Přes Jobote teď přijde do VZP jeden nováček z deseti

Jobote je aplikace usnadňující ve firmách doporučování nováčků na volná pracovní místa a více než rok už ji využívají ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). A jak prozrazuje HR specialistka Blanka Linhartová, vděčí jí za desetinu všech nových zaměstnanců.

Aplikace Jobote
Foto: Archiv, Václav Jedlička

Z jakého důvodu jste se ve VZP rozhodli využívat právě Jobote?

Stávající interní referral program pro doporučování potenciálních nových zaměstnanců u nás do té doby neměl téměř žádný úspěch a byly z něj opravdu nulové výsledky. Když nám tedy společnost LMC představila novou aplikaci Jobote, naše paní ředitelka Odboru pracovněprávní a personální agendy Alena Staňková byla nadšená a začali jsme nasazení aplikace realizovat.

V čem vám aplikace práci s doporučeními usnadnila a zlepšila?

Dříve jsme neměli povolení používat Facebook a sociální sítě na pracovišti. Se spuštěním Jobote však vedení rozhodlo, že bude Facebook možné využívat ke sdílení volných pracovních míst, což naši zaměstnanci uvítali. Aplikace nás tak podpořila i v tom, jak účinněji šířit značku zaměstnavatele na sociálních sítích. Jako pojišťovna totiž máme lidem co nabídnout. A díky Jobote teď můžeme pracovní nabídky sdílet mezi široký okruh známých (vždyť máme celkem 3600 zaměstnanců po celé České republice), což přispívá k efektivnímu náboru. Zaměstnanci si na aplikaci zvykli a statistiky aktivních zaměstnanců v ní stále rostou. Lidé doporučení přes Jobote od května 2018 tvoří ve VZP 10 % všech nástupů po celé republice. A proto jsme s nástrojem moc spokojení.

Získejte nové a hlavně ověřené posily díky Jobote i vy. Nové zaměstnance vám doporučí vaši stávající, a když je odměníte, budou to dělat i v budoucnu. A to se vyplatí.

Takže vaši zaměstnanci jsou v Jobote aktivní. Jak je motivujete, aby se zapojovali?

Jobote u nás slavil hned od počátku spuštění velký úspěch. Veškeré počáteční informace o aplikaci šly přes náš interní zpravodaj, který má k dispozici všech 3600 našich zaměstnanců na Intranetu. Po spuštění aplikace v něm vyšla velká dvoustrana a poté průběžně aktuality, jak s ní pracujeme. K podpoře zapojení zaměstnanců do Jobote jsme také v průběhu času uspořádali dvě soutěže. Výhrou byl dárkový voucher na nákup v knihkupectví.

A jak doporučení vnímají kandidáti a kandidátky, které pozvete na pohovor? Jaký rozdíl v přístupu u nich vidíte oproti těm, kteří k vám přijdou jinými cestami?

Přidaná hodnota je bezesporu v tom, že doporučený uchazeč již má informace o tom, do jakého prostředí na pohovor přichází. Minimálně přeci zná některého kolegu a lépe se tak od počátku orientuje.

Můžete uvést nějaký konkrétní příklad, kdy se vám podařilo přes doporučení v Jobote úspěšně obsadit nedostatkovou pozici?

Podle aktuální situace na trhu práce máme opravdu nouzi o IT pozice a revizní lékaře. I pár těchto pozic se nám podařilo přes Jobote obsadit. Nicméně úplně to naši nouzi o takové lidi nevyřešilo, stále potřebujeme více vhodných uchazečů.

Když se na Jobote podíváme v celkovém kontextu náboru ve VZP, na co nejvíce vsázíte?

Určitě vsázíme na rychlost. Je podstatné nenechat si vhodné kandidáty utéct. Důležitou úlohu přikládáme také možnosti osobního setkávání mezi zástupci firmy a uchazeči o práci prostřednictvím veletrhů pracovních příležitostí. VZP se účastní například veletrhu pracovních příležitostí Šance na Vysoké škole ekonomické v Praze, kariérních dnů na České zemědělské univerzitě v Praze, Job Challenge v Brně a dalších veletrhů napříč regiony.

Pokud nějaká firma o Jobote uvažuje, jaké doporučení byste jí dala? Na co je dobré se při zavedení aplikace ve firmě soustředit?

Je třeba mít předem definovaná pravidla pro doporučování, stanovit si cíle, co má Jobote firmě přinést, mít časový harmonogram a také podporovat Jobote v průběhu roku, třeba právě vyhlášením soutěží pro zaměstnance. A zájem o Jobote soustavně udržovat, což znamená zveřejňovat aktuální statistiky, průběžně informovat zaměstnance, a tak je motivovat, aby se dále zapojovali.

Blanka Linhartová

Od roku 2016 pracuje ve Všeobecné zdravotní pojišťovně jako personalistka. Než se začala věnovat HR, působila v obchodě a marketingu. Je absolventkou Slezské univerzity v Opavě a České zemědělské univerzity v Praze.

 
Sdílejte