On-line kurzy: trend, se kterým firmy musí počítat

„Firmy vidí v on-line vzdělávání nevyhnutelný trend. Řeší ale, jak se s ním poprat,” říká Jan Nehasil, jehož tým stojí za Seduo.cz - portálem pro on-line vzdělávání. „Právě teď hledáme firmy, které si vzdělávání svých zaměstnanců on-line vyzkouší za zvýhodněnou cenu s námi.”

Honzo, máš na starosti Seduo. O co jde?

Na Seduo.cz se lidé prostě naučí něco užitečného do práce. Kurzy pečení chleba u nás nečekejte. Zaměřením na on-line kurzy přirozeně navazujeme na Jobs.cz, kde víme, co lidé nejvíce pro svoji práci potřebují a co firmy poptávají.

Teď se lidé s reklamou na Seduo potkají třeba v televizi. Proč?

Kampaní a kurzy obecně cílíme na všechny lidi, kteří nechtějí, aby jim v práci ujel vlak. Spousta lidí o svém rozvoji přemýšlejí, ale ještě pro to nic nedělají. Důvodem jsou různé překážky a některé z nich umí on-line vzdělávání odstranit. A my chceme být jedničkou v on-line vzdělávání. Naší vizí je, aby lidi, firmy a lektory při vyslovení „on-line kurz“ jako první napadlo Seduo. Proto teď děláme televizní kampaň.

Tento a další spoty na Seduo.cz uvidí diváci v televizi od 23. 12. až do půlky ledna. Reklama opět pracuje s archetypem nesympatického „Ju“ kolegy.

Zmínil jsi i firmy – co chystáte pro ně?

Právě teď spouštíme pilotní projekt, ve kterém chceme Seduo vyzkoušet ve firemním vzdělávání a hledáme firmy, které do toho půjdou s námi. Několik firem už máme, chceme sehnat ještě dalších 20, které s námi vyzkouší, jak budou on-line kurzy fungovat na jejich zaměstnance. Bereme to jako zkušenost pro ně i pro nás.

Jak bude takový pilot probíhat?

Firma si na rok předplatí Seduo. Protože se jedná o pilot, nabídneme výrazně nižší cenu, než za jakou budeme kurzy nabízet v budoucnu. V rámci předplatného bude mít každý zaměstnanec přístup ke všem kurzům na Seduo.cz. Nižší cena má kompenzovat i úsilí, které do pilotu jednotlivé firmy vloží, chceme se totiž s nimi pravidelně scházet, vyhodnocovat, jak Seduo funguje, pomáhat kurzy komunikovat do firmy a hledat nová témata, která by na Seduo.cz firmy uvítaly.

Předplatné?

Ano. Podobně jako třeba v aplikaci Apple Music nebo na vzdělávacím portálu Lynda.com, kde mám za předplatné přístup k veškerému obsahu. Kupovat si jednotlivé písničky nebo kurzy je otrava… Takovou námahu chceme firmám ušetřit, proto budou na základě pohodlného předplatného fungovat i kurzy od Seduo. Tedy žádné platby za jednotlivé kurzy, kredity a podobně.

S jakými firmami chcete on-line vzdělávání vyzkoušet?

Máme zájem o firmy, které jsou ochotné otestovat naše kurzy aspoň na 100 zaměstnancích. Pak už jen stačí, aby zapojení zaměstnanci měli přístup k internetu. Konkrétní obory, pozice nebo znalosti lidí nijak neomezujeme. Do pilotu se jako první zapojíme i my jako LMC, ať vidíme, jak náš produkt funguje na našich vlastních zaměstnancích.

Proč zrovna 100 lidí? To je celkem dost, ne?

Jeden kolega vždy vysvětluje, že IQ České republiky taky neměříme jen na skupině vysokoškoláků. Abychom zjistili, jak on-line kurzy Seduo zaměstnancům vyhovují, potřebujeme větší různorodé skupiny. Tedy nejen vybrané aktivní zaměstnance, kteří by se sami od sebe chtěli něco naučit, ale i lidi, kteří třeba tak aktivní ve vzdělávání nejsou. Konkrétní závěry a kroky můžeme vyvodit jen z většího vzorku lidí, aby výsledek byl relevantní.

Co mají firmy udělat, když chtějí o pilotu vědět víc, nebo se rovnou zapojit?

Ať se podívají na Seduo.cz, zda je jim zaměřením blízké. Pokud ano, ať se mi ozvou, rádi se s nimi sejdeme a probereme podrobnosti.

Doteď jste se o vzdělávání zaměstnanců bavili se třicítkou firem. Co jste zjistili?

Firmy v on-line vzdělávání vidí nevyhnutelný trend. Řeší ale, jak se s ním poprat. Pokud firmy už v nějakém vzdělávání „jedou”, jedná se většinou o kurzy, které obsahují hodně textu a slajdů, jen málokdo používá videa apod. Firmy pozorují, že zejména mladí zaměstnanci dnes nechtějí jezdit na druhý konec města na celodenní školení. Naopak chtějí mít vše hned dosažitelné na svém počítaci nebo tabletu, prostě tady a teď. Naopak starší zaměstnanci dávají stále přednost klasickému školení. Některé firmy upouštějí od kompetenčních modelů a dávají lidem ve vzdělávání volnost, ať si sami vyberou, co a jak se chtějí naučit. Pochopily, že když lidem „přikážou” povinný kurz, který si lidé jen odsedí, nemá to valný efekt.  Jiné naopak zastávají „řízenější” přístup a samy lidem určují, na jaká školení jít a kdy. Zvolený přístup závisí i na tom, zda vzdělávací manažer rád zkouší nové věci, a na zaměření firmy.

A o jaké kurzy mají firmy největší zájem?

Vedou jazyky, prezentační dovednosti a kancelářské balíky aplikací typu Word a Excel. Takové kurzy na Seduo.cz už máme a teď ještě přibudou další – třeba série kurzů angličtiny s jazykovou školou Skřivánek. Spíš než jako cesta k jazykovému certifikátu ale budou kurzy na Seduo sloužit jako rychlé procvičení konkrétních situací. Třeba když si někdo potřebuje nacvičit mezinárodní hovor nebo sebejistou prezentaci v angličtině. V podobně svižném duchu budeme stavět všechny kurzy.

A jaké kurzy máš za sebou ty a doporučil bys je ostatním?

Určitě kurz Jak se učit anglicky s Broňou Sobotkou. Za zhruba dva týdny od spuštění se do kurzu přihlásilo zhruba 10 000 lidí. Na Broňovi jde vidět, že pokud lektora jeho práce baví, dokáže své nadšení přenést i přes obrazovku. Dokonce už se mu stalo, že jej v letadle do Anglie lidé díky kurzu Seduo.cz poznali. Doporučuji také kurz Konec Prokrastinace od Petra Ludwiga, který by měl sloužit skoro jako „povinná četba” každého manažera.

Vede v LMC tým, který kromě Seduo.cz rozvíjí i další vzdělávací služby. Pokud zrovna nedebatuje s firmami nad vzděláváním zaměstnanců, relaxuje v Krkonoších, kde zná každý kámen. Narazíte na něj i v okolí Úval, kde se z něj stává nadšený objevitel historických stop, které svým sousedům přibližuje příběhy na blogu Úvalsko.cz a tipy na výlety na Facebooku Úvalsko.cz.

 

 
Sdílejte
Spolupracujete s manažery při náboru?
0