Prace.cz: Mluvte s lidmi na rovinu

Zatímco v mnoha oborech už není kde brát, Prace.cz zaznamenává o čtvrtinu více odpovědí než loni. To už je hodně inzerátů a odpovědí, které týmu Prace.cz projdou pod rukama. „Lidé potřebují vědět, jaká je pracovní doba, jestli budou pracovat na směny, nebo zda jim zaměstnavatel přispěje na ubytování. Inzeráty, které jsou napsané lidsky, mají větší úspěch než ty „navoněné”, říká Dave Ruzius, který má v LMC na starosti pracovní portál Prace.cz. Povídali jsme si, co dalšího ještě funguje a co nového tým Prace.cz chystá.

Jak se vám teď daří?

Zatímco nezaměstnanost klesá, my jsme třeba v září zaznamenali o 27 % víc odpovědí na inzeráty, než jsme měli loni.

Co za tím vězí?

Jako jinde v životě nebo na e-shopech, i u nás lidi slyší na doporučení. Podle informací, které o lidech máme (třeba jakou práci hledali naposledy), je můžeme navést správným směrem a ukázat jim inzeráty, které by si sami nezobrazili. A lidi na to reagují, asi 15 až 20 % odpovědí na inzeráty vychází z těchto doporučení.

A co zasílání inzerátů do mailu, funguje to ještě?

Ano, funguje. Nepotvrzuje se, že by dnes lidé byli přesycení maily, nechtěli je dostávat nebo že by je nějak obtěžovaly. Zjistili jsme to během léta, kdy výkonnost e-mailu byla přijatelná, i když ne ohromující, jak už to přes prázdniny bývá. Když ale léto skončilo, lidi začali otevírat naše staré e-maily, protože by v nich mohli najít něco pro sebe zajímavého. Pravděpodobně frustrace lidí vracejících se z dovolených do prací, které jim lezou na nervy, způsobila, že lidi začali tyto e-maily otevírat a číst. Doporučení, nabídky do e-mailu a newslettery nám pomáhají v kontinuálně komunikovat s uživateli. Vědí pak, že jsme tady, a když nastane čas na hledání nové práce, přicházejí k nám.

Máte nějaké všeobecné doporučení pro HR jak psát inzeráty?

Zaměřte se na základy a na člověka, který sedí za počítačem. Zjistili jsme, že lidi požadují základní informace, nezajímá je až tak, že „mladý kolektiv hledá kreativního řidiče”. Spíš potřebují vědět, jaká je pracovní doba, jestli budou pracovat na směny, nebo zda jim zaměstnavatel přispěje na ubytování. To jsou věci, na kterých lidem opravdu záleží. Uživatelé Prace.cz jsou v nabídkách práce poměrně citliví na „blbosti”. Pokud inzerát působí nepřirozeně nebo příliš dobře na to, aby to byla pravda, lidi to poznají. Inzeráty, které jsou napsané srozumitelně, mají větší úspěch než ty „navoněné”.

Díky lepšímu textu 6krát více odpovědí

Lidé chtějí vědět, co je v práci čeká. Rádi tak věnují pár minut svého času pročtení inzerátu. Více textu ale neznamená více prázdných informací. Zeptejte se třeba ostatních zaměstnanců, co by je při hledání obdobné práce zajímalo. My jsme to zkusili a jeden reálný inzerát přepsali. Po úpravách získal 6krát více odpovědí.

Původní inzerát

Inzerát po úpravě textu

Jak mluvíte s lidmi vy?

Čestně, na rovinu, žádné blbosti, žádné technické pojmy, žádné lži. Máme odvahu říct, že pro ně zrovna nemáme vhodné nabídky práce nebo že situace na trhu je náročná.

Jak lidem pomáháte, když nenajdou vhodnou nabídku práce?

Doporučujeme jim podobné vhodné pracovní pozice a posíláme jim je přímo do mailu. Taky jsme lidštější v komunikaci, namísto nic neříkajícího sdělení „tyto inzeráty by vás mohly zajímat”, říkáme, „Michal Dlouhý pro vás našel tyto nabídky” a ukazujeme jeho obličej.

Práce podle dovedností, rady od právníka a rekvalifikace

Co jiného ještě nabízíte svým uživatelům kromě aktuálních pracovních nabídek? Jak jim pomáháte?

Pořád ne dostatečně, i když už máme víc věcí, které lidi využívají. Jsme Prace.cz, chceme představovat místo, kde lidé kromě práce najdou i pomoc v těžkých životních situacích. Máme poradnu, kterou čte hodně lidí. Skvěle funguje právní poradna – lidé kladou různé otázky, které v práci řeší a dostávají odpovědi přímo od právníka.

Také jsme na vzorku lidí rozjeli jeden zajímavý experiment – nabízíme jim práci na základě jejich osobnosti. Zkoušíme to testem, který říká: povězte nám o sobě víc a my se pokusíme doporučit vám vhodnou profesi. A samozřejmě vhodné nabídky práce naleznete přímo na Prace.cz.

Uvažujeme nad tím, jak v budoucnu naložit s rekvalifikačními kurzy. Lidé je na stránkách Prace.cz dobře přijímají a používají, v budoucnu bychom ale chtěli uživatelům nabídnout všechny rekvalifikační kurzy v České republice a lépe je integrovat do našeho produktu. Pak bychom je mohli pobídnout, aby si doplnili kvalifikaci a zvýšili svou šanci při hledání práce.

Po absolvování kurzu se s nimi můžeme spojit a doporučit jim vhodnou práci.

Na čem budete pracovat v nejbližší době?

V nejbližší budoucnosti nás čeká velký projekt – Prace.cz bude fungovat jako personalizovaná aplikace, která uživatelům ukáže, co je nového od jejich posledního přihlášení, připomene jim, aby nezapomněli odpovědět na inzerát, že přiložit CV není nic složitého… Chceme se stát takovým Facebookem pro hledání práce, ne jen anonymní webová stránka s obecnými informacemi pro všechny. Uživatelé by měli mít pocit, že na ně na Prace.cz čeká jen to, co je skutečně zajímá.

Kdyby tento Holanďan nebyl produktovým manažerem Prace.cz, živil by se jako automechanik, aby si mohl sám opravit svůj VW transportér z roku 1974. Nebo by pracoval jako dělník ve stavebnictví, aby si mohl postavit svůj pasivní nano dům. Láká ho taky práce sládka v pivovaru, aby si mohl vařit vlastní pivo.„Na své práci mám rád, že řeší skutečné problémy. Někdo třeba díky nám najde práci, kde dostane o dva tisíce lepší plat, a může tak svou rodinu naložit do zasloužilého auta a vzít ji k moři. To je fajn pocit.“

Dave Ruzius

Snažíme se naučit HR lidi, aby odpovídali kandidátům, i když někdy dostávám stížnosti, že je jednoduché to říct, ale někdy kandidáti nepřijdou na pohovor nebo se ani neomluví, máš nějaky vzkaz ohledně tohoto pro HR?

Myslím, že je to začarovaný kruh, kombinace chování některých personalistů vůči kandidátům, které vytváří určitou reakci kandidátů směrem k HR. Rád bych, aby Prace.cz byla víc součástí celého procesu, nejen prostor na zveřejňování inzerátů, na které lidi odpovídají, ale tam to pro nás celé končí. Do té doby doporučuji, aby personalisté odpovídali všem kandidátům, klidně jen stručnou zprávou, že obdrželi jejich odpověď. Lidé, kteří používají Prace.cz nemají tolik možností, aby si mohli třeba vybírat mezi třemi nabídkami a budou rádi za každou vstřícnost.

Firmy dnes opět inzerují práci i na billboardech nebo v metru. Myslíš, že taková reklama může v náboru fungovat?

Nedělám si iluzi, že pracovní portály jako Prace.cz jsou jediným řešením pro najímání lidí.

Pokud třeba Amazon vstupuje na český trh a potřebuje stovky skladníků, pak potřebuje i masivní kampaň. Buduje si tak povědomí o své značce a značce zaměstnavatele. Myslím ale, že lidé nakonec použijí Seznam.cz nebo Google a dostanou se na naše stránky nebo přímo stránky zaměstnavatele. Firma někde na rohu velkou reklamu ale nikdy dělat nebude, to bude spíš inzerovat v novinách nebo vylepí letáček na rohu. Někdy si říkám, že pokud se firma víc soustředí na to, co napíše do inzerátu, může to být efektivnější než billboard u dálnice.

Lenka Mydlová, LMC

Sdílejte
 
Jste zvyklí při náboru spolupracovat s manažery?
0