Mámy a tátové se vracejí do práce. Vstřícnost svým zaměstnavatelům oplatí

Děti své rodiče radikálně změní. Obrátí jim život vzhůru nohama, překopou priority, přístup k práci i k využití času. Přimějí je přehodnotit, co jim v životě dává smysl a co je důležité. Mnozí zaměstnavatelé se k tomu začali stavět čelem, a to ve prospěch svůj i rodičů.

Zaměstnávání rodičů
Foto: Shutterstock

Dobrá praxe? Třeba v podobě sdílených míst

Na kariérním webu ČSOB si procesní manažerka a máma Klára Panenková chválí sdílené pracovní místo, které jí usnadnilo návrat do práce. „Líbí se mi, že kromě vlastního profesního růstu zvládám i péči o dvě malé děti,“ tvrdí. Jak říká Zuzana Formánková, manažerka náboru ČSOB, pracovat s rodiči je pro banku důležité: „Vzhledem k velikosti firmy máme rodičů opravdu hodně, a kdybychom s nimi aktivně nepracovali, přicházeli bychom o důležité know-how a zkušenosti.“

Proto mají ve firmě Program pro rodiče, který umožňuje maminkám i tatínkům na rodičovské dovolené pracovat na zkrácený úvazek v kombinaci s home office. Program také zvyšuje úspěšnost návratu rodičů naplno zpět do práce, když jim děti odrostou. Pro rodiče pořádají i workshopy, které jsou příležitostí, jak mohou rodiče získat spoustu informací. „Abychom je udrželi v pravidelném kontaktu, dostávají i v průběhu mateřské či rodičovské dovolené pravidelné informace o tom, co se v bance děje a jaké jsou novinky,“ říká Zuzana.

„Skloubit péči o děti a práci je normální a firmy by tomu měly být otevřené."

Michaela Tumpachová

 A vrací se k praxi sdílených pracovních míst, která podle ní funguje dobře právě s rodiči. „Jejich preferencí je většinou zkrácený úvazek, takže  jedno místo můžeme obsadit více maminkami,“ vysvětluje. „Je přitom důležité hlavně ošetřit komunikaci a vzájemnou předávku práce,“ dodává jako odpověď na otázku, co je třeba pohlídat, aby systém hladce fungoval ze všech stran. 

Rodiče by se měli na návrat do práce připravit

Aby návrat rodičů do práce klapl, vyžaduje to podle koučky, kariérní a personální poradkyně Lenky Vornhagen, která stojí za projektem Mámy v práci, i určitou přípravu od nich samotných. „Rodič musí mít jasno v tom, kolik času je schopný a ochotný práci věnovat. Ale třeba i v tom, jaký scénář bude funkční při případné nemoci dítěte. To by si měl se zaměstnavatelem vyjasnit, aby obě strany později předešly nedorozuměním,“ doporučuje s tím, že i doma je užitečné si znovu nastavit pravidla péče o děti a domácnost.

„Pokud má rodič možnost home officu, měl by si též ujasnit, kdy z domova pracuje a kdy se věnuje dítěti či rodině,“ upozorňuje. Za usnadnění návratu do práce považuje možnost, kdy se máma či táta vrací postupně. Nejprve třeba jen na jeden den v týdnu, až se pozvolna dostane na dohodnutý úvazek.

Přivítáte do své firmy rádi maminky nebo tatínky po mateřské a vyjdete jim vstříc? Sdělte jim to na svém prémiovém profilu a máte o nové kolegy postaráno.

 Mezi jejími klientkami jsou také ženy, pro něž je téma návratu do práce aktuální. „Nejvíce se věnujeme nízkému sebevědomí nebo tomu, jak požádat o zkrácený úvazek a celkově zvládnout pracovní a soukromý život. Poslední téma je časté i u klientek, které už pracují, ale nedaří se jim vybalancovat práci a rodinu. O osobním životě a o tom, že by měly čas i pro sebe, ani nemluvě. Většinou to začnou řešit až v momentě, kdy jsou psychicky i fyzicky vyčerpané,“ dává nahlédnout do své praxe.

Ráda přitom sleduje, že firmy nyní přistupují k zaměstnancům-rodičům přívětivěji, i když to stále ještě není pravidlo, které by platilo všude. Připomíná proto, že rodič má oproti novému zaměstnanci výhodu – zná firemní prostředí i procesy v něm a zaměstnavateli ušetří energii a finance na zaškolení. „Pokud firma rodiči vyjde vstříc, vrátí jí tuto nenáročnou investici v podobě velké motivace a loajálnosti,“ upozorňuje Lenka.

Je školka opravdu jen benefit?

Michaela Tumpachová z platformy #suHR se věnuje HR ve firmách s remote systémem práce, tedy s těmi, kde se pracuje na dálku. Taková práce je podle ní pro rodiče velkou příležitostí. „Skloubit péči o děti a práci je normální a firmy by tomu měly být otevřené. Měly by opustit názor, že lidé musí sedět osm hodin denně v práci, a když dělají něco z domova, je to, jako by nedělali nic. Doma člověk často udělá ještě víc než v práci,“ tvrdí. 

Trochu ambivalentně však vnímá firemní školky, další službu, do níž se zaměstnavatelé kvůli „svým“ rodičům pouští. „Na jednu stranu jsou skvělé, na druhou stranu mi připadá, že mají rodiče udržet ještě déle v práci, protože z ní nespěchají vyzvednout dítě. Nepovažuji je proto tak úplně za jednoznačný benefit pro rodiče,“ sdílí Michaela svůj pohled.

Řešíte tuto situaci i vy – ať už se svými zaměstnanci, nebo v osobním životě? Obrátit se s prosbou o podporu či radu můžete na několik společností a organizací. Kromě zmíněného projektu Mámy v práci také např. na Společnost pro zdravé rodičovství (APERIO) a další.

 
Sdílejte
Řešíte spory zaměstnanců?
0