VIDEO: Nestačí jen posílat zaměstnance na školení, buďte aktivní jako v KRUKu

I účinný systém vzdělávání ve firmách často ztroskotá, pokud dostatečně nezapojíte ty, kteří mají kurzy na starosti. Sestavte jednotlivým pracovníkům vzdělávací programy na míru, motivujte je během studia a kontrolujte s nimi jejich výsledky. Tak jako to udělali v roce 2019 v hradecké firmě KRUK.

„Jedna ze zásad úspěšné společnosti je, že se o své zaměstnance stará. A nedílnou součástí péče o zaměstnance je jejich vzdělávání,“ svěřil nám na začátku našeho setkání v roce 2019 Zdeněk Babička, který vedl oddělení HR&Training. „Zařazení a rozvoj každého zaměstnance mají na starosti manažeři a právě jejich profesní zdatnost je pro nás zásadní. Věříme, že aby mohl manažer rozvíjet členy svého týmu, musí nejdříve pracovat sám na sobě,“ vysvětlil nám.

Studijní plány šité na míru

Prvotním důvodem, proč si tehdy KRUK pro vzdělávání třicetičlenného manažerského týmu vybral portál Seduo.cz, byla především šíře nabídky kurzů. „Každý z manažerů má jiné zkušenosti, jiné dovednosti, jiné potřeby. Pokud všechny pozvete na jedno typizované školení, nikdy se nedočkáte optimálního výsledku. Zároveň však nemůžete očekávat, že jim stačí zpřístupnit databázi sto třiceti kurzů a nechat je, ať si vzdělávací plán sestaví sami,“ osvětlil nám Zdeněk Babička důvody, proč se v KRUKu rozhodli „ušít“ každému manažerovi tréninkový plán na míru.

Zkuste taky Seduo.cz. A nebojte se s ním ve firmě aktivně pracovat. Uvidíte, že výsledky budou ještě lepší.

Cíl? Praktická dovednost, nikoli certifikát

To, že trenéři sami nejdříve kurzy „nakoukají“, je podle zkušeností KRUKu zásadním předpokladem pro úspěšnost vzdělávacího programu. Díky tomu mají možnost přiřadit každému zaměstnanci nejvhodnější kombinaci kurzů a také s nimi po absolvování nově nabyté znalosti hodnotit a dále rozvíjet. V praxi to vypadá tak, že manažer každý měsíc povinně absolvuje jeden z celkového počtu dvanácti kurzů. Do deseti dnů po jeho ukončení pak absolvuje follow-up schůzku s trenérem, který s ním celé téma probere a zhodnotí.

JAK SCHŮZKY S TRENÉREM KONKRÉTNĚ PROBÍHALY A JAK VYPADÁ SPECIÁLNÍ TRÉNINKOVÁ MÍSTNOST? KOUKNĚTE SE NA VIDEO:

Benefit? Vzdělání

„Z pohledu firmy cítíme, že se naši zaměstnanci rozvíjejí a odráží se to na jejich práci,“ shrnul svou zkušenost s používáním systému Seduo.cz Zdeněk Babička. „Celkovou úspěšnost absolvování kurzů máme přes 90 %. Jsme však přesvědčeni, že pokud bychom kurzy našim zaměstnancům aktivně nevybírali, nepodporovali je a nenavazovali na ně, byl by počet úspěšně absolvovaných kurzů někde na 30 % a kvalita znalostí by byla výrazně nižší,“ dodal.

Zkušenosti z praxe zkrátka dokazují, že kombinace online videokurzů a follow-upu s trenérem zvyšuje efektivitu získaných znalostí.

KRUK

"Firma působí v rámci celoevropské skupiny. V Česku a na Slovensku zaměstnává 170 lidí, z toho 21 působí na Slovensku. Centrála a jádro společnosti sídlí v Hradci Králové, tým terénních poradců dojíždí za klienty a působí napříč oběma republikami."

Jak vypadalo vzdělávání v KRUKu v roce 2019?

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0