Přečetli jsme za vás: 10 pravidel, jak dělat HR budoucnosti

Svět se měnil vždycky. Teď se ale mění rychle. A platí to i pro HR. Jak se v turbulentní době rychle orientovat, prozrazuje bestseller The Future Workplace Experience (Z pracoviště budoucnosti) s podtitulem „Deset pravidel, jak předejít nesnázím při nabírání a motivaci zaměstnanců“ od Jeanne Meisterové a Kevina Mulcahyho. Číst ty stovky anglických stránek nemusíte, udělali jsme to za vás a vybrali to nejdůležitější.

Foto: Shutterstock.com, Archiv

Nuda vede k výpovědi 

Rozdáte stravenky a poukázky do posilovny, zařídíte jógu a na vánoční večírek úspěšnou kapelu. Zaměstnanci budou nadšení a vy máte splněno… Opravdu? Omyl! Možná před deseti lety. Dnes hýbe spotřebním, ale i pracovním trhem „zážitková ekonomika“. Má-li být člověk v práci opravdu spokojený, musí mít dojem, že něco zajímavého zažije každý den. Ať už fyzicky, intelektuálně, či kulturně. V USA to umí třeba kavárenský řetězec Starbucks, který tam často funguje jako tahoun lokálního dění – a to jeho zaměstnanci milují.

Pracuje se tam, kde je hezky

Čím dál tím víc také záleží na tom, jak pracoviště vypadá a funguje. A je jedno, zda máte samostatné kanceláře, nebo obří open-space, základ je stejný. Nepřekážíme si tu? Můžeme se potkat v menších skupinkách, když potřebujeme něco v klidu probrat? Máme chytře umístěné záchody a kuchyňky? A co když někdo na chvíli potřebuje úplné soukromí? Tohle všechno je dnes věda a analytické firmy, jako například Humanyze, k tomu pořádají rozsáhlé průzkumy, při nichž elektronicky sledují každý krok zaměstnanců. A pak jej pomocí umělé inteligence složitě vyhodnocují. Pokud tyhle nástroje nemáte k dispozici, použijte zdravý rozum a zkuste na výše uvedené otázky sami odpovědět.  

Čitelný, uvěřitelný, odvážný šéf 

Nedůvěra zaměstnanců patří k největším problémům amerických firem. Čtvrtina lidí svým manažerům nevěří vůbec a celá polovina se domnívá, že s nimi šéfové aspoň občas nehrají fér. Do výbavy správného šéfa tedy patří maximální srozumitelnost a čitelnost. A také schopnost táhnout tým vlastním příkladem. Není nic horšího než nadřízený, jehož faktická práce není vidět, zato dokáže skvěle každého seřvat. A ještě jedna věc: dobrý šéf dokáže v zájmu zaměstnanců aktivně měnit zažité zvyklosti. Příklad? HR manažerka Donna Morrisová, která v softwarové společnosti Adobe (znáte od ní přinejmenším Photoshop a Acrobat Reader) prosadila značná omezení administrativy. Vedení to sice zprvu nevonělo, ale zaměstnancům to ušetřilo stovky hodin práce.

Moderní nástroje řízení se vyplatí

Mít e-mail, web a profil na LinkedInu zdaleka neznamená, že máte současné technologie v malíku. Jsou tu také nástroje pro efektivní spolupráci jako Spark, systémy analýzy dat (např. Google Analytics), případně manažerské a projektové nástroje jako BetterWorks, Confluence, Jira nebo Basecamp. Že jste o většině z nich neslyšeli? Zkuste je objevit a zjistit, které z nich by vám a vašim lidem mohly pomoci zefektivnit práci. Jinak brzy zjistíte, že vám ujíždí vlak. 

Jakou máte e-pověst?

Jedna věc se od minulosti změnila opravdu výrazně. Loajalita už není, co bývala, a po lepší práci se dnes rozhlíží velká většina lidí permanentně. Všichni mají navíc k dispozici skvělé nástroje v podobě specializovaných aplikací na hledání práce. Chce-li si firma své nejlepší lidi udržet, musí pro ně být atraktivní, musí být pyšní na to, že v ní pracují. A v tom podle knihy The Future Workplace Experience hraje obrovskou roli, jak se firmy prezentují v sociálních médiích. Pro větší společnosti je naprosto zásadní mít profíky na vedení vlastních sociálních sítí, kteří zabezpečují její image. 

Lidi se chtějí učit

Čtvrtá průmyslová revoluce přinesla zásadní změnu: několik století platilo, že co se člověk v mládí naučil, to stačilo na celou kariéru. S tím je konec, nové dovednosti musíme nabírat celý život. A může se stát, že během něj i několikrát úplně změníme profesi. Dobří zaměstnanci už skoro automaticky počítají s tím, že jim firma soustavné vzdělávání umožní. A také s tím, že jim dovolí spolurozhodovat o tom, co se učit potřebují a chtějí.

Chcete zaměstnance vzdělávat opravdu efektivně? Pořiďte jim Seduo.cz s desítkami užitečných online kurzů. Učit se dá i zábavně.

Vícegenerační pracoviště funguje líp

Populace stárne. Do důchodu odcházíme později a zároveň se na vedoucí místa pomalu dostává generace mileniálů – lidí do třiceti let. Výsledek: ve firmách začíná výrazně převažovat multigenerační prostředí. To vyžaduje toleranci, ale zároveň přináší výhody. Starší generace mají pevnější návyky týkající se pracovní etiky a loajality, mladší si zase dokonale rozumí s technologiemi a nechybí jim zdravá sebedůvěra. Úkolem pro manažery a HR specialisty je vytvořit prostředí, v němž jednotlivé věkové kategorie nebudou zápasit, ale spolupracovat. 

Rovnost pohlaví je povinnost

V USA momentálně ženy tvoří 60 % všech absolventů univerzit a vítězí i v jiných oblastech (na poslední olympiádě třeba získaly Američanky 61 medailí, zatímco Američané 55). Přesto mzdy žen v průměru činí jen 73 % mužských mezd a zastoupení ve vedoucích funkcích je stále nevyrovnané (na ředitelských pozicích je žen pouhých 17 %). Tady není co řešit – firmy musejí aktivně pracovat na změně. Mezi uznávané korporace v tomto ohledu patří třeba Google, Price Waterhouse Coopers a banka Barclays. Motivovat ženy, aby začaly postupovat v kariérním žebříčku, pomůže vaší pověsti a nakonec i výkonům.

Hýčkání externistů 

Až 35 % všech pracovníků ve Spojených státech v současné době tvoří nejrůznější externisté – lidé na volné noze, brigádníci, konzultanti apod. V minulosti se k nim HR specialisté chovali dost macešsky – kdo nepodepsal stálou smlouvu, neměl nárok na žádné velké výhody. Jenže i tohle se mění. Mnozí externisté patří k nejtalentovanějším lidem vůbec – a na volné noze zůstávají proto, že jsou si svých kvalit vědomi, věří si a nechtějí se vázat. Je důležité, aby se proti nim interní zaměstnanci necítili znevýhodněni, ale na druhou stranu se dobrá firma pozná podle toho, že se snaží externisty udržet. Jinak jejich schopností velmi snadno využije někdo jiný. 

Kdo se nezmění, skončí 

Každý, kdo se ve škole učil o Darwinově teorii, ví, proč právě lidé zvítězili v evolučním boji – nebyli jsme původně nejsilnější, nejrychlejší ani nejinteligentnější tvorové planety, zato jsme se nejrychleji adaptovali na různé změny. A v byznysu se děje totéž. Firma, která se nepřizpůsobí, zanikne nebo se minimálně dostane do potíží. Obří korporace Kodak, MySpace nebo Nokia by mohly vyprávět. Proto neváhejte a pusťte se do změn hned. Ať je pro vás obsah knížky The Future Workplace užitečnou inspirací. 

 
Sdílejte
Řešili byste milostný románek kolegů?
0