Úporně hledáte lidi? Netlačte na pilu a radši jim uspořádejte akci

Když dnes chtějí náboráři získat kvalitní lidi, vyžaduje to od nich aktivitu a nekonvenční myšlení. Nabízíme tři z možných cest, jak to provést.

1. Budujte komunity

Zaměstnavatelé často řeší, jak se k zajímavým lidem vůbec dostat. Jak se jim představit, navázat s nimi kontakt a rozvíjet ho. Mnozí z těch inovativních proto kolem sebe budují profesní komunity. Sdílejí s profesionály své know-how, vzdělávají talenty, a tím je vtahují do dění ve firmě. Podobná komunita je pak pro ně zdrojem talentů a navíc i ambasadorů. To, že u vás člen komunity nepracuje a zatím ani nepotřebuje pracovat, neznamená, že vás nebude rád doporučovat dál jako zajímavou a ambiciózní firmu. 

Naučte své zaměstnance to, co potřebujete. Spoustu potřebných věcí se naučí ve videokurzech na Seduo.cz.

2. Inspirujte se ve fotbale, tak jako ajťáci

Průkopničtí náboráři se objevují v IT prostředí, což není žádné překvapení. Hlad po nových lidech je v této branži velký. A stejně velký je i jejich nedostatek. Příklady eventů, na které můžete kandidáty lákat a seznámit je s firmou, najdete překvapivě ve sportu. Fotbalisté mají třeba akci Měsíc náborů – Můj první gól. Pozvou děti a připraví pro ně program, kde si fotbal zkusí. Mrňousové se seznámí s kluby a trenéry, možná se i trefí do branky. Když se pak nějaký kluk nebo holka do fotbalu zakousne, třeba to dotáhne na mistrovství světa. A firmy mohou dělat totéž – a když ne pro děti, tak třeba pro dospělé, které IT teprve začalo zajímat. 

3. Uspořádejte maraton pro nadšence

Mezi další v IT oblíbené aktivity patří hackathony – akce, kde programátoři i webdesigneři intenzivně pracují na konkrétním projektu a tématu. Zkušenost s tím má Seznam.cz. Loni třeba spoluorganizoval hackathon zaměřený na programovací jazyk Python. Bosch Group zase pořádá Mechathon, na který zve studenty a studentky technických vysokých škol. Letos na jaře konkrétně s úkolem sestavit a naprogramovat autonomního robota. Firma si chválila dvojnásobný počet žen oproti minulému ročníku. A to, že hackatony jsou zatím hlavně pro programátory, neznamená, že byste nemohli podobnou akci zorganizovat jiné profesi.  

Když se ve firmě rozhodnete jít podobnou cestou:

  • Klidně začněte malou akcí, na kterou lidi pozvete po práci do firmy. Až se osvědčí, zvětšujte.
  • Stanovte cíl a téma akce a najděte odborníky ve svých řadách.
  • Nastavte vstupní pravidla, kritéria a systém výběru účastníků.
  • Dejte o akci vědět cílovce – sáhněte po vlastní databázi, webu, sociálních sítích, profesní komunitě, časopisech a školách.
  • Připravte follow-up, abyste ze setkání získali nejvíc – zpětnou vazbu, nabídku pracovního místa.
 
Sdílejte
Zkoušíte řešit hádky kolegů?
0