Onboarding: naloďte nové lidi tak, aby u vás už zůstali

Nový kolega obvykle přichází motivovaný, plný energie, těší se na posun v kariéře. Jeho nadšení však rychle opadá, pokud během prvních dnů nebo týdnů nezažívá to, co čekal. V novém seriálu vám ukážeme, jak různé firmy přistupují k onboardingu a co se jim osvědčilo. Se zákulisním pohledem začneme u nás, v LMC. Velmi dobře nám fungují třeba dny na zkoušku.

Onboarding, proces nástupu nováčka

Když je realita jiná a onboarding pokulhává

Několikaměsíční práce recruiterů může přijít vniveč během pár týdnů – třeba kvůli nezvládnutému onboardingu, tedy nástupnímu procesu nováčka. Upozorňuje na to studie New Hire Momentum: Driving the Onboarding Experience. Tři čtvrtiny HR manažerů přiznaly, že onboardingový proces se u nich ve firmě nevyužívá dostatečně.

Nalákáním člověka během náboru a nástupem to totiž nekončí. Čerstvě najatý kolega přichází motivovaný, těší se na novou příležitost a další krok ve své kariéře. Pokud však během prvních dnů nebo týdnů nezažívá to, co čekal a pokud proces zaškolení pokulhává, jeho nadšení rychle opadá. Frustrace zaměstnance se objeví zejména tehdy, když se sliby z pohovoru a inzerátu nepotkávají s tím, jaká je firma a kolegové ve skutečnosti.

Emoční onboarding už při náboru aneb ať se přijde podívat

Podle zmíněné studie onboarding není jen základní zaškolení, představení firemních pravidel a vydání vstupní kartičky (zjednodušeně řečeno). Aby nadšení nováčka nevyhaslo ještě ve zkušebce, je třeba ho do firmy „nalodit“ i emočně. A příležitost to udělat se nabízí už během náboru. Není třeba čekat až na den podpisu smlouvy.

U drtivého počtu pozic dnes nabízíme den na zkoušku. Nechceme, aby se s námi lidé potkávali jen na pohovorech, které jsou tak trochu vytržené z kontextu firmy.

Jakub Macura

Brand Ambassador LMC

Jak takový den na zkoušku v rámci onboardingu probíhá? To hodně záleží na konkrétním týmu, jak ho pojme. Některý tým si s kandidátem spíše popovídá o projektech a ujasní si vzájemné představy. Jiný tým ho rovnou vtáhne do řešení konkrétního úkolu. Součástí zkouškového dne můžou být i schůzky s dalšími lidmi z LMC, třeba z boardu.

Kandidát si může prověřit, jaké to u nás je, nasát atmosféru, potkat se s lidmi. Důležité je to i pro nás. Vidíme, jak dotyčný funguje v týmu, jak je zvyklý pracovat. Ani jedna strana nekupujeme zajíce v pytli.

Jakub Macura

Brand Ambassador LMC

Když nováček nastupuje

Další fáze onboardingu v LMC znamená samotný nástup nového člověka. Předem dostane informační kit, takový startovací balíček. Dozví se, co by měl udělat ještě před nástupem (třeba absolvovat zdravotní prohlídku) a s čím má počítat první den v práci. Během 2 měsíců před nástupem se ale může stát cokoliv, včetně přijetí nabídky od konkurence. Předejít se tomu dá průběžným kontaktem s kandidátem.

S lidmi je dobré udržovat kontakt průběžně. Tedy před nástupem jim jednou dvakrát zavolat, zeptat se, zda je všechno v pohodě. Lidi, kteří k nám mají nastoupit, také zveme na firemní akce, teambuildingy nebo oslavy.

Jakub Macura

Brand Ambassador LMC

Nováček v LMC v rámci onboardingu dostane také welcome package – uvítací balíček obsahující sekt, láhev na vodu nebo čokolády s logy produktů.

To je velmi populární. Dokonce tak moc, že za námi chodí stálí zaměstnanci, jestli by to mohli také dostat.

Jakub Macura

Brand Ambassador LMC

Onboarding a jeho nejdůležitější část

Nejdůležitější část onboardingu ale spočívá v důkladné adaptaci, která trvá prvních 14 dní po nástupu. Nového kolegu čeká série přednášek, kde se od různých lidí z firmy dozví, co za projekty se řeší, jak co funguje a kdo s kým spolupracuje.

Je dobré, když se nováček seznámí s tím, jak funguje i ta druhá část firmy, než ve které budou pracovat. Možná nový člověk nastupuje do callcentra, ale měl by vědět i to, jak u nás děláme agilní vývoj nebo jak fungují administrativní systémy. Nechceme ho prostě hned ze začátku vytrhnout z kontextu a uzavřít do bubliny jeho týmu jako do bubliny.

Jakub Macura

Brand Ambassador LMC

V průběhu adaptace a onboardingu se od nováčků sbírá zpětná vazba – na úplném začátku, pak po 1,5 měsíci a na konci zkušební doby. Tyto schůzky pomáhají pochopit, co potřebují. Proto je v plánu pár novinek, třeba onboardingový portál na intranetu nebo „mapa LMC“, aby se noví kolegové lépe zorientovali nejen v tom, kde jaký tým sedí, ale i co řeší.

MÁTE U VÁS VE FIRMĚ ZAJÍMAVÝ ONBOARDINGOVÝ PROCES? Napište nám, sbíráme inspiraci pro další články.

 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0