Právní poradna: Jaké novinky v zákonech čekají personalisty od ledna 2020?

Každé HR oddělení před začátkem nového roku zajímá, jaké se v příštím roce chystají změny v pracovním právu. Prozradíme vám to. Zásadní novinkou bude způsob, kterým se vám budou zaměstnanci omlouvat z práce, až je postihne rýmička či jiný moribundus. A mění se také výše minimální mzdy.

Novinky v zákonech 2020
Foto: Unsplash

1. Kopletně odstartuje eNeschopenka

Hned 1. ledna nastartuje kompletní ostrý provoz eNeschopenky. Elektronické zpracování neschopenek bude spojeno s automatickým předáním informací mezi lékaři, zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zaměstnanec sice svému šéfovi bude muset oznámit pracovní neschopnost, ale už mu nebude muset předávat žádné doklady. 

Ty bude zaměstnavatel moci získat sám a automaticky. Už od prosince si může zařídit notifikace prostřednictvím portálu ČSSZ a budou mu automaticky přicházet hlášení o nových zprávách na portálu do datové schránky nebo na e-mail. Notifikace dorazí v momentě, kdy lékař do systému zadá zahájení nebo ukončení pracovní neschopnosti jeho pracanta, a také když tuto neschopnost ČSSZ ověří.

Proces tedy bude následující: 

  1. Jakmile lékař zadá pracovní neschopnost, bude – zatím neověřená – zpráva doručena ČSSZ i zaměstnavateli. 
  2. ČSSZ její podání během několika hodin nebo dní ověří, zpracuje a ověření také pošle zaměstnavateli.

Teamio pohlídá legislativu za vás, třeba v rámci GDPR. Odpadnou vám tak starosti při náboru a můžete předejít nepříjemným pokutám. Pokud ho ještě nemáte, vyzkoušejte si jeho vyšší verzi na 30 dní zdarma.

„Dobu zpracování ovlivní zejména to, zda bude nutné došetřovat údaje uvedené na dokladech,“ vysvětluje advokátka Veronika Kubánková z advokátní kanceláře Ciprýn & Kiršner. „Zaměstnavatelé si budou moci ověřovat dočasné pracovní neschopnosti svých zaměstnanců po přihlášení na portál ČSSZ, a to buď pomocí datové schránky, nebo prostřednictvím tzv. elektronického občanského průkazu, či uživatelským účtem v rámci Národní identitní autority,“ dodává advokátka.

Co musíte poslat ČSSZ?

Po dvou týdnech pracovní neschopnosti pošle zaměstnavatel ČSSZ přílohu k žádosti o dávku v elektronické formě. Jde o podklady pro výpočet nemocenského pojištění a údaje o způsobu výplaty mzdy nebo platu – tedy včetně nově uváděné informace, kam jsou zaměstnanci mzda nebo plat vypláceny. „Zaměstnavatel je i nadále povinen předávat příslušné okresní správě sociálního zabezpečení veškeré podklady pro srážky z nemocenského (podklady ohledně nařízených exekucí vůči zaměstnanci apod.),“ upozorňuje Veronika Kubánková.

Dozvíte se, co všechno musíte ještě dodat

Až bude pracovní neschopnost zaměstnance končit, ČSSZ zaměstnavateli připraví hlášení a k němu i doporučený tiskopis, který najde na jejím portálu. Dozví se v něm, které údaje ještě musí dodat, aby došlo k výplatě poslední dávky nemocenského pojištění. Ale pozor, zaměstnavatel dostane v případě skončení pracovní neschopnosti zaměstnance automatické upozornění od ČSSZ jen v případě, že bude mít zřízeny notifikace. Jinak si musí na portálu vše pohlídat sám.

Chcete se o detailech kolem elektronických neschopenek dozvědět víc? Podrobnější informace můžete nastudovat tady.

2. Dochází k navýšení minimální mzdy

Víte, jaká je minimální mzda v Česku? My vám to prozradíme. Je to 13 350 Kč. Ale ne na dlouho… Odbory totiž požadovaly její růst o 1650 Kč, zaměstnavatelé zase o 700 Kč a výsledek vyjednávání už je na světě. Prosincová zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí potvrdila, že minimální mzda se od 1. ledna 2020 zvýší o 1250 Kč. Vyšplhá se tak celkově na 14 600 Kč.

Podle ministerstva podmiňuje minimální mzda růst nejnižších úrovní zaručené mzdy. Ty stanovují nejnižší cenu práce odstupňovaně podle její složitosti, odpovědnosti a namáhavosti. Jde o mzdu nebo plat, na které zaměstnanci vzniklo právo podle zákoníku práce, smlouvy, vnitřního předpisu, mzdového nebo platového výměru za stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin.

Ačkoliv tento dokument viděly oči několika právníků, LMC s. r. o. není advokátní kancelář. Tento dokument proto prosím chápejte jako informativní, s obecným charakterem, který nereflektuje vaše konkrétní požadavky nebo poměry. Nezamýšleli jsme ho jako právní poradenství, komplexní vyjádření zákona nebo návrh na řešení vašich individuálních požadavků, a proto neodpovídáme za soulad tohoto dokumentu s právními předpisy, ani za použití tohoto dokumentu jinak než v souladu s námi zamýšleným účelem. Pokud ve vaší společnosti řešíte ochranu osobních údajů, doporučujeme vám obrátit se na nezávislou právní kancelář a probrat s ní veškeré postupy tak, aby vyhovovaly přesně vašim účelům.

 
Sdílejte