Nekupujte kandidáta v pytli! 7 důvodů, proč se vyplatí pustit do doporučování

Kde najít kandidáta, který je prověřený, zná vaši firmu jako své boty a rychle se zaškolí? Jedině na doporučení. Pokud váháte, jestli by vaši zaměstnanci a manažeři do takové výzvy šli, přečtěte si 7 důvodů, které vyplynuly z praxe firem a ukazují, že doporučování firmě i zaměstnancům prospěje.

Doporučuji, doporučuješ, doporučujeme

Když hledáte opraváře pračky, sáhnete raději po tom, se kterým má dobrou zkušenost váš soused. A se zaměstnanci je to úplně stejné – ti, kteří k vám přijdou na doporučení vašich zaměstnanců, jsou také prověření.

A právě proto vznikly takzvané referral programy neboli systémy doporučování. Jedná se o způsob náboru založený na doporučování známých lidí a kamarádů na volné pozice do firmy, za které získají zaměstnanci určitou odměnu.

  • Zaměstnanec se díky tomu může podílet na chodu firmy a získá odměnu.
  • Vy urychlíte nábor a dostanete kvalitní kandidáty – zkrátka nekupujete zajíce v pytli.

Kdo může doporučovat

Všichni. Každý totiž kolem sebe má síť přátel a příbuzných, bývalých kolegů nebo spolužáků. A mezi nimi se ukrývá potenciální kandidát pro vaši firmu.

Aby referral program skutečně fungoval, musíte nastavit relevantní odměny. Ty se v každé firmě liší:

  • finanční odměna,
  • volno navíc
  • nebo zážitkové poukazy.

Myslete na to, jak to u vás ve firmě chodí a o co vaši zaměstnanci nejvíc stojí.

A proč to všechno dělat? Zeptali jsme se ve firmách a sepsali 7 důvodů, proč se systém doporučování vyplatí.

1. O třetinu rychlejší nábor

Klíčovým ukazatelem náboru je čas. A doporučování znamená zkrácení doby na obsazení pozice až o třetinu – dostáváte tipy na konkrétní vhodné lidi, strávíte tedy méně času tříděním „anonymních“ životopisů a sezením na pohovorech. To samozřejmě snižuje i náklady.

2. Líbíte se jim. Chtějí k vám

Doporučený kandidát díky svému kontaktu ví, do čeho jde. Má jasnou představu o vaší kultuře a hlásí se, protože právě něco takového hledá.

3. Ušetřený čas pro manažery

Tím, kdo kandidáty předem „proklepne“, jsou vaši zaměstnanci. Firmu i svého šéfa znají natolik dobře, aby odhadli, koho má smysl doporučit. Manažeři díky tomu na pohovorech neztrácejí tolik času s lidmi, kteří nevyhovují požadavkům.

4. Rychleji zvládají pracovní procesy

Nováčci, které jste získali přes doporučení, si většinou s novými úkoly poradí rychleji. Ve firmě mají totiž blízkého člověka, kterému věří a který jim v začátcích pomůže. Zácvik a adaptace jim proto obvykle zabere méně času než kolegům, které jste získali jinou cestou.

5. V týmu jsou hned jako doma

Doporučili byste někoho, o kom víte, že lidsky do týmu nezapadne? Vaši zaměstnanci také ne. Pokud dají tip na kamaráda nebo známého, chápou to jako závazek, protože doporučením prozrazují i něco o sobě. Přivedou vám tedy jen toho, za koho dají ruku do ohně lidsky i profesně.

6. Test firemní kultury

Spuštění programu na doporučení je také rychlý test kvality firemní kultury. Pokud u vás lidé nejsou spokojení nebo si nerozumí se šéfem, nikoho vám nedoporučí, i když mezi svými známými potenciálního kandidáta mají. Díky tomu okamžitě víte, že je potřeba něco změnit.

Vyhráno naopak máte, pokud se doporučení stane přirozenou součástí náboru a zaměstnance motivuje zájem o budoucnost firmy, nejen slíbená odměna.

7. Budujete značku zaměstnavatele

Zdá se, že největší přínos má doporučování pro vnitřní fungování firmy, ale pozitivně ovlivňuje i její image pro veřejnost. Když budou zaměstnanci o firmě mluvit nebo sdílet zážitky na sociálních sítích, informace o tom, že nabíráte nové lidi, se rychle rozšíří. Zaměstnanci, kteří se vás chystají doporučit, se tak rázem stávají ambasadory značky.

Své lidi tedy stačí do propagace firmy jen efektivně zapojit. Jak na to krok za krokem jsme sepsali na blogu.

S doporučováním vám pomůže i naše služba Jobote – připravili jsme si pro vás pomoc při rozjezdu doporučení ve formě komunikační šablony, drobných vizuálů i videa, se kterým si systém doporučování nastavíte.

Sdílejte
 
Chcete se učit přes video v pohodlí domova?
0