Téměř 5 milionů odpovědí loni proteklo přes naše pracovní portály

Dobrá zpráva hned zkraje: celkový počet odpovědí na inzeráty jde nahoru. Z analýzy také víme, že nárůst koresponduje s počtem uživatelů. Jinými slovy – není to tak, že by jeden člověk poslal jen více odpovědí. Skutečně roste počet zájemců o práci na našich pracovních portálech.

Dobrá zpráva hned zkraje: celkový počet odpovědí na inzeráty jde nahoru. Z analýzy také víme, že nárůst koresponduje s počtem uživatelů. Jinými slovy – není to tak, že by jeden člověk poslal jen více odpovědí. Skutečně roste počet zájemců o práci na našich pracovních portálech.

Náš tým datových analytiků a analytiček dal dohromady kompletní data ohledně výkonu našich pracovních portálů za loňský rok.

Nejprve ovšem malé shrnutí nejdůležitějších změn a trendů na celkovém trhu práce. Samozřejmě pokud máte zprávy z Českého statistického úřadu a Úřadu práce ČR v malíku, s klidem ho můžete přeskočit.

Volných míst zase přibylo, ale na obzoru je změna

Ano, i loni firmám chyběli lidé. Stále ta samá písnička – ovšem pozor, dá se předpokládat, že brzo skončí. Úřad práce uvedl 331 tisíc otevřených pozic evidovaných přes ÚP, na grafu vidíte vývoj v čase.

A proč to věštění konce trendu? Ekonomové očekávají mírné zpomalení růstu ekonomiky s ohledem na aktuální dění v Německu a Velké Británii (například zde ve zprávě ČTK). Zpomalení ekonomiky většinou vede k opatrnějšímu chování firem, a tedy menšímu počtu nových pracovních míst. Samozřejmě to, jaká bude nakonec česká realita, se teprve uvidí.

Rok 2018 přinesl víc odpovědí i uchazečů

A nyní k těm slíbeným číslům. Vypadají lépe, než se dalo na začátku roku čekat.

Počty odpovědí na inzeráty v roce 2018:

  • Jobs.cz                           2 606 809
  • Prace.cz                         1 977 037
  • Práce za rohem          380 455

Celkem to tedy dělá 4 964 301 odpovědí, které jsme loni doručili firmám.

Pokud se podíváme na statistiku uživatelů, víme, že 592 911 lidí alespoň jednou loni poslalo odpověď na inzerát přes naše služby (tedy Jobs.cz, Prace.cz nebo Pracezarohem.cz). Což je 13,4 % všech zaměstnanců v ČR. Bohužel netušíme, kolik lidí z nich skutečně bylo přijato do nové práce. Víme však z pravidelného průzkumu JobsIndex, že loni 16 % zaměstnanců v ČR změnilo práci.

U všech našich portálů se meziročně daří držet stejný výkon v odpovědích, což je skoro neuvěřitelné vzhledem k nedostatku lidí na trhu práce, s kterým všichni bojujeme.

Navíc poslední kvartál roku 2018 ukazuje, že v hezkých číslech můžeme pokračovat. Jobs.cz doručil firmám o 10 % více odpovědí než za stejné období roku 2017. Prace.cz dokonce o 12 % více.

Bez intenzivních kampaní by to nešlo

Loni snad neuběhl měsíc, kdy byste nezahlédli Jobs.cz, Prace.cz nebo Práce za rohem v televizi. Tedy až na období letních prázdnin, kdy se na práci nikomu myslet nechce. Tady je stručný výčet:

  • 3 kampaně Jobs.cz: Na intenzivní kampaň v lednu navázaly spoty v přímých přenosech z olympijských her v únoru. Třetí vlna proběhla na podzim.
  • 2 kampaně Prace.cz: Jarní a podzimní kampaň.
  • 3 kampaně Práce za rohem: Leden, únor a září.

Připomeňte si naše hlavní spoty roku 2018:

#1: Jobs.cz. Tak udělej, co je důležitý!

#2: Prace.cz. Lepší práci si u nás najde 3000 lidí každý den

#3: Práce za rohem. Nehledejte zaměstnance, najděte je!

Spoty jste mohli vidět v TV Nova, ve vysílání České televize, na YouTube, Facebooku i hlavních zpravodajských webech. Televizní spoty doplňovaly:

  • billboardy,
  • citylighty,
  • rámečky v metru
  • a samozřejmě také online kanály.

Prostě – naše marketingové oddělení se opravdu snažilo.

A bez chytrých vývojářů by to nešlo už vůbec

Dobrá kampaň přiláká lidi, ale pravdou je, že pokud máte nemožnou službu, lidé zase odejdou stejně rychle jako přišli. Takže naše produktové týmy pořád analyzují, testují a zlepšují. A zase testují.

Neustále vylepšujeme e-mailové agenty a dohazovače, vyhledávání i odpovědní formuláře. Výjimečnou pochvalu si ovšem naši vývojáři zaslouží za chytrý systém doporučování podobných nabídek. Ten sleduje, na jaké nabídky podobní lidé odpovídají, a umí na základě toho uživatelům poradit, co by pro ně mohlo být zajímavé.

Lidé jsou v nové práci spokojení

No a závěrem ještě jedna dobrá zpráva – z našich průzkumů vyplývá, že 7 z 10 lidí, kteří v posledním roce změnili práci, jsou se změnou spokojeni a šíří velmi pozitivní reference. Děkujeme všem firmám, které se na tom podílejí.

 
Sdílejte
Chcete vědět, co HRisty letos čeká?
0