Pod povrchem Employer Brandu: co všechno může zlepšit vaši značku

Co dělat, když zákazníci rádi nakupují vaše výrobky, ale jinak si myslí, že práce u vás nestojí za nic? Třeba o tom se mluvilo na nedávném PR Summitu, který nesl podtitul PR for HR. Přinášíme vám shrnutí třech nejzajímavějších příspěvků.

Ivana Šedivá: Když jde i o image zaměstnanců

Marketingová strategie může zajistit, aby zákazníci milovali vaše výrobky. To ale ještě neznamená, že si budou vážit vašich zaměstnanců.

„Jsou to loseři, kteří nemají na to, aby si našli jinou práci.“ To je hodně příkré hodnocení a nikomu by nebylo příjemné do takové škatulky patřit. Podle Ivany Šedivé, marketingové ředitelky McDonald’s pro ČR a SR, však část veřejnosti nahlíží na lidi pracující „v Mekáči“ právě takto.

Cílit marketing jen na zákazníky a budoucí kandidáty prostě nestačilo. Část aktivit musela směřovat i na zlepšení image zaměstnanců. Protože jinak by vznikal začarovaný kruh: lidé u vás běžně nakupují, ale nikdy by k vám nešli pracovat.

„Naší cílovou skupinou navíc nejsou jen zaměstnanci, ale i jejich rodinní příslušníci. Jejich ségra, brácha, přítelkyně: skoro každý zná někoho, kdo dělal v Mekáči. Od něho ví, jak se mu tam pracovalo,“ řekla Ivana Šedivá. Tato předaná zkušenost pak ovlivňuje i ochotu nakupovat.

Zaměřit marketingové síly na všechny tři skupiny současně (zákazníky, kandidáty i zaměstnance) se vyplatilo. V následném průzkumu narostlo o 50 % tvrzení zaměstnanců, že tu rádi pracují. O 40 % se pak zvýšilo přesvědčení, že McDonald’s je dobrý zaměstnavatel.

Video z kampaně McDonald’s: Jak zlepšit prestiž zaměstnanců

Lenka Čábelová: Proč klouzačky nic nezmění

Fotbálky, kreativní zasedačky, houpačky, vertikální zahrady. Kariérní weby přetékají podobnými vymoženostmi, aby firmy vykreslily jako cool zaměstnavatele.

Jenže co když ani v designérsky dokonalých kancelářích inovace nepřicházejí? „Firmy si někdy myslí, že to funguje jako Herbalife. Nakoupí se vybavení, zařídí se kanceláře a všechno bude krásné. Jenže se nic nezmění,“ řekla Lenka Čábelová, manažerka komunikace a společenské odpovědnosti v Microsoftu.

Věci samy o sobě takovou sílu nemají. Klíč ke změně je v tom, jaká firma doopravdy je: na čem stojí její kultura. Můžete mít v zasedačkách tucet fatboyů, ale pokud manažer uznává jen vlastní nápady, kreativita týmu se nedostaví. Stejně jako když zařídíte firemní terasu, ale pak lidem měříte čas strávený v kanceláři místo kvality odvedené práce.

Ve firmě s dobrou kulturou pak hezké vybavení neplní jen roli kulisy. Lenka Čábelová k tomu řekla: „Nejde o klouzačky, ale o to, aby byl prostor dobře řešený. Tedy aby odpovídal tomu, jak se lidé v kanceláři chovají, podporoval jejich interakci. To je dobré naplánovat s odborníky.“

Petr Michl: Odejdou kvůli penězům, vrátí se kvůli kultuře

Peníze jsou nejsilnějším impulsem pro změnu práce. Pokud chcete přilákat nové lidi, nejjednodušší cestou je zvýšit nástupní mzdy. Osvědčené je to zejména v náboru modrých límečků. Problém je, že jakmile konkurence nabídne o deset korun na hodinu víc, o pracovníky nejspíš zase přijdete.

Co tedy zvýší loajalitu modrých límečků? Kromě lepší výplaty je to i firemní kultura. „Jsou případy, kdy lidé zběhli ke konkurenci kvůli pár tisícovkám navíc, ale časem se vrátili kvůli kultuře,“ řekl na PR Summitu Petr Michl, šéfredaktor Marketing Journalu.

Vzpomínáte, jak Lidl loni v březnu skokově navýšil platy prodavačů? Zvedlo to loajalitu pracovníků i zájem kandidátů. Pozitivně se to promítlo do vnímání značky zaměstnavatele. U nabídky důstojnější výplaty to však neskončilo. V každé prodejně přibylo zázemí pro zaměstnance, které zahrnuje třeba sprchy. Také se upravila náplň práce, aby se úkoly během dne střídaly a nebyly monotónní.

Co dalšího se dá pro firemní kulturu udělat, aby se zvýšila loajalita modrých límečků? Mohou to být třeba bezúročné zaměstnanecké půjčky nebo pomoc s exekucemi. Touto cestou se vydala Juta ze Dvora Králové.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0