Jak napsat inzerát, který osloví ty správné lidi

Jak napsat inzerát

Oslovte inzerátem ty správné lidi. Kandidáty, které bude práce u vás opravdu zajímat a které nadchne vaše kultura. Jak takový inzerát napsat? Inspirujte se návodem na 5 jednoduchých kroků.

V předchozím díle seriálu jsme řešili, jak je důležité přesně nadefinovat pracovní pozici a profil ideálního kandidáta. Inzerát na to těsně navazuje. Jak nabídku přepsat tak, aby mluvila jazykem kandidáta? Ukážeme si příklady zejména z inzerátů na obchodnické pozice, ale tipy využijete i na jakékoliv jiné pozice.

Hlavička inzerátu: pro každou pozici trochu jiná

V hlavičce inzerátu pište o firmě, ale klidně pokaždé jinak. Tak, aby to zaujalo právě toho kandidáty, kterého zrovna hledáte. Jak napsat inzerát s personalizovanou hlavičkou?

 • Firma hledá obchodníka:

„Jsme rodinný podnik s více než 100letou tradicí. Vyrábíme nápoje ve skle, které milují v hotelech, restauracích a obchodech po celé republice. Patříme k největším výrobcům v ČR a stále rosteme. České nápoje zažívají boom a my zachováváme správnou rovnováhu mezi klasikou a inovacemi. Připoj se k nám i ty a šiř slávu kvalitních a cenově dostupných nápojů.”

 • Ta stejná firma hledá administrativní podporu fakturačního oddělení:

„Jsme stabilní rodinný podnik s více než 100letou tradicí. Vyrábíme sudové limonády a nápoje ve skle. Patříme k největším výrobcům v ČR a stále rosteme. K práci používáme moderní fungující systémy, papíry jsou pro nás minulostí, jsme ekologická firma. Pracujeme v pěkných kancelářích blízko centra města. Přidejte se k našemu přátelskému týmu, který se stará, aby vše fungovalo, jak má.”

Náplň práce: přidejte do inzerátu smysl a emoce

V inzerátu v sekci Náplň práce se dá nahnat nejvíc „bodů”. Tady máte největší možnost zaujmout, nebo naopak ztratit zájem kandidáta. Suchý výčet činností oživte hlavně zmínkami o produktech a službách, které bude nový člověk nabízet nebo provádět. Přidejte smysl činnosti, emoce nebo míru zodpovědnosti.

Namísto klasického: „Vyhledávání obchodních příležitostí” do inzerátu popište, kdo jsou vaši zákazníci a čím si je obchodník získá.

 • Například: „Naši zákazníci mají rádi kvalitní nábytek na míru a nebojí se za něj připlatit. Vaším úkolem bude získat právě takové zákazníky nebo navázat dlouhodobou spolupráci s novými partnery. Nejlépe nám to jde na veletrzích a tam, kde máme možnost náš funkční designový nábytek předvést v realitě.”

Nebo místo „Akvizice nových klientů” v inzerátu popište, jak u vás proces akvizice probíhá.

 • Například: „Schůzky vám navolají naše sympatické kolegyně a na vás bude čistě jen obchod.” Nebo naopak: „Za proces získávání nových klientů budete zodpovědní od A do Z a strategii si zvolíte sami.”

Požadujeme: v inzerátu lidsky vysvětlete, koho chcete

Inzerát pokračuje sekcí Požadujeme. Dá se transformovat z prostých bodů na větu, ve které kandidátovi osvětlíte, proč potřebujete, aby měl to, co požadujete. Lépe si pod tím představí něco konkrétního a sám zhodnotí, zda požadavkům odpovídá.

 • Už samotný název Požadujeme přepište na něco méně přísného. Například: Abyste u nás uspěli, bylo by dobré mít/umět….
 • Namísto „Skvělé organizační schopnosti” můžete napsat: „Při organizaci akcí pro naše klienty budete potřebovat dávat pozor na spoustu různých detailů a na nic nezapomenout.”
 • Namísto „Prodejní dovednosti” popište, jak u vás prodej probíhá a co je k němu potřeba. Není prodej jako prodej. Může to znít například takto: „Budete prodávat sami sebou. Vy jste naše vitrína. Obléknete naše obleky na míru a ukazujete zákazníkům, jak mohou vypadat.”

Nabízíme: pozor na prázdné fráze v inzerátu

Sekce Nabízíme je tradičně hodně podceňovaná. Když do inzerátu napíšete, že nabízíte zázemí nadnárodní společnosti a motivační hodnocení, už to dávno nebude stačit. To, co dnes lidi zajímá, je kultura společnosti, přístup k zaměstnancům, know-how, vzdělávání, podpora, růst a samozřejmě odměna a benefity.

 • Namísto „Zázemí úspěšné nadnárodní společnosti“ můžete napsat: „Budete pracovat ve firmě, kde leadeři mají jasnou vizi a vždy budete vědět, proč něco děláte.”
 • Formulku „Systém vzdělávání“ můžete nahradit: „Pokud si vás na tuto pozici vybereme, budeme chtít, abyste dále rostli. K vašemu vzdělávání budeme přistupovat individuálně tak, aby vám samotným dávalo smysl.”
 • A místo klasického „Zajímavé firemní benefity” zkuste třeba: „Mezi našimi benefity najdete klasiku jako jsou stravenky nebo příspěvky na penzijko, ale třeba také občerstvení na pracovišti, příspěvek na dopravu a firemní oblečení.”
 • „Flexibilní pracovní doba” je často zavádějící. Napište, jak to opravdu je. Například: „Do práce můžete přijít mezi 7.00 a 10.00 a odejít mezi 15.30 a 18.30.”

Jak napsat inzerát lidsky?

Příkladů, jak psát inzerát lidsky, by se dalo napsat ještě hodně. Důležité je se při psaní inzerátu vcítit do jeho čtenáře. Co ho zajímá? Co je pro něj důležité? Pořadí jednotlivých sekcí zas až tak důležité není. Ale to, aby byl inzerát napsaný lidskou řečí, důležité je. Přitáhněte svým inzerátem takové kandidáty, z nichž vyberete ty, se kterými budete dlouhodobě spolupracovat!

V příštím díle seriálu se podíváme na vedení pohovoru. Už mu nebudeme říkat pohovor, ale rozhovor a vy se dočtete, jak zjistit motivaci kandidáta a jak odhalit lež.

Tereza Valášková
S personalistikou začala v 26 letech. Prošla personální agenturou jako headhunter, věnovala se internímu HR jako specialista i manažer. Dnes má vlastní poradenský projekt: Průvodce kariérou. Konzultace poskytuje jak personalistům, tak uchazečům.

Seriál: Jak omezit fluktuaci správným náborem

Sdílejte
 
Řešíte se svými lidmi dlouhodobý stres?
0