Už jste tahali tučňáka ze sombrera? Kuriózní dotazy při pohovorech

Ponořit se do hlubin uchazečovy duše. Odhalit jeho kreativitu. Ověřit schopnost improvizace nebo logického myšlení. Personalisté nemají při pohovorech snadnou úlohu. Někdy se neubrání položení opravdu kuriózního dotazu. Setkali jste se s HR kolegou matematikem nebo mystikem?

Vtipné otázky na pohovorech

Otázka „Kde se vidíte za pět let?” patří k pohovorovým evergreenům. Stejně tak dotaz na silné a slabé stránky kandidáta. Personalisté a hiring manažeři však uchazeče o práci mnohdy vůbec nešetří a pokládají i kuriózní otázky. Poptali jsme se kandidátů, s jakými zvláštními otázkami se při interview setkali.

Kuriózní dotazy obvykle nemají správnou a špatnou odpověď. Náboráře zajímá reakce člověka na druhé straně stolu, jeho výřečnost, případně schopnost doptat se. Někdy ale mají kandidáti opravdu problém poznat, kam personalista otázkou míří. U zkušenějších uchazečů podobné dotazy dokonce rozkmitají koutky úst, protože je neslyší poprvé.

Matematici mezi námi

Poměrně častým jevem jsou početní úlohy. Sčítání, násobení nebo kvalifikované odhady. Proč ne. Ale i při obsazování pozice, pro kterou je pokročilá matematika nezbytným předpokladem, myslete na to, že to ověříte i jinými otázkami než:

 • „Kolik fotbalových míčů by se vešlo do této zasedačky?”
 • „Kolik metrů čtverečních pizzy se podle vás sní v Brně v únoru?”
 • „Jak rozdělíte tři kremrole mezi osm kolegů?”

Pojďme si zasoutěžit

Ještě rafinovanější než matematici jsou personalisté kladoucí otázky, které ani vypočítat nejdou. Takoví náboráři na sebe berou roli moderátorů vědomostní soutěže. Pracovní interview však nebývá tou nejlepší chvílí pro tipovačku. Pokud tedy nejste škodolibý náborář dopravního podniku z Hradce Králové, vyhýbejte se otázkám na počet semaforů v Pardubicích a dalším kvízovým záludnostem:

 • „Jak dlouho je kráva březí?”
 • „Kdy proběhla bitva na Bílé hoře?”
 • „Jak dlouho letí letadlo z Prahy do Porta?”

Prohlédnu vaši duši skrz naskrz

Nikdo nechce do firmy přibrat člověka, který si s kolegy nesedne. Proto na pohovorech zjišťujeme, jakou má uchazeč osobnost nebo jak se vyrovnává se stresem. Nestavte se ale do pozice klinického psychologa nebo psychoanalytika. Přesahy tam sice jsou, ale jedná se o jiné disciplíny. Takže buďte opatrní s otázkami typu:

 • „Co byste udělal, kdyby do místnosti náhle vstoupil tučňák v sombreru?”
 • „Věříte na yettiho?”
 • „Pokud bychom se teď zvedli a zašli k vám domů, našli bychom tam nepořádek?”

Od filozofie k mystice

Speciální kategorii pak tvoří dotazy, které zřejmě mají za cíl kandidáta rozhovořit. Nápad je to dobrý, ale při nešikovně formulované otázce velmi snadno překročíte hranici filozofování nebo stařeckého mudrování:

 • „Vysvětlíte mi, co se s touto zemí stalo za posledních 10 let?”
 • „Pokud by vám bylo 90 let, co byste řekl svým dětem?”
 • „Co má společného rozbouřené moře a rozkvetlá třešeň?”

Nešťastná třináctka kuriozit

Záludné otázky mají při interview své místo pouze za předpokladu, že se dopředu zamyslíte, k čemu vám odpověď na takový dotaz poslouží. Bude mít sebelepší reakce na otázku s tučňákem v sombreru přínos z hlediska náboru? Pokud ne, schovejte si ji radši na firemní večírek.

Jaké další otázky se při pohovorech občas vynoří?

 1. Jaký náhrobní kámen byste si vybral?
 2. Je pro vás důležitější vaše manželka, nebo práce?
 3. Pijete – a pokud ano, tak proč?
 4. Na jaké straně postele spíte radši?
 5. Je ve vaší duši něco temného?
 6. Jak reagujete, když nedosáhnete toho, oč vám jde?
 7. Žijí vaši rodiče stále společně?
 8. Jaký strom byste chtěl být a proč?
 9. Věříte v UFO?
 10. Kdo vás nesnáší?
 11. Jaké bylo vaše dětství?
 12. Zvítězil by podle vás v souboji Batman, nebo Spiderman?
 13. Jablko stojí 3 Kč, pomeranč 5 Kč a kiwi 6 Kč. Kolik stojí hruška?

 

 
Sdílejte