Proč děláme “culture book” a co to je?

Jaké je LMC? Co nám jde a co spíš ne? Jak naši kulturu co nejlépe předat nováčkům a kandidátům, kteří by u nás chtěli pracovat? Anebo taky: Směje se board při svých schůzkách? Co byste udělali s napůl vymačkaným citronem? Proč si hrajeme s Legem? A co na to Jan Tleskač? V srpnu jsme rozjeli projekt, který jsme zatím pracovně nazvali “culture book”. V prosinci by měl mít první hmatatelné výsledky. Tady se dočtete, proč to děláme a jakou cestou jsme se rozhodli dojít k výsledku.

Proč?

LMC posledních pár let bouřlivě roste. Jen od roku 2017 jsme přivítali více než 150 nových kolegyň a kolegů. Zároveň jsme si vytyčili ambiciózní vizi: Mít 10x tolik uživatelů a zdvojnásobit mezi roky 2015 a 2020 obrat. Expandovali jsme do Polska, uvedli na trh Seduo, Atmoskop, Práci za rohem, koupili jsme Jobote, prodali Vysoké školy…

“[Kultura je] systém všech významů, činností a vzorců chování, které si člověk osvojuje až jako člen společnosti, kde se tato kultura pěstuje a předává.” – Wikipedie

Při takové rychlosti nejenže nechceme ztratit identitu, která je pro LMC tak důležitá, ale zároveň bychom ji rádi posilovali a dobře předávali nově příchozím. Proto chceme vytvořit užitečný souhrn informací, hodnot a principů, které nám pomohou při každodenní práci, při rozhodování, při adaptaci

Už jsme to párkrát dělali

Myšlenka to není nová. LMC už několikrát podobným cvičením prošlo, takže máme kde navazovat. Aktuálně stavíme na 7 hodnotách, které jsme společně definovali před šesti lety, kdy LMC koupila finská skupina Alma Media. I tehdy to vyvolala doba plná změn a i tehdy jsme chtěli udržet to cenné.

Jenže od té doby se toho hodně událo, takže plán se znovu mrknout na kulturu je na stole už asi rok. Finální impuls tomu dalo celofiremní setkání manažerek a manažerů LMC letos v květnu. Vyplynulo z něj, že potřebujeme podporu při tom rychlém růstu a že v pár věcech nemáme jasno. “Culture book” je jedním z výstupů spolu s revizí vzdělávání napříč firmou nebo zaměřením na vzdálenou práci. V létě se z myšlenky stal oficiálně projekt a pustili jsme se do toho.

Zadání potřebovalo ujasnit a osekat

Zadání bylo od počátku ambiciózní – a jakby ne! Do knihy o kultuře se vleze prakticky cokoliv od fotek, přes historii, příběhy, srandičky, medailonky lidí (dokonce i psů, jak jsme zjistili), případovky, citáty, bullshit korporátní vata, videa. Každý má trochu jinou představu o tom, jak by to mělo vypadat a co by to mělo dělat.

Proto jsme potřebovali přesné zadání. Ester Danelová a Martin Ruman z Odyssey.cz nám odřídili tříhodinový workshop realizačního týmu (6 lidí) s boardem (6 lidí), kde jsme nejprve popisovali očekávání a cíle, pak jsme je řadili do 4 kategorií: Potřeby, Cíle, Kategorie obsahu a Obsah.

Z toho vypadly hlavní dvě věci, na něž bychom se měli zaměřit:

  • Zaprvé, pomoc lidem mimo LMC se dobře rozhodnout, že k nám patří, resp. pomoci nováčkům rychle se rychle zorientovat. Metriky úspěchu jsme stanovili zatím hrubě, např. menší počet ne-fitujících kandidátů na pohovorech či posun v odpovědích na dotazník před a po zavedení “culture booku” do praxe.
  • Zadruhé, chceme vytvořit věc, která současným zaměstnancům pomůže udržovat dobrou praxi v důležitých oblastech typu rozhodování, meetingy, vlastnictví problémů, home office apod.

Nadhledově myšlenku projektu nejlépe zachytila kolegyně Lucka Vurbsová: “Tahle knížka, nebo co to nakonec bude, pomůže všem se, kdykoli to bude potřeba, rozhodnout, jestli jsou tu správně.

Je jasné, že na pár měsíců to je velké sousto. Proto nastala diskuse a nakonec jsme se rozhodli zaměřit na kandidáty a nováčky s tím, že při tom zmapujeme palčivá témata pro rozdiskutování v roce 2019. Aktuálně tedy máme ambici popsat stav a říci, jací skutečně jsme. Nejde nám (zatím) o to popsat, jaká má firma být.

Projekt můžete sledovat naživo s námi

Od počátku jsme se shodli, že průběh i výstupy budeme sdílet nejen dovnitř, ale i ven. Proto píšeme i tento blog a výsledek vám dáme k dispozici. Uvnitř LMC proběhne řada workshopů, všechny zaměstnance jsme pozvali do slack kanálu a budeme je v průběhu zásobovat informacemi:  e-maily, články na intranetu, ale třeba i prostřednictvím wc marketingu (kdo ví, ten ví:)).

Pár osobních poznámek aneb Co ten board, citron a Lego?

Směje se board? To byla jedna z prvních otázek, co jsem po startu projektu dostal. Došlo mi, že máme ve firmě možná různé kultury, které se navzájem neznají, a že jsou bariéry mezi nimi. A jo, ptali jsme se na workshopu a board se na schůzkách směje.

Co byste udělali s napůl vymačkaným citrónem? To je otázka, kterou si pár let pamatuju z náborového on-line kvízu od etnetery. Ta se ptala, zda byste ho vyhodili, vrátili do ledničky nebo nechali být. Byla to jedna z otázek, která by vám pomohla se rozhodnout, zda se tam hodíte. Inspirace jsme už za ty dva tři týdny potkali spousty – známé jsou kulturní knížky od Zappos, IDEO, Netflix, Valve, ale líbí se nám i český IreBook nebo stránky Člověka v tísni.

Také doporučuju tuhle prezentaci, která tvorbu “culture booku” shrnuje. Píše se v ní třeba, že kultura je každodenní chování každého z nás, což je zase určováno tím, jaké nejhorší chování leadři tolerují a jaké nejlepší chování naopak podpoří.

A co to Lego? No to se brzy dozvíte 😉

Zdroj tohoto obrázku: prezetace Management 3.0

Adam Hazdra
Manažer pro vývoj a inovace v oblasti podnikání ve společnosti LMC.
 
Sdílejte