Benefit jako 4denní pracovní týden. Proč se firmám vyplatí?
Chodit do práce jen čtyři dny v týdnu a pak mít třídenní víkend – to není sci-fi, ale současný trend benefitů na pracovním trhu. Firmy začaly uvažovat o zavedení takzvaného zkráceného pracovního týdne v posledních měsících. Čtěte, jaké to má výhody a jak hodnotí novou organizaci práce digitální agentura Sherpas, která na vlně čtyř pracovních dnů jede od začátku roku 2019.

Práce z domova nebo zkrácené úvazky jsou dnes standard. Kolem 30–40 % zaměstnanců má navíc už teď možnost rozvrhnout si čas v práci podle sebe. Horkou novinkou je ale takzvaný zkrácený pracovní týden. V čem spočívá? Zaměstnanci chodí do práce jen 4 dny (případně pracují třeba jen 6,5 hodiny denně 5 dní v týdnu), ale za stejnou mzdu, jako by pracovali normálně.
80 % běžné pracovní doby za plnou mzdu
Důvod je prostý – zkrácená doba přirozeně nutí zaměstnance, aby si lépe zorganizovali čas a pracovali efektivněji. Díky tomu pak stejný objem práce zvládnou za méně dní a mohou si užívat delší volno. V Česku jsou firmy opatrné. Těch, které se pustily do zavedení nového pracovního systému, je zatím jen pár.
Odvážnější jsou v zahraničí. Například novozélandská firma Perpetual Guardian loni zkrátila týden z pěti na čtyři pracovní dny na dobu 8 týdnů. A výsledek? Experiment hodnotí jako úspěšný:
Někteří odborníci přirovnávají trend k situaci ze 60. let minulého století, kdy se zkrátil počet pracovních dní z 6 na 5. Lidé měli najednou více volného času – mohli cestovat, jezdili na chalupy a věnovali se svým koníčkům. A právě to bylo motivací i pro digitální agenturu Sherpas, která 4denní pracovní týden zavedla na zkoušku od začátku roku 2019.
Chtěli jsme posílit rovnováhu mezi pracovním a osobním životem zaměstnanců. Primární motivací bylo lidem dát to, co je pro lidi nejcennější – čas, který mohou trávit tak, jak chtějí. Pro spoustu lidí je to samozřejmě rodina, ale klidně to může být i posilovna, hospoda nebo sledování seriálů. Jde o to, aby mohli vyvážit množství času, kdy dělají něco za peníze a kdy mohou dělat cokoli jiného.
Jiří Suchý
Nikdo neumí pracovat hlavou 8 hodin denně a 5 dní v týdnu. Na to, aby byli lidé kreativní, potřebují mít lidé prostor, který si mohou uspořádat podle sebe. Tato práce je navíc specifická tím, že pracujete, i když se třeba procházíte v parku nebo se sprchujete. Pořád totiž něco vymýšlíte. Volný mátek má lidem toto „neustálé pracovní nasazení” kompenzovat.
Jiří Suchý
- Klient nesmí poznat rozdíl. Svým zákazníkům firma nové nastavení práce nijak nepředstavovala. Pokud mají příležitost potkat se jen v pátek nebo potřebují nutně doručit nějaký výstup, tak pracují.
- Lidé musí být dostupní. Volný pátek neznamená, že si zaměstnanci vypnou telefony a nebudou reagovat. Vždy se může stát, že bude klient něco potřebovat. Lidé proto musí být on-line.
- Cíleně nikdo neplánuje schůzky na pátek. Pokud to vyžaduje klient, nedá se nic dělat. Ale interně si v agentuře žádné schůzky na volný den neplánují.
Docela často se stává, že lidé využijí volného pátku a sami zorganizují nějakou pracovně-zábavnou akci, třeba společný výlet na hory. I v tom vidím velké pozitivum 4denního pracovního týdne.
Jiří Suchý
Direktivní zavedení pravidel nikdy nefunguje. Je důležité se zaměstnanci otevřeně řešit, co je potřeba dělat, aby nové nastavení fungovalo. A nechat je, ať se zapojí a pomohou vytvořit dobré podmínky. Jen tak mohou lidé dodávat výstupy, firma bude fungovat a zákazníci budou spokojení.
Tomáš Ervín Dombrovský
- Klienti si musí zvyknout. Když řeknete svým zákazníkům, že v pátek nepracujete, můžete je odradit nebo vzbudit pocit, že na ně nemáte čas. A nebo si dejte stejné pravidlo jako v agentuře Sherpas – klient je na prvním místě a potřebuje-li se vidět v pátek, volno navíc jde stranou.
- Uchazeči chtějí volno. Třídenní víkend je sice lákadlo pro potenciální zaměstnance, ale vy nechcete, aby pro vás dělal někdo jen proto, že nemusí v pátek chodit do práce. Nastavte správně očekávání. Volný den navíc by neměl být hlavní motivátor pro uchazeče, ale spíš třešnička na dortu.
- Není firma jako firma. A ne pro každou se 4 pracovní dny hodí. Například pro agentury nebo korporáty není vynechání pracovního dne taková zátěž. Ale jsou společnosti, ve kterých by to nadělalo pořádnou paseku – třeba ve výrobě, kde na odpracovaném čase extrémně záleží.
Určitě se výrazně zvýšil zájem lidí u nás pracovat. Na druhou stranu je ale teď obtížné odlišit, proč se k nám kandidáti hlásí. Jestli proto, že je daný obor skutečně zajímá a chtějí dělat na projektech na vysoké úrovni, nebo proto, že je láká volný pátek. Takže se musíme mnohem víc soustředit na motivaci lidí.
Jiří Suchý
Podle některých odborníků růžová. Časem by se tak mohl stát ze zkráceného týdne podobný standard, jako je třeba homeoffice. Ačkoli jsou zaměstnání, ve kterých nejde jednoduše vyhlásit volný celý den, snazší a přirozenější cestou může být pro tyto společnosti ponechání 5 pracovních dnů, ale zkrácení pracovní doby na 6,5 hodiny. Co myslíte vy? Napište nám na Facebook, jestli se podle vás 4denní pracovní týden v Česku uchytí.
Pro každou firmu a každý typ byznysu se hodí něco jiného. Zaměstnavatelé ve výrobních firmách by třeba museli nabrat další lidi nebo koupit nové technologie, aby pokryli stejnou výrobní kapacitu. Proto je důležité, aby v nastavení pracovního týdne měly firmy velkou svobodu a možnost najít si vlastní cestu.
Tomáš Ervín Dombrovský
- Při zkráceném pracovnímu týdnu chodí zaměstnanec do práce jen 4 dny, ale za stejnou mzdu, jako by pracoval normálně. Variantou je i zkrácená pracovní doba například na 6,5 hodiny denně.
- Nastavte ale správný systém tohoto benefitu – proberte novou organizaci práce otevřeně se zaměstnanci a společně definujte podmínky.
- Díky zkrácenému týdnu si zaměstnanci lépe zorganizují čas a pracují efektivněji a vy získáte i jisté lákadlo pro nové uchazeče.
- Benefit 4denního pracovního týdne zaveďte první na zkoušku a výsledky analyzujte a pečlivě vyhodnoťte.
Doporučené

18 % lidí v ČR plánuje změnu práce, většina kvůli financím. Nenechte si je utéct

Pojistěte si úspěšnou adaptaci nováčků. 31 % lidí opouští práci během prvního půlroku

58 % lidí očekává růst mezd. Kolik byste jim měli přidat?

Jak vám bude ve firmě prospěšný mentor? V krizi je neocenitelný
