Zákaz tloustnutí a další bizarní pracovní nařízení

S některými pracovními pravidly si vystačíte po celém světě. Například se všude vyplatí chodit do práce včas, odcházet až po konci pracovní doby a kolegům občas přinést švestičky ze zahrádky. Pak ale existuje spousta dalších podivných nařízení a zákonů, na které je potřeba dávat si bacha.

Foto: Shutterstock.com, Archiv

Na záchod nechoďte a umyjte si pak ruce

V USA můžete zakázat zaměstnancům jít na záchod. Tedy ne že by takové zákazy byly obvyklé. Striktně právně vzato ale nemá v nejsvobodnější zemi na světě zaměstnanec právo na pauzu na toaletu. Co ve zdejších zákonech naopak najdete, je povinnost mít na toaletách viditelný nápis „Zaměstnanec je povinen si po použití toalety umýt ruce.“ V restauracích, potravinářských podnicích a všude, kde platí hygienické normy, se objevil už na začátku 20. století. Důvodem byl případ kuchařky, která přenášela nákazu břišního tyfu, aniž by se u ní samotné nemoc projevila. Než byla „Tyfóza Mary“ odhalena, onemocněly kvůli ní desítky zákazníků a pět jich zemřelo.

Jeden prst nestačí

Zaměstnanci zábavních parků firmy Disney musí dodržovat celou řadu přísných pravidel. Mezi ta nejpodivnější patří nařízení, že když ukazují zákazníkům cestu, musí používat minimálně dva prsty. Vztyčený ukazováček je totiž v některých kulturách považovaný za neslušné gesto a „Nejšťastnější místo na Zemi“ si nemůže dovolit nějakého zahraničního návštěvníka naštvat.

Oddělení omezování obezity

V Japonsku zase musí zaměstnanci dodržovat předepsané rozměry. Vážně. Nařizuje tak zákon „Metabo“, který byl zaveden jako způsob boje proti obezitě ve společnosti, a platí pro všechny zaměstnance mezi 40 a 74 lety. Pracovníci HR kvůli němu musí měřit každý rok kolegům obvod pasu – limitní míra je 85 cm pro pány a 90 cm pro dámy. Zaměstnanci, kteří tuto míru překročí, mají tři měsíce na to, aby přebytečná kila shodili, jinak musí nastoupit povinný dietní program. Zákon je přísně kontrolován, velké firmy mohou za jeho porušení dostat pokutu v přepočtu až půl miliardy korun.

Padáky nevedeme

V Indii nesmí firmy s více než stovkou pracovníků dát zaměstnanci výpověď bez souhlasu státního úřadu. Toto zvláštní pravidlo zůstalo ve zdejším zákoníku ještě od dob britské koloniální nadvlády a z nějakého důvodu dokonce přežilo velké ekonomické reformy z roku 1991. Jedinou výjimkou je vyhazov pracovníka, který se prokazatelně dopustil zločinu.

Máte v práci rozumně nastavená pravidla? Zjistěte, co si o nich vaši zaměstnanci myslí, na největším hodnotícím portálu zaměstnavatelů u nás. Atmoskop.cz vám to prozradí.

Bez vousů a bez kérek

V Japonsku mají divných zákonů víc. Třeba v prefektuře Isesaki musí státní a obecní zaměstnanci chodit do práce řádně oholeni. Vousy byly zakázány na popud veřejné stížnosti, která tvrdila, že jsou „nevzhledné“. Kromě toho platí obecně respektovaný zákaz tetování. To je v Japonsku považováno za znak příslušnosti k mafii Jakuza a s kérkou vás nepustí ani do bazénu.

Zákaz švihlých klobouků

Na Novém Zélandu nesmíte do práce nosit legrační pokrývku hlavy. Považuje se za porušení dreskódu a zaměstnavatel vám může udělit pokutu až do výše desetiny platu.

 
Sdílejte
Nejsou vaše inzeráty diskriminační?
0