Než jsme před čtyřmi lety začali pracovat na Seduo.cz, situace byla taková nijaká. Potkali jsme se zhruba se stovkou firem a něco jako masovější systém ryze online firemního vzdělávání u nás v podstatě neexistoval. Působilo tu několik menších hráčů s tématy od jazykových kurzů přes pletení až po horoskopy. Proto jsme se rozhodli na trh vstoupit s naším produktem.
Několik konkurenčních systémů se objevilo. Jsou to ale většinou úzce oborově zaměřené specializované aplikace. Kromě toho jsou samozřejmě dostupné velké zahraniční portály jako Udemy, Lynda, soubory přednášek na platformách TEDx nebo na YouTube. Na českou firemní klientelu v češtině a se širokým spektrem témat se úzce zaměřujeme pouze my a konkurují nám vlastně jen firmy zaměřené na prezenční vzdělávání.
Běžte s dobou a nabídněte online vzdělávání svým zaměstnancům už dnes. Z videokurzů na Seduo.cz si vyberete vy i oni.
Na Jobs.cz jsme mívali katalog nabídky vzdělávání, ale působili jsme jen jako zprostředkovatel mezi klientem a poskytovatelem školení. Neměli jsme tedy příliš možnost ovlivňovat, jak se trh bude vyvíjet a jaký obsah bude firmám k dispozici. Pozice jen jakéhosi mezičlánku nám časem přestala vyhovovat a větší možnosti nám dala až vlastní platforma. K rozhodnutí ji vytvořit přispělo i naše přesvědčení, že budoucnost vzdělávání je právě v digitálním prostředí. Během pěti deseti let se bude velká část školení odehrávat online a pro firmy to bude naprosto běžná součást vzdělávání zaměstnanců. Prezenční vzdělávání bude doménou oborů, kde prostě online nedává smysl, a nebo bude tam, kde je už hodně vysoká úroveň znalostí a interakce s lektorem-expertem je nezbytná.
Chtěli jsme vytvořit nástroj, který firmy nebudou využívat jen jako benefit, ale jako integrální součást interního vzdělávání. Problém spočíval v tom, že jsme se nemohli firem ptát na zkušenosti a požadavky, protože s online vzděláváním v podstatě nikdo žádné zkušenosti neměl. Pokud nešlo o pobočku zahraniční korporace, která online vzdělávání přebírala z centrály, tak se většina omezovala na vlastní pdf nebo obrázkový obsah tematicky zaměřený na školení bezpečnosti práce a podobně. Podobu a funkce Seduo.cz jsme tedy museli dělat úplně od základů. Inspirovali jsme se hlavně zahraničními systémy, které běžně využívají miliony lidí od studentů po důchodce.
Ze začátku jsme stavěli videokurzy na známých lidech, po kterých jsme ale chtěli, aby svůj obsah převedli do online prostředí. Vycházeli jsme z myšlenky, že i v malých městech fungují aktivní a moderně smýšlející firmy, které stojí o moderní vzdělávání. Vzhledem ke své velikosti si ale zkrátka nemohou dovolit pozvat na školení Petra Ludwiga s kurzem boje proti prokrastinaci, ani po svých zaměstnancích nemohou chtít, aby na ten kurz jeli do Prahy. Seduo.cz jim ale tohle najednou umožňuje. Sázka na známá jména se nám vyplatila. Dneska potkáte na Seduo.cz třeba generála armády ČR, špičkového olympionika, autora knižního bestselleru nebo asi nejpopulárnějšího angličtináře v Česku. Začalo se o nás díky kvalitnímu obsahu mluvit, lektoři začali Seduo.cz zmiňovat i na svých běžných seminářích a my jsme mohli nabídku dál rozšiřovat. Začali se nám ozývat lektoři, kteří by jinak do online videokurzů sami nešli, a poohlížíme se už i po známých lektorech ze zahraničí.
Jak jsem zmiňoval, zpočátku jsme lektory aktivně hledali, dnes už se nám hlásí sami, ale velkou část jich musíme odmítnout. Stali jsme se atraktivními mimo jiné i proto, že se nám podařilo najít pár rodících se hvězd a i díky nám mohly plně zazářit a dneska jsou v pomyslné první lize. Třeba Broňa Sobotka a několik dalších našich lektorů jsou dnes špičkoví a velmi žádaní lektoři a sami o sobě už jsou značkou.
Ano. Někteří mají pocit, že si vystupováním v online videokurzech budou sami sobě konkurovat. Že jim budou ubývat nabídky na prezenční kurzy.
Pořád se snažíme připomínat, že Seduo.cz by nemělo ve firmě fungovat jako benefit a ocitnout se někde vedle stravenek a poukázek na vstup do fitka. Je to nástroj pro aktivní firemní vzdělávání a jako takový se musí i aktivně využívat. Od úspěšných firem sbíráme zkušenosti a vytváříme návody a případové studie, kterými se podobně fungující společnosti mohou inspirovat. Svůj způsob využití si ale musí najít každá společnost sama – podle vlastního vnitřního nastavení firemní kultury.