S dobrými HR lídry se dá těžit i z krize

Lídři vymýšlejí a realizují změny, místo aby na ně jen v poklusu reagovali. Proto by i HR mělo mít silný hlas ve firemním vedení. Aby se práce ze zaměstnanci mohla skutečně někam posouvat.

Foto: Unsplash

O leadershipu se mluví pořád. Co to ale vlastně je? Podle psychologa, kouče a CEO společnosti QED Group Radvana Bahbouha je leadership schopnost způsobovat změny. „Leader dokáže sebe i druhé dovést tam, kde ještě nebyli. Za horizont známého,“ prohlásil na konferenci Světová laboratoř leaderů: Nový svět práce. Jenže aby se mu to podařilo, potřebuje vizi. Musí mít před očima obraz toho, čeho chce dosáhnout, nějaký představitelný okamžik v budoucnosti. „Vize má transformační charakter. Ovlivňuje lidi, a to bezprostředně i na dálku,“ dodává Bahbouh. 

Chcete být dobrým leaderem? Dá se to naučit. Vám nebo vašim lidem v tom může pomoci třeba online vzdělávání. Nechte si poradit od těch nejlepších! 

Jak se mění svět práce i vztah mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, proměňuje se i svět firem. Když nastala doba mizivé nezaměstnanosti, řada společností si vystačila s konstatováním, že prostě nejsou lidi. Jiné firmy vzaly ale situaci jako příležitost a začaly měnit svůj přístup k tomu, jak lidi hledají, jak se o ně starají, co jim můžou nabídnout a co přesně od nich chtějí. Situaci na trhu práce pochopily jako možnost se posunout. V souvislosti s proměnami trhu práce, ale i ruku v ruce s digitalizací, která všechno zrychlila, se tak dnes rychle mění i postavení HR ve firmách. Požadavky na personalisty jsou čím dál větší. Člen HR oddělení dnes musí být zdatný personalista, psycholog, marketér a obchodník v jednom, navíc zběhlý v technologiích. Pokud se máte co nejlépe postarat o lidi ve firmě, potřebujete se víc vzdělávat, ovlivňovat dění, vědět, co se chystá, a také – a to v neposlední řadě – mít silný hlas na úrovni vedení.

Vezměte odpovědnost do svých rukou 

Podle zkušeností z praxe za personalisty nikdo jiný důležité změny neodpracuje. „Musíte začít u sebe,“ radí Radmila Pinkavová Jirkovská, ředitelka sekce řízení lidských zdrojů v CET 21, která na konferenci představila radikální přerod svého HR týmu. Lidé v něm překonali své obavy, nově si ujasnili, v čem sami vidí poslání HR týmu ve firmě, a podle toho formulovali vizi, kterou teď naplňují. Vzali přitom za své agilní techniky řízení a koučovací přístup. Přijali i silnější osobní odpovědnost za výsledek. Ke své vlastní proměně se zpravidla musíte odhodlat sami. A musíte se umět ve své firmě prodat a obhájit. To znamená říci si o důležitější místo i ve firemní hierarchii.

V čím více firmách bude mít HR ve vedení své místo, tím zřetelnější bude, že se to vyplatí. A tím snáz se bude podobný vývoj prosazovat v celém zbytku trhu. Pamatujte tedy na to, že váš úspěch není jen osobní výhrou, ale že pomáhá celému oboru. 

 
Sdílejte
Přispíváte zaměstnancům na home office?
0