Po stopách člověka, který hledá práci. Jak jsme oživili Customer Journey

User Researcherky v LMC

Jsme Markéta a Ivča, výzkumnice. Zejména ty, kteří chtějí do LMC nastoupit jako produkťák/produkťačka nebo designér/ka, setkání s námi nemine. Staráme se, aby lidé, kteří pracují na našich produktech, znali své uživatele a chápali, kdo jsou, jaké mají starosti a jak jim naše služby pomáhají.

Taháme kolegy za lidmi

Naše kolegy pravidelně „taháme“ za těmi, kteří hledají práci. S lidmi, kteří odpovídají přes Jobs.cz a Prace.cz, se každý týden potkáváme u nás v kancelářích, někdy po kavárnách, sem tam jedeme k nim domů a rozhodně nezůstáváme jen v Praze.

Setkání a poznatků tedy není málo. I přes hromadu výzkumů na různá témata nám však něco chybělo: nadhledový pohled na to, jak naši uživatelé procházejí změnou práce.

Měli jsme zpracované persony (typizované uživatele), ale stále to nějak nebylo ono. Potřebovali jsme něco, co lépe ukazuje příběh, který lidé žijí při změně práce, co odhaluje jejich cestu. Nabízela se Customer Journey.

Zapojili jsme všechny, kteří v LMC řeší produkty

Právě do těchto úvah k nám nastoupila produkťačka Katka, která měla s tvorbou Customer Journey zkušenosti. Netrvalo dlouho a už běžely první workshopy. Dali jsme dohromady všechna data, která jsme našli: minulé výzkumy, měření na našich portálech, nadhledové studie od agentur i naše vlastní zážitky ze setkání s lidmi.

Se všemi, kteří se v LMC okolo produktů pohybují, ať už řídí jejich vývoj, kódují, dělají design, marketing, hlídají byznys nebo zákaznickou podporu, jsme vyrazili mimo naše kanceláře a tvořili. Pod hromadou post-itů vznikla první verze Customer Journey, tedy cesty, kterou naši uživatelé prochází, když mění práci.

Byl to nejen fajn teambuilding, ale také „hmatatelné“ připomenutí smyslu našich služeb. Po pár dalších schůzkách už jsme v rukách drželi vytištěné a graficky vymazlené journeys pro Jobs.cz i Prace.cz. A tím by to mohlo skončit. Jenže neskončilo!

Zahrajeme si takovou hru…

Chtěli jsme příběh lidí, kterým pomáháme najít tu pravou práci, přiblížit i kolegům. A nezůstali jsme u pouhé prezentace Customer Journey. Protože nejvíce věcí si člověk uvědomí, když je sám prožije, připravili jsme pro ně takovou hru.

V otevřeném prostoru našich kanceláří jsme přichystali osm stanovišť, která reprezentují jednotlivé fáze cesty uživatele. Na každém si kolegové mohli zkusit aktivitu, která nejvíce odpovídá tomu, co lidé v danou chvíli zažívají a řeší.

Frustrace a radosti spojené s hledáním práce

Nechyběly frustrace – třeba z dlouhodobé nespokojenosti v práci, z náročnosti najít tu správnou nabídku, z ticha po odeslání životopisu či z neúspěchu na pohovoru. Ale byly tu i radosti – z odhodlání změnit práci, z pozvánky na pohovor nebo z úspěšného zakončení zkušebky.

Někdo si cestu prošel poměrně rychle, ale většina kolegů se v ní pořádně protočila. Stejně jako naši uživatelé totiž zažívali pochyby, jestli ji zvládnou, padali zpět do nespokojenosti v původní práci, když hledání nového místa vypadalo beznadějně a znovu a znovu se odhodlávali poslat další životopis.

Na ty, kteří to nevzdali, čekal na konci hry „lepší život v nové skvělé práci“, občerstvení a také možnost doptat se na cokoli z toho, co právě prožili. Hra trvala dvě hodiny a celou dobu bylo velmi živo.

Customer Journey ukážeme na LMC NeKonferenci

Takže jaké to vlastně bylo? Za nás skvělé! A pohled na to, jak různí kolegové z firmy tráví svůj čas tím, aby lépe rozuměli lidem, pro které dělají naše služby, byl k nezaplacení.

Lákalo by vás zkusit si to také? Rádi si to nenecháme pro sebe a Customer Journey znovu oživíme na LMC NeKonferenci, která proběhne 24. října 2019 v La Fabrice. Tak dorazte a vžijte se na chvíli do kůže člověka, který hledá práci. Třeba to i vám pomůže v tom, co děláte.

Markéta Kaizlerová, Ivana Kolcunová

Sdílejte
 
Děláte online pohovory?
0