Jobs.cz: Na roční bonusy anebo 13. plat se těší necelá pětina zaměstnanců, více než vloni

Plných 70 % lidí pracujících v tuzemských firmách nepočítá s tím, že si před letošními Vánoci vylepší příjem díky vyplacení 13. platu a/nebo ročních prémií. Počet těch, kteří s bonusy najisto počítají, však oproti loňskému roku poměrně výrazně vzrostl. Ve firmách je patrný nárůst ochoty k plošnému vyplácení nadstandardních odměn. Tato hlavní zjištění vyplynula z šetření portálu Jobs.cz, do něhož se zapojilo téměř 1 800 respondentů z řad zaměstnanců a 101 zástupců personálních oddělení firem.

11. prosince 2013

 

Zatímco loni počítalo s výplatou 13. platu a/nebo ročních bonusů jen 13 % zaměstnanců, letos se jejich počet zvýšil o bezmála polovinu: příjem navíc očekává 19 % lidí. Zároveň ale mírně vzrostl počet těch, kdo odpovídají, že jejich zaměstnavatel bonusy nevyplácí – loni šlo o 58 %, letos o 61 % odpovědí.

Proti loňsku pokleslo množství zaměstnanců, kteří si odměnami nejsou jisti, a proto na ně raději nespoléhají (letos 11 %, vloni 18 %). K mírnému snížení došlo rovněž u počtu těch, kdo s výplatou bonusů nepočítají kvůli špatné ekonomické situaci firmy (letos 9 %, vloni 11 %).

„Transparentní komunikace a snížení míry nejistoty, zda bonusy nakonec vyplaceny budou, či nikoliv, může být pro zaměstnance příjemnější než dlouhé lavírování,“ komentuje výsledky šetření Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje. „Odpovědi zaměstnanců i zástupců personálních oddělení firem ukazují na nezanedbatelné zlepšení ve vyplácení ročních prémií. Letošní rok byl pro řadu firem poměrně složitý, přesto však zřejmě pro většinu skončí s příznivějšími hospodářskými výsledky než vloni,“ doplnil.

Souběžné dotazování mezi zaměstnavateli potvrdilo meziroční zlepšení ohledně přiznávání ročních odměn a/nebo 13. platů. Plošně je letos hodlá vyplatit 41 % ze společností, které se do průzkumu zapojily (vloni pouze 29 %), zatímco 34 % respondentů uvedlo, že jejich firma žádné nadstandardní odměny na konci roku nikomu vyplácet nebude (vloni 43 %). Zbylých 26 % zaměstnavatelů hodlá roční bonusy nebo 13. platy letos vyplatit pouze vybraným zaměstnancům, zatímco vloni takto postupovalo 28 % firem.

V případě zájmu Vám další informace poskytne: Tomáš Ervín Dombrovský, tomas.dombrovsky@lmc.eu, tel. +420 725 072 166.

O společnosti LMC:

LMC s.r.o. je lídrem českého elektronického trhu práce a expertem poskytujícím komplexní služby a poradenství v oblasti HR. Již 16 let provozuje nejznámější český kariérní portál Jobs.cz s nabídkou pozic předních zaměstnavatelů, rozšířený o přehled všech možností vysokoškolského studia, rozsáhlou nabídku kurzů a školení a další služby propojující pracovní trh se vzděláváním. Součástí rodiny LMC je také Prace.cz – největší pracovní portál v ČR s nabídkami zaměstnání ve všech profesích a regionech, který obsahuje sekci určenou pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Společnost poskytuje pokročilá on-line řešení pro správu náboru LMC G2 a Teamio. V jejich rámci nabízí také moderní diagnostický nástroj Psychometrie on-line pro zhodnocení předpokladů a schopností kandidátů, či novou službu videodotazníky. LMC pravidelně obsluhuje cca deset tisíc firemních zákazníků a více než milion registrovaných uživatelů on-line a mobilních služeb. LMC je součástí nadnárodní skupiny Alma Media.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0