Prusa Research: náborový punk ve firmě na 3D tiskárny

„Dá se říct, že jsme v posledním roce postavili celou novou firmu. V tom nejpunkovějším období jsem měla sedm pohovorů denně a do toho pořád někdo nastupoval,“ říká Tereza Kučerová, recruiterka v Prusa Research. Tento výrobce 3D tiskáren je třetí nejrychleji rostoucí firmou ve střední Evropě. Jaký přístup k náboru a udržení zaměstnanců se jim osvědčil? A jak ustát, když vám firma během roku vyroste z 80 na 300 lidí?

Všechno na jednom místě

V šestipatrové budově v pražských Holešovicích nehučí jen 3D tiskárny, ale také stavební dělníci. Prostory se postupně předělávají, aby se sem všech 300 současných zaměstnanců pohodlně vešlo. Ještě loni v srpnu jich bylo 80 a tísnili se ve čtyřech kancelářích na druhém břehu Vltavy.

„Oba majitelé trvají na tom, že chtějí mít všechno na jednom místě. Nechceme firmu dělit na kanceláře v centru Prahy a výrobu kdesi na okraji,“ říká recruiterka Tereza Kučerová.

200 lidí. Ježišmarja!

Žebříček Deloitte Fast 50 zařadil Prusa Research mezi tři nejrychleji rostoucí firmy ve střední Evropě. „Když jsem loni v srpnu nastoupila na částečný úvazek při rodičovské dovolené, vůbec jsme nevěděli, jaký to nabere spád. Kdyby mi někdo řekl, že budu během roku nabírat 200 lidí, řekla bych si: ježišmarja, to za těhle podmínek přece nemůžu dát!“ směje se Tereza.

Farma na 3D tisk

Postupně procházíme celou firmou: expedicí, vývojem, výrobou, testováním i call centrem, které 24 hodin denně řeší dotazy zákazníků z celého světa.

„80 % našich tiskáren jde do USA. Většinou si je kupují koncoví uživatelé – kutilové, kteří si něco tisknou pro vlastní potřebu,“ říká Tereza. Tiskárny ale odebírají i komerční firmy: třeba architektonická studia, která na nich tisknou 3D modely staveb.

„A tohle je naše farma,“ ukazuje Tereza místnost, kde lomozí hromada tiskáren usazených na dlouhých regálech. Kolem nich běhají tři technici a kontrolují, zda všechno běží, jak má. „Je tu 350 tiskáren, které jedou ve třech směnách a replikují samy sebe.“ Z vytištěných dílů se pak sestavují nové 3D tiskárny pro zákazníky.

Zabralo přímé doporučování

Z 80 lidí na 300 během roku je slušná akcelerace. Jak se to dá zvládnout?

V posledním roce jsme obsazovali úplně všechny pozice, které se ve výrobní firmě dají obsazovat. Tedy od dělníků přes skladníky, expedienty, údržbáře až po nákupčí, kvalitáře, vývojáře, marketéry, developery. Dá se říct, že jsme za poslední rok stavěli celou novou firmu. Ve finále nemůžu říct, že by bylo těžké ty lidi najít, spíš bylo náročné všechno zpracovat. V tom nejpunkovějším období jsem měla šest, sedm pohovorů denně, vedle mi spalo dítě v kočárku a do toho pořád někdo nastupoval.

Jaké kanály se vám na hledání lidí osvědčily?

Inzerovali jsme na Jobs.cz a také jsme šli cestou facebookových kampaní. Ve výsledku hodně zafungovalo osobní doporučení, hlavně ve výrobě. Lidé nám začali sami od sebe doporučovat své kamarády a známé. Tohle nás moc těší, protože to znamená, že se jim u nás dobře dělá. Je to taková reklama zevnitř.

Jsou nějaké pozice, které se vám obsazují těžko?

Dlouhodobě hledáme vývojáře webu, což je pozice, která je pro nás z nějakého důvodu zakletá. Těžko se nám hledají také lidé do automatizace.

Hlavně žádný korporát

Podílet se na výrobě 3D tiskáren musí být pro techniky zajímavé samo o sobě. Na co dalšího se vám daří lidi lákat?

Je pravda, že spousta lidí, kteří u nás pracují, se s 3D tiskem setkala už dřív. Většina vývojářů, které tu máme, sem přišla, protože už nechtěli být v korporátu. Tady mohou věci přímo ovlivnit, a navíc tu vzniká něco hmatatelného, což je pro ně také atraktivní. Další věc je lokalita – sídlíme v centru Prahy blízko metra.

Dá se říct, že kultura je to, co u vás lidi drží?

Fluktuace je to nejhorší, co se firmě může stát. Musím zaťukat, že nám se daří lidi udržet. Kultura a atmosféra na tom má velký podíl. Lidé si dnes nevybírají práci kvůli benefitům, které jim nabídnou víceméně všude stejné, ale kvůli tomu, jak se v práci cítí. I když jsme v posledním roce hodně vyrostli, snažíme se to držet v neformální rovině. Třeba si tu všichni tykáme. Běží to tu spíš punkově, neřízeně, pocitově. Je to hodně založené na charismatu Pepy a Ondry (Průšových, zakladatelů firmy, pozn. red.), kteří zajdou do výroby, prohodí pár slov, na večírku se popije… Na druhou stranu: to také nevyhovuje všem a pár lidí kvůli tomu odešlo, protože taková kultura je pro ně ve finále nepřekročitelná.

Spolupráce se školami

Když hledáte lidi do výroby, co musí umět?

Výhodou je zkušenost s 3D tiskem, ale není to podmínka. Hlavně o to musí mít zájem a musí mít technické myšlení. Ve výrobě se hodně vrtá, pájí, kompletuje. Je to spíš drobná montážní práce. Výběrových řízení se účastní náš kolega – trenér, který kandidátovi ukáže všechna oddělení. Pokud ten člověk není úplně vyhraněný, může říct, co by se mu líbilo. Zrovna tak když po nástupu přijde na to, že mu pozice nesedí, hledáme, jaká práce by mu vyhovovala více. To, že se s někým rozloučíme, je až poslední možnost.

Co z pohledu HR plánujete do nejbližší budoucnosti? Ať už se to týká chodu firmy nebo budování značky zaměstnavatele.

Běží rekonstrukce, během které vznikne třeba odpočinková terasa nebo firemní posilovna. Také se chceme víc zaměřit na interní komunikaci. Přece jen už nás není padesát, a tak je potřeba to dělat trochu jinak, aby všichni dostali informace. Co se týká brandu, na tom pracujeme průběžně od chvíle, kdy jsem nastoupila. Chceme nyní více cílit na spolupráci se školami: středními i vysokými a nabídnout třeba témata diplomových prací.

Sdílejte
 
Víte, na co se při pohovorech ptát?
0