Reference: jak se ptát a komu volat, abyste zjistili co nejvíc?

Problémy s alkoholem, despotismus nebo naopak skrytý poklad. Díky ověřování referencí získáte informace, které vám kandidát sám nedá. Jedni říkají, že jsou reference málo objektivní, jiní si stěžují, že se stejně dozví jen samá superlativa, někteří se bojí o ně volat. Reference vám však pomohou se správně rozhodnout. Jak je tedy ověřovat?

Jak se ptát na reference

Na reference se ptejte personalistů

Pokud se rozhodnete ověřovat reference, vyžádejte si kontakty od kandidáta. Jako první si však ověřte u HR, jak dlouho na dané pozici pracoval. Pokud zavoláte na HR s tím, že si chcete ověřit data zaměstnání bývalého zaměstnance, většinou vám vyjdou vstříc. Už v této fázi tedy zjistíte, nakolik můžete věřit informacím z kandidátova CV. A když už máte personalistu na uchu, zeptejte se i na to, zda si dotyčného kandidáta pamatují. „To jsme rádi, že jsme se ho zbavili. Nebo: „Proboha, hlavně ať vám neřídí tým, nebo ty lidi zničí.“ To jsou příklady konkrétních přínosů takových rozhovorů.

Reference vám dají, když budete otevření

Žádost o poskytnutí referencí je v podstatě prosba o pomoc, o spolupráci. Pokud hned na začátku jasně řeknete, proč reference chcete, na koho, v jaké fázi výběrového řízení a upřesníte, k čemu je potřebujete, tak se druhá strana otevře. Funguje například, pokud zmíníte, že už u vás kandidát byl, ale že máte obavy z toho a toho. V tu chvíli se dotyčný může ke konkrétní obavě snadno vyjádřit.

Proč reference chcete?

Pojďme se ještě vrátit na začátek a uvědomit si, proč vlastně reference ověřujete. Je to proto, abyste správně vybrali člověka na pozici. Pokud budou reference negativní, zabráníte špatnému výběru, z něhož by se trápil jak kandidát, tak zaměstnavatel. Díky tomu vlastně žádná reference není špatná a ani nemůže kandidátovi uškodit.

Lidé do telefonu často říkají: „Víte, já mu nechci uškodit.“ Na to je dobré říct: „Vy mu nemůžete uškodit, protože díky vaší referenci my uděláme o to lepší rozhodnutí.“ Takže ve výsledku tomu člověku stejně pomůžou: třeba i tím, že nebude vybrán právě na tuto pozici. Ne každá příležitost je ta správná.

Jak ověřovat reference

Konkrétní návod, jak ověřovat reference neexistuje, ale pár obecných principů je. Vyžádejte si od kandidáta kontakty na nadřízeného, podřízeného, kolegu nebo zákazníka (tam, kde to jde), abyste získali 360stupňovou zpětnou vazbu. Dále se vám budou hodit následující tipy:

  • Buďte otevření, přirození, lidští a upřímní.
  • Respektujte čas toho, komu voláte a vždy se zeptejte, zda nevoláte nevhod.
  • Nejprve ověřte data zaměstnání, pozici, pracovní vztah s dotyčnou referenční osobou a délku spolupráce.
  • Ptejte se na obecnou zkušenost s tímto člověkem.
  • Zajímejte se o jeho přístup k práci, chování v kolektivu.
  • Zeptejte se, jakým způsobem dosahoval výsledků.
  • Pokud získáte důvěru druhé strany, ptejte se i na důvod odchodu ze společnosti.
  • Nebojte se zeptat i na negativní stránky.

Ověřováním referencí se hodně naučíte

Nezřídka se stane, že pokud ověřujete reference, voláte ředitelům, majitelům a manažerům různých firem. Rozhovory s nimi o někom jiném jsou bezpečné, a přitom se od nich můžete tolik věcí naučit. Jak přemýšlí, jak nahlíží na lidi, co vlastně chtějí. Zpětně vám to může pomoci ve zvyšování kvality vašeho náboru.

Tereza Valášková
S personalistikou začala v 26 letech. Prošla personální agenturou jako headhunter, věnovala se internímu HR jako specialista i manažer. Dnes má vlastní poradenský projekt: Průvodce kariérou. Konzultace poskytuje jak personalistům, tak uchazečům.
 
Sdílejte