V hlavě kandidátů: co si opravdu myslí o vaší inzerci?

„Plat AŽ 40 tisíc… Tomu tak věřím.“

Náborová komunikace se dnes neobejde bez kampaní. Jsme zahlceni billboardy, letáky, bannery nebo rozhlasovými spoty se sdělením, že ta či ona firma hledá nové kolegy. Propagují se výhody, které noví zaměstnanci dostanou a často se dozvíme i to, kolik si vydělají. Zaměstnavatelé se pochopitelně prezentují v tom nejlepším světle. Jenže: nepřehánějí to někdy? A jak to vnímají kandidáti?

Aby se inzerci dalo věřit

Autenticita náborové kampaně je nesmírně důležitá. Nemá smysl kandidátům tvrdit něco jiného, než jaká je realita. Je to krátkozraké.

Chcete-li lidi „utáhnout“ na lepší peníze, než nabízí konkurence, je nutné mít srovnatelné mzdy na stejných pozicích uvnitř společnosti. Není možné slibovat kandidátům vyšší mzdy, než dostávají stávající zaměstnanci. Proč? Důvod je jednoduchý: nejčastějšími čtenáři vaší pracovní inzerce jsou právě současní zaměstnanci.

Mzdu uvádějte férově

Dejte si také pozor na nešvar, se kterým se v poslední době často setkáváme. Týká se uvádění výše mzdy, do které jsou započítány všechny odměny, bonusy, přepočtená hodnota stravenek a podobně.

Nováček však na výplatní pásce takovou sumu nikdy neuvidí. Nastavíte nereálná očekávání a riskujete, že nový kolega propadne hned po první výplatě demotivaci a začne si hledat něco jiného.

Jak to vnímají lidé

Z průzkumů, které v LMC o trhu práce děláme, vychází jasné poselství. Velká část stávajících zaměstnanců je náborovými kampaněmi svých firem otrávená. Více než neautentická komunikace jim vadí podmínky, na něž dosáhnou pouze nováčci.

25 % kandidátů nevěří pracovním nabídkám společností, které hledají nové lidi.

40 % zaměstnanců hodnotí pracovní nabídky svého zaměstnavatele jako nereálné nebo reálné pouze pro nováčky. A to jim pochopitelně vadí.

Hrozí, že prchnou ke konkurenci

Nezaměstnanost je na historicky nejnižší úrovni. Lidé se shánějí těžce, a proto se společnosti často prezentují v lepším světle, než jaká je realita. Nabízejí třeba vyšší odměny a výhody nováčkům než stávajícím pracovníkům. K čemu to nakonec vede? K fluktuaci. Uděláte ze svých zaměstnanců kandidáty pro jiné firmy.

Tipy z praxe: co funguje?

Postavte svou náborovou komunikaci tak, aby jí kandidáti věřili a stávající zaměstnanci necítili trpkost. Jak na to?

1. Buďte důvěryhodní a autentičtí. Definujte si, co vás na trhu práce činí jedinečnými. Sepište si sadu důvodů, proč má smysl u vás pracovat. Zeptejte se zaměstnanců, proč chodí rádi do práce, co je motivuje a co vnímají jako výhody. Pokud to uděláte, máte krásný základ pro uvěřitelnou komunikaci.

Ukažte, jak to u vás vypadá. Pracovní prostředí často hraje jednu z nejdůležitějších rolí při rozhodování, zda k vybranému zaměstnavateli nastoupit, či nikoliv. S tématem pracovního prostředí se často setkáváme u výrobních závodů nebo logistických skladů. Tyto firmy se zaměřují na výrobní linky a sklady, ale nevěnují pozornost zázemí pro zaměstnance. Nebojte se toho a ukažte ho v plné parádě. Kandidáti chtějí vědět, co je čeká.

Představte skutečné tváře firmy. Opakující se obličeje z fotobanky působí nevěrohodně a otravují. Ukazujte proto skutečné zaměstnance, a to nejen na kariérních stránkách. To oni jsou tvářemi vaší společnosti. Pro náborovou komunikaci nepotřebujete modely a modelky, které pak nováčci na chodbách nikdy nepotkají. Nepřebírejte kampaňové předlohy mateřských společností ze zahraničí, jejichž součástí právě takové „neautentické“ obličeje bývají.

Vytvořte uvěřitelné texty a vizuály. Jakékoliv kampaně, kariérní stránky či jinou komunikaci je vždy nutné přizpůsobit lokální cílové skupině. Češi jsou obecně velmi citliví a kritičtí, natož pak ke kopírování a překládání zahraniční náborové kampaně 1:1. Potřebují uvěřit a ztotožnit se. Vyvarujte se bezobsažným klišé. V pracovních inzerátech komunikujte realitu, propište firemní kulturu. Dejte kandidátům šanci představit si, jak bude probíhat jejich pracovní den.

Testujte! Bez testování to nejde. Jinak působí reklama prezentovaná v kanceláři ředitele a jinak na ulici, kde čekají skladníci na autobus.

A jedna rada závěrem. Příliš kreativity škodí.

Anna Knotková
Head of HR Architects v LMC
Sdílejte
 
Víte, na co se při pohovorech ptát?
0