Tyhle 4 věci byste měli znát, aby vám ve firemním vzdělávání neujel vlak

Podle průzkumu mezi účastníky zářijové přehlídky Learn & Tech 2019 vedou ve firemním vzdělávání pořád ještě prezenční kurzy. Investice do technologií ale rostou a zjevně jim patří budoucnost. Které novinky byste neměli přehlédnout?

Foto: Shuttersock.com, Unsplash

1. Microlearning

Mezi největší současné trendy vzdělávání ve firmách patří microlearning. Zaměstnanci totiž těžko hledají pravidelnou hodinu nebo dokonce půlden času na vzdělávání. Přitom stačí pár minut, za něž mohou zvládnout krátké video, kvíz, hru nebo infografiku s informacemi, které zrovna potřebují. Vzdělávání by se zkrátka mělo dávkovat stejně jako léky na vysoký tlak. V obou případech vám unavené tělo poděkuje.

TIP!

Vyzkoušejte si novinky ve firemním vzdělávání nejprve na vlastní kůži. Nic za to nedáte a uvidíte, co vám bude vyhovovat. Sáhněte třeba po kurzech na Seduo.cz na tři týdny zdarma.

2. Virtuální realita

Už i ve vzdělávání se využívá umělá inteligence, digitální trenéři a chatboti. A hlavně virtuální realita. Ta už dávno nefascinuje jen nadšence do počítačových her nebo lechtivých stránek. Nic vás totiž nenaučí tolik jako vlastní zážitek. Je libo potrénovat prodejní nebo prezentační dovednosti vašich obchoďáků? Nasaďte jim speciální brýle a rukavice…

3. Gamifikace

Velkým tématem vzdělávání je také gamifikace, tedy využívání herních prostředků. Učení pak může mít podobu strategické hry, kdy mezi sebou zaměstnanci soutěží nebo spolupracují. Hry se ostatně uplatňují i v náborovém procesu – například v rámci simulačních her zaměřených na testování soft skills u kandidátů o práci.

 4. Sociální sítě

Stejně jako po sociálních sítích saháme v případě, kdy chceme sdílet fotku z meditačního kurzu na Bali, můžeme jejich sílu využít i pro vzdělávání. Na sociálních sítích dnes probíhají živé diskuze a (nejen) profíci se v nich vzájemně obohacují. Zkušenosti načerpáte třeba v diskuzích ve facebookových skupinách, jako třeba #HRdinky nebo HR (k) sobě.

 

Na co si dát u technologií bacha 

Zavedení technologií do firemního vzdělávání je třeba před každou investicí pořádně promyslet. Podle learning designera Braňo Frka, který se věnuje navrhování vzdělávacích programů, kurzů a aplikací, to je zásadní věc, která šetří peníze. „Firmy se chytají trendů a utrácejí peníze za vzdělávání, aniž by o investici hlouběji uvažovaly. I vzdělávání je třeba řešit komplexně a v kontextu celé firmy,“ upozornil v rámci své přednášky na LEARN & TECH 2019.

Firemnímu vzdělávání vládne snaha přizpůsobit ho co nejvíce těm, kterým je určeno, a jejich vlastním potřebám. Čím dál víc se proto uplatňují online kurzy. Proces učení si v nich může každý dávkovat sám, nebo mu ho mohou dávkovat třeba manažeři či samotní HR.

Rozhodovací fázi zatím podle Braňa Frka firmy spíše podceňují: „Personalisty nadchne nějaký nový vzdělávací nástroj, pracně na něj ve firmě získají peníze, ale investici málo promyslí a pak jsou zklamaní, že nástroj nefunguje tak, jak chtěli.“ Takže co byste měli udělat během rozhodování o inovacích ve vzdělávání, aby se technologie osvědčily a investice nevylétly oknem?

  • Detalně poznávat kůlturu v organizaci. Jeden digitální nástroj není kouzlo, které všechno změní. „Změnit vzdělávací kulturu je podobně náročné jako otočit ropný tanker,“ radí Braňo.
  • Volit systém vzdělávání s ohledem na jeho uživatele. Při rozhodování je podstatné, kdo se bude učit, a jaké má potřeby. Jinak na tom bude zaměstnanec u výrobní linky, který má při práci mobil zamčený v šatně, a jinak geek.
  • Vyřešit nejen otázku, kdo bude dodávat vzdělávací technologii, ale i to, kdo bude vytvářet vzdělávací obsah. Půjde o univerzální obsah, nebo bude vytvořený dodavatelem na míru? A vytvoří ho samotná firma, nebo dokonce sami uživatelé?
  • Vsadit na vzdělávání vyvolané momentální potřebou. Tedy takové, které je k dispozici ve chvíli, kdy lidé v praxi dané téma skutečně řeší. Tehdy u nich vzrůstá motivace učit se. Výuka by měla být flexibilně přístupná kdykoliv, kdekoliv a na všech zařízeních. Jak lépe využít smartphone při cestě vlakem z Úval do pražské kanceláře?
 
Sdílejte
Zkoušíte řešit hádky kolegů?
0