Přetahování zaměstnanců je v plném proudu. Braňte si své lidi

Když najmete schopného člověka, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád je totiž ve hře konkurence. A když se nebudete o své zaměstnance průběžně starat a budovat firemní kulturu a dobré pracovní podmínky, přetáhne ty nejschopnější pracanty k sobě. Čtěte, jak funguje přetahování lidí mezi firmami a jak se mu bránit.

Přetahování zaměstnanců

Konkurence nikdy nespí

Podle našeho výzkumu je ⅓ lidí otevřená novým nabídkám a připravená odejít do jiné firmy. Zvlášť pokud dostanou ten správný impuls. Na trhu práce je navíc nedostatek volných lidí a skuteční odborníci nejsou k mání.

To všechno nahrává konkurenčním firmám, které se snaží šikovné zaměstnance přetáhnout k sobě. „Na trhu chybí kvalifikovaní odborníci. Firmy proto mnohdy nemají jinou možnost, než sáhnout pro specialisty do jiných firem,” vysvětluje headhunterka Luu Ly Fabián Nguyen.O své zaměstnance můžete přijít, ať už zaměstnáváte prodavače nebo skladníky. Platí přitom, že čím specializovanější obor, tím větší šance na přetažení zaměstnanců. Nejčastěji se proto uhání lidé v technologických oborech, jako je IT, kde se specialisté vyvažují zlatem.

Headhunting: když ke slovu přichází lovci hlav

Přetahování lidí má různé podoby – od náborových vizitek, které majitelé firem nabízí na konferencích, až po „terénní” recruitery rozdávající letáčky zaměstnancům přímo před vaší firmou. Zdaleka nejúčinnější zbraní jsou ale headhunteři – takzvaní lovci hlav vám totiž najdou kandidáta na míru:

  1. zjistí si o něm co nejvíc informací,
  2. navážou s ním vztah a odhalí, co je pro něj důležité,
  3. připraví pro něj takovou nabídku, které neodolá.

Nejnáchylnější k přetažení jsou přitom mladí zaměstnanci, kteří jsou ještě ve zkušební době nebo pracují ve firmě asi 2 roky a zvažují změnu. Právě na ně se headhunteři zaměřují. Snáz přetáhnou i člověka, který:

  • je v práci nespokojený,
  • pracuje na projektu, který ho vyčerpává
  • nebo řeší složitou rodinnou situaci.

A čím je přetahují? Zdaleka ne jen penězi

Záleží na povaze pracovníka a třeba i na jeho životní situaci. Podle toho konkurence nabízí různé benefity – peníze navíc, flexibilní úvazek nebo třeba možnost práce z domova.

Čisté přeplácení nefunguje spolehlivě. „Stavět přetahování jen na penězích může sice krátkodobě přinést úspěch, ale o loajalitě takového člověka se pak dá pochybovat. Za půl roku může přijít jiná firma, která nabídne ještě víc, a on znovu odejde,” potvrzuje šéf HR oddělení Marks & Spencer Jiří Lehký.

Klíčové proto je i „uloveného” kandidáta podrobit klasickému výběrovému řízení – aby poznal firemní kulturu, celý tým i technologie, se kterými firma pracuje, a nešel jen za penězi.

Firmy nejčastěji najímají externí headhuntery. Pomocí platformy Teamio je mohou jednoduše přizvat do svého náboru – díky modulu pro zapojení headhunterů a personálních agentur. Zjednoduší se tak komunikace mezi firmou, manažerem i headhunterem, a celý nábor je rychlejší.

Jak se tedy může firma bránit

Jakmile se dozvíte, že vám konkurence přeplácí zaměstnance, můžete jim sice zvednout platy, ale pokud se o ně průběžně nestaráte, nebude to k ničemu. Nejlepší obranou je totiž prevence a dlouhodobé budování vztahů v rámci firmy. To, co vám skutečně může udržet zaměstnance ve firmě, je:

  • příjemné pracovní prostředí,
  • otevřený přístup a péče o zaměstnance,
  • firemní kultura,
  • dobře sestavený tým.

Zapomeňte na konkurenční doložky nebo zákazy používání sociálních sítí, aby vaši zaměstnanci nebyli pro headhuntery dohledatelní. Lidé si vždycky najdou způsoby, jak překážky obejít. A přetahování zaměstnanců tím stejně nezabráníte. Raději se soustřeďte na brand vaší firmy a péči o zaměstnance.

„Přetahování konkurencí lze brát i pozitivně – ať už vám člověka přetáhnou do jiné firmy nebo ne, je to pro vás znamení, zda děláte věci dobře nebo špatně. A můžete pak na situaci reagovat,” radí Adam Křenek, který má na starosti Employer Brand a Talent Acquisiton v LMC.

Když už se stane, že od vás zaměstnanec odchází jinam, využijte toho a před odchodem si s ním promluvte – jen tak zjistíte, proč dal přednost konkurenci, s čím byl u vás nespokojený a co jej zlákalo. A můžete začít věci měnit a postupně budovat firmu, ze které nebudou chtít lidé odcházet jinam.

 
Sdílejte
Dáváte si při psaní inzerátu extra záležet?
0