Syndrom ztráty výkonu

Příznaky:

Náhlý úbytek reakcí, a to i na takových pozicích (administrativa, marketing), kde jste na to nebyli zvyklí.

Vrátíme-li se k ukázkám ze Zdravotní karty náboru, pak tato situace vypadá přibližně takto:

Zde je vidět, že došlo ke skutečně rychlému poklesu výkonu. A přestože i konkurence zažívá pokles, dlouhodobý trend je u sledované firmy mnohem horší.

Pokud nemáte zpracovanou Zdravotní kartu náboru, stačí sledovat průběžně údaje o počtu reakcí.

Možná vás napadne: „Co když si tahle firma dokáže i z 10 reakcí vybrat, protože se jí hlásí více relevantních uchazečů?“ Na to vám všichni specialisté z LMC odpoví: „Ano, i to se stává, a je to pak ukázkou velmi dobře nastaveného oslovování těch správných cílových skupin kandidátů.“

Pak zbývá otázka: patříte mezi takovou firmu i vy? Pokud nejste spokojeni s množstvím ani kvalitou kandidátů, kteří se vám hlásí, pojďme to řešit!

Příčiny:

Máme pro vás ale ještě jednu zásadní (dobrou i špatnou) zprávu: Pravděpodobně v tom nejste sami. Bylo by nošením dříví do lesa opakovat, jaká je na českém trhu práce situace. Se ztrátou výkonu se dnes potýká většina zaměstnavatelů. Procházíme jakýmsi „chřipkovým obdobím“ a důležité je, aby vaše firma měla dobrou imunitu. Tedy konkurenceschopnou nabídku.

Léčba:

Důvtipný čtenář již tuší, že pro něj nemáme tip na nějaký bezpracný, zázračný lék. Nicméně určitě platí několik zásad, kterých je dobré se držet a tím, i v tomto „nebezpečném“ období, předcházet onemocnění.

Spousta kandidátů (většinou právě ti, o které máte největší zájem) reagují jen na pozice, kde naleznou vše podle jejich představ. Což velmi souvisí s ožehavou otázkou uvádění nástupních mezd k pozicím. Pokud jste si jisti, že máte zdravě konkurenční mzdovou nabídku (i to vám pomůžeme ověřit), tak mzdu i zobrazujte. Pomůže vám to.

Pokud nemůžete upoutat kandidáta nástupní mzdou uvedenou v inzerátech, doporučujeme alespoň jiným způsobem zatraktivnit pozici. Víme z průzkumů, že velkou přednost mívají pozice s možností zkrácení úvazku, případně alespoň s nabídkou home office. Zmiňte ale raději vše, co pro vás může být výhodou.

Pak už zbývá jen zkontrolovat, že uvádíte správně vše, co můžete. Nezapomeňte uvést konkrétní adresu skutečného místa pracoviště. Rozhodně nepodceňujte správné zařazení do profesí při zadávání inzerátu v aplikaci Teamio. I tím zvýšíte pravděpodobnost lepšího výkonu vašich pozic.

Klíčové však také je, abyste si udrželi výhodné postavení proti své konkurenci. Jinak to bude právě ona, kdo vám vezme poslední „volné“ kandidáty. Pokud otevíráte nábory ve více regionech, je samozřejmě dobré začít tam, kde vás bota tlačí nejvíce.

Zde je grafická ukázka ze Zdravotní karty náboru, jak si naše vzorová firma může vytipovat regiony, kde je na tom oproti konkurenci nejhůře v počtech reakcí na jednu pozici:

Na ukázce jsou v nejhorším stavu kraje Středočeský a Liberecký, kde je situace oproti konkurenci (počet CV na jednu pozici) horší o více jak 65 %! Na druhou stranu vidíme, že v Pardubickém kraji jste vy tou nejzdravější firmou. Gratulujeme!

 

Přečtěte si o dalších nemocech náboru:

Autor článku:Zdeněk Němec | Senior HR Architect LMC

Ve společnosti LMC pracuje od července 2007, nyní na pozici Senior HR Architect v oddělení HR Marketing. Je zodpovědný jak za vývoj konzultačních služeb, tak za jejich následnou realizaci. Zaměřuje se zejména na vyhodnocování náboru, benchmarking a sledování trendů v HR a také nastavování HR ukazatelů.

Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0