Jste přijat! Uvidíme se za půl roku. Nebo ne?

Marek Bališ: Letos nám nikdo z absolventů nástup nezrušil.

Když je mezi úspěšným pohovorem a nástupem kandidáta prodleva několik měsíců, můžete se modlit, aby si to nakonec nerozmyslel. Anebo se pokusíte tohle hluché místo zaplnit. Řešila to česká pobočka KPMG, která každý rok nabírá stovky studentů a absolventů. Co udělali proto, aby o nové kolegy nepřišli?

Skoro půlroční čekání

Do KPMG každý rok přichází téměř 250 studentů a absolventů na juniorní pozice. Z toho polovina nastupuje hromadně koncem léta. Nábor ale začíná už v lednu – tedy v době, kdy mají budoucí auditoři a daňaři plnou hlavu diplomky a blížících se státnic.

Mezi přijetím nabídky a skutečným nástupem tak může uplynout 4 – 6 měsíců. To je dost dlouho na to, aby si to rozmysleli nebo je zlákala konkurence.

„Mladý člověk dnes běžně dostane tři čtyři nabídky a pak přemýšlí, kam půjde. To, co může rozhodnout, je přístup firmy. Tedy že ještě před nástupem cítí, že je vítaný a tým s ním počítá,“ říká Marek Bališ, HR ředitel KPMG Česká republika.

Před rokem spustila KPMG pilotní verzi webové platformy, díky které mohou nováčci zůstat s firmou v kontaktu až do nástupu a navíc získat spoustu důležitých informací předem. „Zdá se, že se nám tato investice vyplatila. Letos nám nikdo z absolventů, které jsme přijali, nástup nezrušil,“ říká Marek Bališ.

Jak dlouho před nástupem nováčka se vám osvědčilo být s nováčkem v kontaktu?

Snažíme se využít celou dobu, která do nástupu zbývá. Krátce po přijetí nabídky proto úspěšní kandidáti dostanou přístup do uzavřené online platformy, kde získají obrovské množství informací. O tom, jak bude probíhat první pracovní den, úvodní školení, s kým budou pracovat, v jakém prostředí nebo o hodnotách celé firmy a benefitech. Platformu jsme propojili s Facebookem – v rámci ní potom s novými kolegy sdílíme informace ze života firmy i ze zákulisí – třeba o průběhu rekonstrukce naší pražské budovy. Také se nás mohou na cokoliv zeptat.

Slouží platforma i k tomu, aby se noví kolegové pomalu zaškolovali na svou pozici?

To ne – zaškolení je čeká až po skutečném nástupu. Preboarding má za cíl je spíše natěšit, že si zvolili nás jako budoucího zaměstnavatele. Poznají dopředu tým a kulturu společnosti, do které nastupují. Chceme, aby měli pocit, že jsou skutečně vítaní, že s nimi počítáme. Tedy že to u nás není stylem: Fajn, podepsali jsme smlouvu, zaplnili škatulku a uvidíme se za půl roku.

Jak dlouho vám trvalo platformu vytvořit?

Práce nám zabraly asi čtyři měsíce. Obsah jsme tvořili s týmem v KPMG, stránku potom připravila digitální agentura. Nyní ji můžeme každý rok aktualizovat tak, aby byla vždy plná čerstvých informací.

Probíhá tzv. preboarding i „offline“?

V červnu zveme všechny nově nastupující na velkolepou welcome párty, kde mají možnost osobně potkat partnery, manažery a další kolegy ze svého oddělení. Navíc se nováčci poznají i mezi sebou. První den v práci je pak pro ně mnohem jednodušší, protože nastupují do známého prostředí. Často se stává, že první den na sebe na chodbě volají: „Čáu, jak se máš?“

Plánujete obdobný program využít i pro seniorní kandidáty?

Na tom momentálně pracujeme, spustit bychom to chtěli příští rok na jaře. Zatím bych si ale detaily rád nechal pro sebe 🙂

Sdílejte
 
Víte, na co se při pohovorech ptát?
0