako výzva k akci (například k přečtení inzerátu nebo prokliknutí na vaše webové stránky). Udělejte ho výrazné a kontrastní, ať jej kandidát nepřehlédne.

5.Přemýšlejte nad písmem. Máte-li v grafickém manuálu stanovené firemní písmo, které dodržujete ve všech materiálech, nemusíte nic řešit. Pokud máte ale ve výběru fontu volnou ruku, volte pečlivě:

 • Patkové písmo působí důvěryhodněji, hodí se proto třeba pro inzerát na právníka nebo bankéře.
 • Bezpatkové písmo je mladistvé a moderní, ideální pro inzeráty na kreativní pozice.

6. Klíčová je čitelnost textu. Dost velké písmo nebo kontrastní barva nestačí. Aby se text dobře četl a grafika nevypadala nahuštěně a nepřehledně, dodržujte takzvaný negativní prostor – mezi jednotlivými prvky nechte dostatečné mezery a obrázky ani text nemačkejte ke krajům.

7.Zvažte zarovnání textu. Málokdy se hodí klasické vycentrování na střed. Pokud si nevíte rady, je dobré se držet pravidla: zarovnat text s kolmou stěnou grafiky.

8. Buďte originální a autentičtí. Inzeráty jsou většinou na jedno brdo, vy se zkuste nějak odlišit a zaujmout na první pohled. Zároveň ale dbejte na to, aby styl grafiky odpovídal vaší firmě a ukázali jste, jak to funguje zrovna u vás. Promyslete si, jaké emoce má grafika vyvolat a jaká je vaše firma, podle toho pak vyberte hlavní fotografii na pozadí i rozložení prvků.

Vzdělávejte se

I to je v grafice důležité. Dívejte se kolem sebe a sledujte plakáty, inzeráty nebo letáky od jiných firem. Vezměte si z nich to dobré a poučte se z chyb. A pokud se chcete vzdělávat ještě víc, najděte si grafické kurzy na Seduo.cz nebo se podívejte na čtyřtýdenní interaktivní kurz Grafika pro personalisty, který se otevírá dvakrát ročně. 

Co si z článku vzít pro svoji praxi?

 • 94 % lidí si pamatuje spíše obrázek než text. Pomocí grafiky zaujmete rychleji a předáte emoci, která prodává.
 • Díky grafice se navíc odlišíte od konkurence, zefektivníte nábor a budujete employer branding.
 • Grafiku zvládnete vytvořit, i když nejste odborníci – třeba pomocí programu Canva, který je zdarma.
 • Používejte v grafice firemní barvy, pište heslovitě a buďte originální a autentičtí.

Autor: Martina Koláčková

 
Sdílejte