Trend, co funguje: vzdělávat zaměstnance online i offline zároveň

Firma, která za něco stojí, pomáhá svým lidem růst. Platit desítky hodin živým lektorům ale není moc efektivní. Proto zaměstnavatelé čím dál častěji volí kombinaci online kurzů s doplňkovými přednáškami naživo, třeba pro ty nejspeciálnější dovednosti. A vyplácí se to.

Význam firemního vzdělávání
Foto: Shutterstock.com, Archiv

Psycholog a kouč Zbyněk Rozbořil byl zarytým zastáncem osobních tréninků. Postoj změnil, když si zkusil natočit videokurz. „Baví mě možnost odkazovat se při offline tréninku na publikovaná videa a používat je pro přípravu nebo naopak pro navázání a pokračování. Efektivita učení je rázem úplně jinde,“ popisuje.

Podobně to vidí i lektor a konzultant osobní produktivity Daniel Gamrot, propagátor moderních technologií ve firmách. Také on online kurzy doporučuje a aktivně používá: „Chtěl jsem pro účastníky svých školení připravit videomateriály a zároveň dát šanci těm, kteří se na školení nedostanou,“ vysvětluje svoji motivaci Daniel.

Díky zpětné vazbě účastníků vím, jak rádi a často se vracejí k některým pasážím, které jsme probírali osobně. Informace na videu taky vnímají jako rychlejší, názornější a příjemnější než pouhý text, který bych jim vytiskl.

Daniel Gamrot

Lektora si zastavím třeba stokrát

Propojování osobního tréninku s online materiály je nejlepší cesta k tomu, aby bylo firemní vzdělávání opravdu užitečné. I ze sebelepšího živého kurzu si totiž zaměstnanci v paměti odnesou jen pár procent výkladu. Online materiály jim pak pomůžou si klíčové momenty osvěžit a doplnit.

Na skupinovém kurzu si také málokdo troufne zastavit lektora ve chvíli, kdy něčemu nerozuměl. Některé věci pak pro něj zůstanou už navždycky ztracené. Kdo by se ale bál stopnout video? Jednu lekci si každý může pustit klidně pětkrát, než mu ji mozek pořádně schroustá. Ostatně: vyzkoušejte si to sami v ukázkových kurzech zdarma na Seduu

Koučka Eva Marková, která pro Seduo.cz natočila už tři videokurzy, zmiňuje i další výhody: „Za největší sílu online vzdělávání považuji flexibilitu v čase i prostoru. Dostanu se k účastníkům domů, do vlaku, kamkoli a kterýkoli den.

Svoboda znamená lepší motivaci

Kdo dá lidem svobodu v tom, kdy a kde se vzdělávat, ten získá aktivní zaměstnance, kteří se vzdělávají, protože chtějí, a ne z musu. „Z pohledu fungování lidské mysli, schopnosti učit se a motivace ke studiu má firemní online vzdělávání jednoznačně co nabídnout. Ve výsledku je student schopný odnést si z kvalitního online kurzu v kratším čase více informací, lépe je integrovat a přirozeněji používat,“ shrnuje to Daniela Kalvodová, která se dlouhodobě věnuje rozvoji lidských zdrojů.

Významnou roli přitom podle ní hraje svoboda rozhodování, kdy si studující volí co, kdy, kde a jak bude studovat. Dochází tak k přebírání zodpovědnosti za seberozvoj, což se následně promítá do práce v dalších firemních úrovních. „Na online a offline vzdělávání je třeba dívat se jako na partnery, kteří se vzájemně doplňují a podporují, táhnou spolu uvnitř firmy za jeden provaz. Tím se posilují jejich výhody, které nakonec přinesou velmi dobré ovoce,“ dodává Daniela Kalvodová.

 
Sdílejte