Vypočítáno: nejdůležitější důvody, proč lidé mění práci

Devatenáct procent lidí změnilo během posledních 12 měsíců práci. Proti loňsku narostl jejich počet o tři procentní body a dá se očekávat, že bude růst i dál. Proč lidé odcházejí a jak jsou nakonec se změnou práce spokojeni?

Proč lidé mění práci
Foto: Shutterstock.com

Na začátek je dobré říct, že naprostá většina lidí, kteří z práce odchází, tak dali výpověď z vlastní vůle. Výpověď podává přes 60 % zaměstnanců samo a 20 % odchází po skončení pracovního poměru na dobu určitou. Zajímavé přitom je, že sami od sebe odcházejí i ti, kdo jsou v práci spokojeni. Z lidí, kteří práci vyměnili, jich spokojenost s tou původní vyjadřuje už od loňska více než 40 %. 

Proč tedy spokojení lidé odcházejí? 

Důvody změny zaměstnání se v porovnání s minulým rokem u spokojených zaměstnanců moc nezměnily. O něco málo klesly ty spojené s finančním ohodnocením, i když jsou pořád mezi nejdůležitějšími. 

Z nefinančních pohnutek se na třetím místě – za lepší dostupností na dojíždění a zajímavější náplní práce – nově objevila flexibilita. Ta bude podle všeho rozhodovat čím dál tím častěji. Zejména mladí lidé jsou stále ochotnější odejít z dobré a slušně placené práce do svobodnějšího prostředí, které jim například umožňuje častěji pracovat z domova. Růst zaznamenaly i další nefinanční motivy, jako je přístup k lidem, náplň práce a možnosti kariérního růstu. 

Lidé, kteří to mají k vám do práce kousek, se skvěle hledají přes mobilní aplikaci Práce za rohem. Odpovědi v ní dostanete opravdu rychle: přes 50 % uchazečů, kteří se vám ozvou, to udělá do týdne. Vyzkoušejte to.

Nespokojení zaměstnanci odcházejí za lepším ohodnocením

Nespokojení zaměstnanci naopak opouštěli starou práci nejčastěji (v 38 %) kvůli pociťovanému špatnému přístupu, obvykle ze strany šéfa nebo vedení obecně. Na druhém místě se umístila společně s finančními motivy celková atmosféra ve firmě. To dokazuje, že vztahy mezi lidmi jsou pro pracovníky extrémně důležité. 

Starší zaměstnanci odcházejí méně často

Jak se dá čekat, tendence měnit práci se objevuje daleko častěji u mladších zaměstnanců. Není to ovšem tak, že by se ti starší nesnažili vůbec. Údaje z analýzy Zaměstnání 50+ ukazují, že skoro 10 % lidí nad 50 let nyní aktivně rozesílá CVčka (u mladších skupin je to 18 %). Reálně se ale starším lidem daří změnit práci výrazně méně často. Vede to někdy až k situaci, kdy starší zaměstnanci na snahu najít si lepší práci prostě rezignují a sklouznou do stavu jakési vynucené loajality, v níž jsou ale dost frustrovaní.

Změna práce obvykle zaměstnancům prospívá

Drtivá většina lidí, kteří změnili práci, si polepšila. Změnu k horšímu zaznamenalo jen 11 % z nich. Tento podíl ovšem přeci jen proti loňskému podzimu, kdy se pohyboval kolem 7 %, vzrostl. Datoví analytici posun vysvětlují tak, že se do změny zaměstnání nechali v čase konjunktury přesvědčit i lidé, kteří k ní mají horší výchozí podmínky. Slyší kolem sebe pozitivní zkušenosti a rozhodnou se změnu také vyzkoušet, přestože nemají reálnou šanci si o tolik polepšit. Změnu pak samozřejmě nemusejí vnímat zcela pozitivně. Přesto však platí, že skoro 9 z 10 lidí, co odešli z jedné práce do druhé, si změnu pochvaluje.

Data: JobsIndex

 
Sdílejte