Rutinu může personalista hodit na robota

Nekonečná administrativa a papírování. To vám odpoví většina personalistů na dotaz, co považují za nejhorší část své práce. A právě to by mohl změnit jeden po čertech chytrý robot.

Foto:  Václav Jedlička

Nejrozšířenější náborovou aplikaci Teamio nejspíš znáte a používáte. Buď verzi zdarma, která umožňuje psaní inzerátů a jejich publikaci na portály, jako jsou Jobs.cz nebo Prace.cz, nebo placenou variantu s pokročilými funkcemi správy náborů.

A právě pro placenou verzi vyvíjí tým výzkumu a vývoje LMC jednu zajímavou technologii, která by mohla způsobit personalistický převrat. Zjednodušeně jde o automatizovaný „doporučovač uchazečů“, který personalistům najde ty nejvhodnější kandidáty právě pro ně. Povídali jsme si o něm s produktovým manažerem Teamia Šimonem Koudelkou.

Co vás na myšlenku téhle vychytané automatizace přivedlo?

Chceme pomoci personalistům s tím, co je dnes nejvíc trápí. S nedostatkem uchazečů. Ekonomice se daří, lidé si mohou vybírat a najít dnes vhodného člověka je dost obtížné. 

Z čeho jste vycházeli?

Součástí placené verze Teamia je databáze uchazečů. V ní se  (po dobu platnosti souhlasu dle GDPR) ocitne každý, kdo se někdy v minulosti v dané firmě ucházel o práci. Spousta firem má stovky a tisíce záznamů o těchto lidech a ani neví, jaký poklad to je. Neumí s databází pracovat a údaje v ní dostatečně a smysluplně vytěžit. Práce s takovým kvantem dat totiž vyžaduje hodně času. Je potřeba štítkovat, filtrovat, dohodnout ve firmě systém, jak se bude databáze plnit, kdo štítky bude přiřazovat a podobně. 

Vyvíjíte tedy umělou inteligenci?

Dá se to tak říct. Přesnější ale je, že jde o robota, algoritmus založený na strojovém učení. Ten si projde celou databázi uchazečů a vybere z ní takové, kteří se nejlépe hodí na aktuálně otevřené nábory. Řešíme tím problém nedostatku uchazečů i toho, že firmy disponují velkými počty potenciálně vhodných lidí, ale neumí je takzvaně recyklovat.

Personalisté si stěžují, že administrativa je největším žroutem jejich času. Tohle by pro ně mohla být spása.

Přesně tak. Máme s Teamiem dlouhodobou vizi — chceme co nejvíc procesů zautomatizovat, abychom personalistům šetřili čas. Aby se mohli věnovat pohovorům. Máme statistiky, které ukazují, že tento předvýběr je největším žroutem času. Robot bude přínosem v době, kdy se ekonomice daří a je nedostatek uchazečů, má ale potenciál i do budoucna. Až jednou přijde ekonomické ochlazení a lidé začnou zase víc hledat práci, robot se uplatní nejvíc — nebývá neobvyklé, že se na jednu pozici hlásí i 150 uchazečů. Prokousat se tím a soustředěně vybrat vhodné životopisy zabere opravdu hodně času. V budoucnu bychom navíc chtěli doplnit možnost řadit uchazeče od nejrelevantnějších po ty méně vhodné na danou pozici.

Kde jsou limity vašeho robota?

Každá technologie má své hranice. Tady jsou to takzvané měkké dovednosti: vnímání uchazeče u pohovoru z lidské stránky. Tady je role personalisty zásadní. Chci tedy zdůraznit, že robot personalisty nenahradí, jen jim usnadní nezáživnou část jejich práce.

 

Jak probíhá pilotní testování?

Od dubna testujeme první verzi algoritmu s vybranými firmami a stále rádi přijímáme nové. Pokud by se tedy čtenáři se svými společnostmi chtěli zapojit a přispět k vývoji nové technologie, budeme jen rádi.

Jak se algoritmus učí?

Simulujeme způsob, jak personalista nahlíží na CV. Funguje to tak, že v rámci pilotního testování  personalistovi posíláme uchazeče a u každého se ptáme: „Hodil by se vám na tu a tu pozici?“ Personalista se rozhodne, jestli ano, či ne, a to je naše zpětná vazba, na základě níž zlepšujeme doporučování. Algoritmus díky tomu upravujeme tak, aby na inzeráty a životopisy pohlížel stejně jako personalista. 

Personalista řekne jenom ano, či ne, nebo své rozhodnutí i zdůvodní?

Pokud uchazeče odmítne, ptáme se také na konkrétní důvod. Máme osm základních kategorií, které určují, jestli se člověk na danou pozici hodí, nebo ne. S tím pak pracujeme, abychom stroj naučili podobného uchazeče na takové místo už příště nenabízet. 

Jak definujete požadavky pro filtrování uchazečů robotem?

Ty vycházejí z inzerátu. Robot se podívá na inzerát a na požadavky, které personalista určil. A ty pak porovnává se životopisem každého uchazeče a stanovuje, do jaké míry je na pozici vhodný. 

Mluvil jste o osobním kontaktu, který je nenahraditelný. Zadávají se do databáze po pohovoru i údaje, jako třeba osobní dojem personalisty z uchazeče?

Tyto informace v kartě uchazeče zaznamenané jsou, ale je extrémně obtížné s nimi pracovat. Bývají nekonzistentní a špatně se z nich vybírá cokoliv, co by nám mohlo pomoci.

Jak dlouho jste algoritmus vyvíjeli?

Začali jsme z kraje roku 2019, loni už byly hotové podpůrné technologie, na nichž algoritmus staví, a samotný projekt začal v lednu. První tři měsíce jsme se zabývali technickou stránkou věci a začátkem dubna už spustili testování u klientů.

Pokud se chcete do testování zbrusu nového robota taky zapojit, neváhejte se nám ozvat na pomuzeme@teamio.com

 

Máte už zpětnou vazbu?

Samozřejmě. Sbíráme ji neustále, každých pár týdnů algoritmus na základě připomínek upravujeme a pak klientům posíláme novou dávku uchazečů. I když jde o výpočetně dost složitou úlohu, daří se nám algoritmus postupně zlepšovat a upřesňovat a od personalistů nám stále častěji přichází odpověď, že jsme se trefili. 

Kdy plánujete robota spustit naostro? Bude k dispozici jako doplňkový modul v Teamiu?

Obchodní model ještě nemáme vymyšlený. Teď se soustředíme na vyladění technologie a na to, aby byl „doporučovač“ skutečnou přidanou hodnotou. Je to opravdu náročné vylepšení a v tuhle chvíli neumím říct, jestli vše bude připravené za měsíc nebo za šest. Ostrou verzi zatím klientům neslibujeme, ale do konce letošního roku bychom chtěli přinejmenším pilotní testování rozšířit na mnohem větší okruh firem. Ale jak jsem říkal, pokud je zájem, rozhodně firmy zařadíme do testování i teď.

Kam se personalistika se strojovým učením posune? A kam byste se s robotem rádi dostali vy?

Je hrozně těžké něco předjímat a koukat se dopředu, protože obor strojového učení se neskutečně rychle vyvíjí, jde to opravdu mílovými kroky každý rok. Naším cílem je, aby se personalisté mohli naprostou většinu svého času věnovat věcem, které je baví — kontaktu s uchazeči a dalším „lidským“ činnostem. Pokud by vše ostatní mohl zvládnout robot, budeme rádi. To je pohled personalisty. Druhý pohled je ze strany uchazeče — spousta lidí se dnes nedostane k práci, kterou by dělali rádi, protože jejich životopis je někde utopený v databázi. Nikdo si ho nevšimne, protože jich ta firma má prostě moc a člověk už to nezvládne všechno projít a vnímat. A zde by robot opravdu mohl pomoci.

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0