Když necháte zaměstnance, aby vám vylepšili nábor

Helena Baráková: Na základě EVP jsme třeba přepsali inzeráty.

„Uvědomila jsem si, že my HR jsme někdy zacyklení. Myslíme si, že naše cílovka bude na něco slyšet, ale lidi přitom zajímá něco úplně jiného,“ říká Helena Baráková, HR Business Partner v Marks & Spencer. Tato firma je jednou z těch, kterým jsme pomáhali objevit EVP (Employee Value Proposition). Díky EVP poznáte svou firmu očima kandidátů. Jak konkrétně se to osvědčilo v M&S?

Co byla první věc, kterou jste pro objevení EVP udělali?

Naplánovali jsme workshopy s našimi zaměstnanci. Udělali jsme několik skupin: prodavače, vedoucí prodejen a vedoucí jednotlivých oddělení, protože každá z těchto cílovek může mít o práci u nás jiné představy. Workshopy vedl Petr Liko od vás z LMC jako externí osoba. My jsme do toho nechtěli vstupovat, aby se lidé nebáli otevřeně mluvit i o negativních věcech.

Co vám lidé řekli? Co je to hlavní, co je v M&S drží?

Nejčastěji zmiňovali jistotu. Jistotu práce, jistotu mzdy, jistotu férových pracovních podmínek. Mluvili také o tom, že si cení dobrého týmu na prodejnách. To nás samozřejmě potěšilo, na druhou stranu je to věc, která se obtížně „prodává“ ven. Každá firma o sobě říká, že nabízí dobrý kolektiv, ale člověk přicházející zvenku stejně nikdy neví, zda zapadne, nebo ne.

Z workshopů jste museli získat spoustu vstupů. Co vám pomohlo si je utřídit?

Je to tak. Z workshopů se zaměstnanci i z dotazníků s uchazeči jsme získali obrovské množství informací. Odjeli jsme s tím na dva dny mimo kancelář, abychom zjistili, co se opakuje nejčastěji, co je pro lidi nejdůležitější. Byly to velmi náročné dva dny, ze kterých vyplynulo 12 prioritních věcí, které chceme v náboru vysvítit. Jednou z nich bylo třeba heslo Jistota. K němu jsme vymýšleli krátká upřesnění, která kandidátům srozumitelně vysvětlí, co tím myslíme. U nás je s Jistotou spojeno třeba to, že každý člověk dostane pevný rozpis směn vždy k 15. v měsíci. Ví, kdy bude v práci, a může si lépe plánovat i soukromý čas.

Video: Co se mi líbí na práci v M&S?

Co jste na základě získaných informací změnili?

Například jsme přepisovali inzeráty. Jejich nové znění jsme dali přečíst testovacím skupinkám složeným ze zaměstnanců a potenciálních kandidátů. Těchto schůzek jsme se zúčastnili inkognito, protože nás zajímala bezprostřední zpětná vazba. Na první verzi nám lidé řekli, že se jim to zdá popsané zbytečně květnatě a košatě, že je místy těžké pochopit hlavní sdělení. Na základě toho jsme inzeráty ještě upravili.

Zmiňovala jste, že hlavní motivací pro EVP byla proměna kariérních stránek. Jak se konkrétně změnily?

Přemýšleli jsme, jakou cestou jít a rozhodli jsme se, že nové kariérní stránky uděláme formou videomedailonků. Natočili jsme je s našimi zaměstnanci, kteří si sami vybrali téma, které jim je nejbližší, a o něm pak mluvili na kameru. Popsali firmu ze svého pohledu, řekli, co jim na práci nejvíc vyhovuje. Kandidáti na to reagují velmi dobře. Na pohovoru kolikrát řeknou sami od sebe, že medailonky viděli.

Videomedailonek: Je pro mě důležité, že platí včas

Je něco, co jste se během hledání EVP naučila vy jako profesionálka v HR?

Uvědomila jsem si, že my HR jsme někdy zacyklení. Myslíme si, že naše cílovka bude na něco slyšet – a kandidáty přitom zajímá něco úplně jiného. Bylo zajímavé pracovat se zpětnou vazbou zaměstnanců i kandidátů. Ta nás hodně posunula a pokud na kariérních stránkách nebo v inzerátech něco měníme, vždy to konzultujeme se zaměstnanci.

Co byste doporučila firmám, které uvažují, že zkusí EVP objevit?

Aby se připravily na to, že to nejde lusknutím prstů. Než proběhly workshopy a my se pustili do konkrétních aktivit, jako jsou videa nebo tvorba textů, uteklo tři čtvrtě roku. Velmi důležité je zapojit v dostatečném vzorku zaměstnance. Řeknou vám, jak to vidí, co si myslí o vašich inzerátech a proč jim třeba nevěří. Celkově výsledek stojí za to. Získáte obrovské množství informací, které váš nábor posunou dál.

Sdílejte
 
Jste zvyklí při náboru spolupracovat s manažery?
0