Netajte v inzerátu mzdu, vrátí se vám to

Uvést, nebo neuvést v inzerátu výši mzdy? Toť oříšek personalistů. Jednu věc můžeme říct s jistotou – když to neuděláte, ozve se vám o dost méně kandidátů. Pojďme se podívat, co na to říkají čísla.

Mzda v inzerátu
Foto: Shutterstock.com, Archiv

Jedna nejmenovaná pražská firma dodávající součástky pro stavebnictví právě hledá obchodní referentku či referenta se znalostí angličtiny. Z inzerátu vystaveného na portálu Jobs.cz se případný zájemce dozví, že by vedl pokladnu nebo zařizoval drobnou administrativu. Jedna věc mu ale zůstane utajena. A to dost zásadní – údaj o výši mzdy. Co to pro firmu, která potřebuje novou posilu, znamená?

Jednoduše menší zájem potenciálních kandidátů. Data mluví jasně: na inzeráty bez mzdového ohodnocení (nebo alespoň jeho rozmezí) se ozývá méně lidí. Hlavním důvodem je, že u pozic s neuvedenou mzdou lidi dlouho netuší, jestli jim bude práce za případnou změnu vůbec stát, a často nechtějí „brát zajíce v pytli“.

Hodně firem už si tuhle skutečnost uvědomuje a výše mezd přestává být jejich přísně střeženým tajemstvím. Ty, které to nedělají, k tomu ale můžou mít několik důvodů. Například nechtějí, aby lidé ve firmě věděli, kolik tak asi mají jejich kolegové na výplatní pásce. Nebo můžou mít na pozici HR manažera nadšence, který je ve vyjednávání lepší než prodejce na orientálním tržišti.

Čísla nelžou

Data LMC potvrzují, že pokud u inzerátu s nabízenou pozicí neuvedete mzdové ohodnocení, ozve se vám na něj méně kandidátů. Za poslední čtvrtletí firmy na portálech Jobs.cz a Prace.cz vystavily 42,5 % pozic se zveřejněnou mzdou a 57,5 % míst, u nichž byla mzda skrytá. Ukázalo se, že pozice s viditelnou mzdou si rozkliklo o 18 % více lidí a téměř o 23 % kandidátů více na ně poslalo své CV. To znamená, že pokud firmy mzdu uvedly, získávaly v průměru nejen více zobrazení, ale i více reakcí.

A dlouhodobější data portálů Jobs.cz a Prace.cz (od února roku 2018) větší zájem o pozice s viditelnou mzdou nejen potvrzují, ale rozdíl je v nich ještě zřetelnější. Pokud nebereme v potaz typ zaměstnavatele, u pozic s uvedenou mzdou je v případě Jobs.cz 15% nárůst zájmu a u Prace.cz dokonce 70%.

RADA NA ZÁVĚR: I když mzdu uvedete, pořád nemáte „vyhráno“. A to v případě, kdy ji uvedete v podobě mzdového rozmezí. Od uživatelů portálu Prace.cz jsme totiž zjistili, že pokud je rozmezí velké, lidé jsou k nabízené práci méně důvěřiví nebo automaticky předpokládají, že dostanou nižší mzdovou hranici. Nezapomínejte, že nejdůležitější je nabídnout konkurenceschopnou mzdu pro danou profesi a region. Pokud tomu tak není (dá se ověřit pomoci mzdových map), může být výsledek vaší snahy opačný. Základ (náborového) úspěchu je zkrátka ve spravedlivém ohodnocení.

Aplikace Práce za rohem dokazuje, že uvádět mzdu se vyplácí. Na inzeráty se zobrazenou mzdou se totiž ozývá téměř o 45 % více zájemců. A to už máte z čeho vybírat.

 
Sdílejte