Smysluplné dárky: společně s námi jste darovali 407 250 Kč

Kdy jindy si zavzpomínat na Vánoce než chvilku před Velikonocemi? Navíc tohle vzpomínání je příjemné. Rozdělili jsme výtěžek z projektu Smysluplné dárky, kdy jste i vy pomocí speciálních voucherů rozhodovali, kolik peněz má LMC rozdělit pěti vybraným neziskovkám. A jak to dopadlo? Přečtěte si, kam rozdělené peníze putují a na co je neziskovky využijí.

Jak funguje projekt Smysluplné dárky

Spolu s klasickými vánočními dárky rozdáváme již šest let našim zákazníkům, partnerům a zaměstnancům vouchery s unikátním kódem, po jehož zadání na webu Smysluplnedarky.cz se připíše 250 Kč vybrané neziskovce. Během Vánoc 2018 a následujících dvou měsíců své vouchery využilo 1 629 z 3 600 obdarovaných. Celkem jsme s vaší pomocí rozdělili 407 250 Kč, což je zase více než loni. Děkujeme!

↑ Šeky převzaly (zleva): Lenka Ouředníčková z Rubicon Centra, Hana Pirnerová z Pomocných tlapek, Karolína Pochmanová z Cesty domů, Marie Řezníková z Rozum a cit a Jarka Švarcbachová z Nadačního fondu Seňorina.

44 500 Kč pro lidi po výkonu trestu

Rubikon Centrum se zaměřuje na ty, kteří obvykle budí jen minimum soucitu: na bývalé vězně. Neziskovka Rubikon Centrum provozuje třeba speciální pracovní agenturu, která pomáhá lidem po výkonu trestu najít si práci a zařadit se zpět do společnosti.

„Je to velmi zajímavá práce. Nahlédnete do osudů lidí, kteří udělali chybu, ale mají jiskru to napravit. Často jsou to hodně silné životní příběhy,“ řekla během přebírání šeku Lenka Ouředníčková z Rubicon Centra.

Doplnila, že resocializační programy pomáhají významně snižovat recidivu, což je pro společnost po všech stránkách výhodnější.

61 750 Kč pro pěstounské rodiny

Rozum a cit podporuje náhradní rodinnou péči. Neziskovka usnadňuje dětem z pěstounských rodin start do života – například díky lepšímu vzdělávání.

„V jedné pěstounské rodině žije šest až sedm dětí, takže vzdělávání se volí co nejlevnější a co nejblíže bydlišti. Bez pomoci by se řada dětí nedostala tam, kde jsou dnes,“ řekla Marie Řezníková, ředitelka organizace Rozum a cit.

„Nedávno jsme řešili dvě dívky, sestry, kterým ještě před zařazením do pěstounské péče hrozil reparát z několika předmětů. Nastavili jsme jim doučování, dvě studentky za nimi docházely dvakrát týdně a dřely s nimi. Povedlo se, obě sestry to zvládly a nemusely opakovat ročník.“

72 250 pro rodiny, které pečují o někoho s Alzheimerem

„Pomáháme lidem s Alzheimerovou chorobou a jejich rodinám prožít ještě pěkný čas,“ řekla Jarka Švarcbachová, ředitelka Nadačního fondu Seňorina.

Neziskovka nabízí pečujícím rodinám odlehčující službu. V centru Prahy provozuje malé rodinné centrum s deseti postelemi a profesionálním pečovatelským servisem. Rodiny tam mohou člena rodiny umístit, pokud si potřebují na pár dní odpočinout.

Starost o někoho s Alzheimerovou demencí je velmi vyčerpávající. V závěrečném stádiu nemoci člověk potřebuje 24hodinovou péči. „Velmi ožehavými tématy souvisejícími s péčí jsou ztráta práce, vyčerpání a nulové sebevědomí,“ doplnila Jarka Švarcbachová.

111 250 Kč pro domácí hospicovou péči

Cesta domů pečuje o nevyléčitelně nemocné. Provozuje domácí hospic, kdy zdravotníci a pečovatelé docházejí přímo do rodin ke klientům.

Neziskovka už ví, na co peníze získané ze Smysluplných dárků použije. „V květnu se stěhujeme do nových prostor. Plánujeme tam i vzdělávací centrum a čtyři odlehčovací hospicová lůžka. Částku ze Smysluplných dárků použijeme na kuchyňku, kterou využijí pacienti i rodinní příslušníci,“ poděkovala při slavnostním předání šeku Karolína Pochmanová z Cesty domů.

117 500 na výcvik asistenčních psů

Nejvíce peněz „utržila“ neziskovka Pomocné tlapky, která cvičí asistenční psy. Výcvik jednoho pejska trvá dva roky a spolkne čtvrt milionu korun.

Štěně tráví první rok života v adoptivní rodině, kde ho dobrovolník připravuje a trénuje například jeho trpělivost. Potom pes projde testy a míří do intenzivního výcviku.

„Pomocné tlapky existují jen díky lidem, kteří nás chtějí podporovat. Od státu nic nedostáváme. To nám však dává i svobodu,“ řekla ředitelka neziskovky Hana Pirnerová. Výtěžek ze Smysluplných dárků použijí na odměny dobrovolníkům.

LMC a neziskovky

Smysluplné dárky ale nejsou všechno. Neziskovky podporujeme dlouhodobě. V roce 2018 jsme jim rozdali 553 balíčků inzerce za symbolickou cenu. Díky tomu organizace nabraly několik tisíc nových zaměstnanců a brigádníků.

LMC

Sdílejte
 
Děláte online pohovory?
0