Rotace pozic nastavuje zrcadlo, zlepšuje procesy a šetří peníze za nábor

Vyměnit na pár dnů pohodlné manažerské křeslo za sklad látek, prohodit se s kolegou z cizí země nebo projít všemi základními pozicemi ve firmě, než se zabydlíte ve své vlastní. Rotace pozic mají ve firmách různou podobu. Zeptali jsme se ve třech firmách, jak systém rotací využívají a co díky tomu získávají.

Rotace i v nejvyšších patrech Euler Hermes

Točení pozic se zde nevyhýbá ani vedení. Místa si mění například CEO z různých zahraničních poboček. Naposledy si kanceláře a týmy prohodili na více než týden CEO z Belgie se CEO pro střední Evropu.

Cílem je především zjistit:

  • nejlepší praktiky a postupy,
  • jaké jsou v jednotlivých pobočkách vztahy na pracovišti,
  • jak se zaměstnanci pracují ostatní manažeři a jak své týmy dále posouvají
  • a jak jinde funguje obchod či daná oblast a jakým výzvám čelí.

V nejvyšších pozicích nerotují na delší dobu než v řádu týdnů a nepřebírají na sebe všechny kompetence rotovaného protějšku. Jde především o navnímání na úrovni operativy.

Výměna pozic sbližuje pracovníky

Dlouhodobější změny pozic v Euler Hermes využívají i k propojení lidí. Když si totiž vyzkouší pozici někoho jiného, dokážou se do jeho potřeb a obav lépe vžít.

Největší přínos rotací vidí Kadeřábková v tom, že kolegové v jiných zemích, pobočkách nebo oddělení přestávají být anonymní položky v adresáři. Při rotacích si předávají v přirozeném prostředí know-how a osvědčené postupy. Navíc zjišťují, jak moc formální nebo neformální pravidla a vztahy v jiné pobočce firmy panují a promítnout to do vytváření mikroklimatu na svém domovském pracovišti.

Úspěch rotací stojí a padá na přesném vymezení očekávání a proaktivitě zúčastněných pracovníků. Proto si vždy s rotovaným pracovníkem nejprve vyhraďte dostatek času na naplánování a následné zhodnocení cílů rotace.

Kolečko po čtyřech divizích podle ALMAF Beauty

Inspiraci na rotace pozic získala obchodní ředitelka a majitelka firmy Alexandra Fričová v německé centrále kosmetické firmy ALMAF Beauty. Střídání pozic zaváděli pozvolna, nyní už patří do začleňovací rutiny a projde si jím každá nová posila.

Okružní jízda po jednotlivých oddělení trvá přibližně tři měsíce. Někdy se stane, že až během kolečka uchazeč zjistí, kam ho to nejvíce táhne a kde bude nejvýkonnější a tedy nejspokojenější.

Rotace nejen pro nováčky

Změna prostředí v ALMAF Beauty slouží slovy Fričové i k tomu, aby si zaměstnanci „vychutnali pozici někoho jiného”. Mnohem lépe si potom rozumí po lidské stránce a nevznikají zbytečné spory, protože na sebe jednotlivá oddělení nekladou nerealistické nároky. Rozumí komplexněji i fungování firmy a prohlubují si k ní vztah.

Rotace současných zaměstnanců nejčastěji provozují v létě, kdy je situace v byznyse o něco klidnější než po zbytek roku.

Touch efekt v UNUODESIGN

Když provozujete textilní firmu v České republice, kde textil téměř vymřel, setkáte se často se zaměstnanci, kteří budou textilem nepolíbení. Proto majitelka a jednatelka firmy UNUODESIGN Petra Plemlová zavedla rotace práce. Každý zaměstnanec tak získá alespoň základní povědomí o všech materiálech a vlastnostech.

Znalost prostředí firmy slouží i k tomu, aby lidé ve vedení chápali, jaké je na provozovnách tempo a kolik toho zaměstnanci musí stíhat. Proto například provozní nebo lidé z marketingu zvládají připravovat realistické odhady a plány.

Odbornější znalosti z textilního prostředí se hodí i na ekonomickém oddělení. Zpřesňují se odhady a minimalizují chyby ve fakturách.

Délka rotace se liší. Zatímco asistentky nasávají znalosti a získávají nové dovednosti více do hloubky v řádech týdnů, vyšší pozice rotují jen na několik dní. Pro představu a pochopení to ale stačí.

Kolečkem si neprochází jen všichni nováčci, ale absolvují ho i stálí zaměstnanci. O rotaci si může také kdokoliv zažádat ve chvíli, kdy potřebuje pochopit některé zavedené změny nebo se cítí příliš odtržený od praxe.

Rotace šetří finance za nábor

V UNUODESIGN se na HR agendě podílejí i kolegyně z výroby a expedice. Když dostanou k ruce na rotaci nově přijímaného člověka, mají možnost ho důkladně poznat po lidské stránce a sledovat, jak rychle chápe nové postupy a zpracovává informace.

Rotace ve skladu nebo expedici nejsou jen o teoretickém získávání znalostí a stínování. I budoucí firemní IT specialisté nebo výrobní ředitelé nejprve nosí role látky a vše si osahají.

Petra Plemlová rotace doporučuje všem firmám, ve kterých na sebe navazují procesy. Se střídáním pozic začněte alespoň v nejbližším okolí pozice – tedy podle principu „pochop toho před sebou i za sebou a pomoz mu.” Při rotaci zaměstnanci na vlastní kůži zjistí, jak jen minimální úsilí na jejich straně může pomoci někomu dalšímu ve firmě.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte jej obrázkem pod článkem.

 

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0