„Vyrodil jsem se na tento bláznivý svět v novoluní“ a další špeky z CVček

Průměrnému životopisu se prý personalista věnuje 6 vteřin. Přijde vám to na smysluplné posouzení málo? Asi ano. Ale věřte nám: na některá CV je i 6 vteřin moc. Podívejte se, co všechno se dá najít na stránkách, kam lidé shrnují svůj život...

Loni jsme vám nabídli výběr z těch nejlepších CV citátů, které jsme dostali od personalistů. Od té doby pátráme dál a zdá se, že studnice vtipných kandidátů je nevyčerpatelná.

1. Letopočtů jako v dějepise

Přiměřená doba strávená v předchozích zaměstnáních dává aspoň nějakou záruku, že váš uchazeč je schopný vyjít s kolegy i zaměstnavatelem. Naopak fluktuant, který každé dva měsíce mění místo, možná nejvhodnější akvizicí nebude. Takže když CV třicetiletého uchazeče připomíná seznam Czech Top 500, je namístě mít se na pozoru. Pokud to samozřejmě není superupřímný naiva, který do svého životopisu napsal „Neberte mých 12 předchozích prací jako důkaz přelétavosti. Ze žádného zaměstnání jsem neodešel sám.“

 Zajímavé bývají v životopisech také mezery. Chybí-li v přehledu zaměstnání celé roky, může být zajímavé se ptát, co se během nich dělo. Možná je vaše kandidátka superžena, která v přestávkách mezi pracemi zachraňuje tuleně za polárním kruhem. A možná ne. Někdy vám to napíše i sama, jako slečna ze Zlína, která uvedla: „2011 – 2013, fashion nákupy. Bohatý přítel.“ Naopak pracovitě jistě působil jihlavský mladík, který si do životopisu napsal i „březen 2016 – duben 2016, malování bytu rodičů.“ 

 

2. Umělecké portréty

Životopis bez fotky je v pořádku. Spousta lidí ale svou fotku na list přidává, protože myslí, že by měli. Mladé dívky, které se snaží ohromit vyšpulenou pusou nebo odvážným výstřihem, jsou podobně legrační jako manažeři, co mají často v obličeji výraz „Právě jsem spolkl kyselého mloka“. 

Když už uchazeč fotku na životopisu má, můžete zhodnotit, jestli jeho image odpovídá místu, na které se hlásí. Manažer se spolknutým mlokem má bod v náboru do banky, pro startup ho naopak ztrácí. Horší či lepší fotky v oblecích a kostýmkách nicméně aspoň neurazí. Ve štosu CVček se ale občas objeví kandidát, který chce zapůsobit osobností a kreativitou. Obrázky vám kvůli GDPR ukázat nemůžeme, ale prozradili jste nám, že jste na životopisu už viděli třeba: 

 • rybáře-pohodáře s pivkem
 • piráta s černým šátkem s lebkami a páskou přes oko
 • miss mokré tričko
 • klauna (nutno přiznat, že zdravotního, takže to bylo hezké)
 • vévodkyni z kostýmních prohlídek na zámku
 • někoho vzhůru nohama
 • kočičku (s tváří pomalovanou barvami na obličej)

a (což bylo asi nejzapeklitější)

 • volejbalové družstvo, takže bylo těžké určit, koho vlastně přijímat

Teamio vám pomůže se správou CVček tak, aby se žádné neztratilo, a přitom jste na první pohled viděli, koho chcete pozvat na pohovor. Zkuste si to na měsíc zdarma a uvidíte.

3. Čurbes

Ne každý uchazeč je zrovna designér, ale spousta z nich se tak cítí. A ten Word přeci umí tolik věcí! Barvičky, různé fonty na každém řádku, ba i vlnkované písmo šikovnější uchazeč přidá. Nejoptimističtější ze všech jsou životopisy, kde je za každým řádkem smajlík: 

 • Vzdělání 🙂
 • Základní škola Ostrov u Macochy 🙂
 • Střední průmyslová škola Jedovnice 🙂
 • Autoškola typu B 🙂

Nějaký ten emotikon se snese a to, že má někdo rád Comic Sans, ještě neznamená, že musí být špatný skladník. Mnohem horší jsou překlepy a hrubky v CVčkách pro vyšší pozice. Aspirujícího marketingového manažera vyloučilo z boje (nebudete věřit, že to opravdu napsal) „Gimnázium J. Barranda Beroun“ už na pátém řádku. Legendární překlep, který se traduje z různých životopisů, zní „Mám smysl pro detial“.  Jistý zmatek také způsobila šéfka účetních, která neuměla čárky a mezi své zájmy napsala: „vaření psi a čtení“

 

 

4. Romány

Pokud má životopis víc než čtyři stránky, někdy se vyplatí ho ani nerozečítat. Kdo zahlcuje CVčko, možná by zahltil celý váš pracovní proces. Je to většinou vidět už z úvodu. „Vyrodil jsem se na tento bláznivý svět v novoluní“ z titulku tohoto článku je ještě milý příklad, mimochodem od uchazeče o post grafika. Lidé bývají sami sebou tak zaujati, že se z jejich CV můžete dozvědět i tyhle extra zajímavé věci: 

 • „Moje oblíbená barva je okrová.“
 • „Bylo nebylo, za devatero sídlišti žila princezna Adélka…“
 • „Vyjednávací dovednosti posiluji od dětství doma v bojích s bratrem o to, které ponožky jsou čí.“
 • „V páté třídě ZŠ jsem obsadil třetí místo v třídním kole soutěže Pythagoriáda.“
 • „Dárce krve – prozatím 8,5 litru.“

Nebo (pro pohovor varovné):

 • „Jakýkoliv stres mi působí střevní potíže.“

Když se u CV zasmějete, je to ještě dobrá varianta. Spousta z nich je prostě jen špatně udělaných. Každopádně se situace pomalu zlepšuje a povědomí o tom, jak napsat použitelný životopis, roste. I když ale narazíte na to nejdivočejší CVčko, nezapomeňte, že i nevhodným a odmítnutým kandidátům je dobré slušně odpovědět. Budujete si tím dobrou pověst a ta se při příštích náborech vyplatí mockrát. A navíc to jde přes Teamio vyřídit hromadně a levou zadní. 

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0