Ještě nepatří do šrotu! Jak naplno využít pracovníky po padesátce

Do penze jim zbývá přibližně deset let a ačkoliv se oni sami ještě necítí na odpis, firmy s nimi při plánování kapacit už příliš nepočítají. Jenže s ohledem na stárnutí populace je na čase zaměřit pozornost i na ně. Zjistili jsme pro vás, jak sami sebe pracovníci v předdůchodovém věku vnímají, na co slyší a co mohou nabídnout.

Výchozí situace v předdůchodovém věku

Dnešní pětapadesátníci znají nejen svá fyzická bolení, ale i bolístky svého postavení na pracovním trhu. Chápou, že nemají úplně nejšťastnější odrazový můstek pro případnou změnu kariéry. Proto raději setrvávají na „bezpečných” místech, která jim sice ne zcela vyhovují, ale mají díky nim své jisté.

O obtížnosti změny zaměstnání po padesátce ví své i čtyřiapadesátiletá Vlaďka: „Když zrušili naši pobočku pojišťovny, zkoušela jsem hledat místo jinde. Poslala jsem 47 životopisů, pozvali mě na 4 pohovory a nevzali mě ani na jedno místo. Kvalifikaci jsem měla na všechny, nároky na plat realistické, ale sáhli raději po mladších.”

Jak obsadit půl milionu volných pracovních míst

Odmítání zkušených a šikovných pracovníků jen na základě věku ale není udržitelné, letos totiž bude i kvůli stárnutí populace chybět na českém pracovním trhu půl milionu lidí.

Proto zkušená HRistka Dagmar Šimonová z LMC předesílá, že se poměr starších zaměstnanců v týmech bude měnit.

Že starší pracovníci mají své přednosti, potvrzuje i Tereza Valášková z projektu Průvodce kariérou: „Mohou mladší kolegy naučit loajalitě, proaktivitě nebo ochotě vzít na sebe zodpovědnost za výsledek.”

Soňa, která u stejného zaměstnavatele pracuje už 32 let, stabilitu a loajalitu potvrzuje. Podle ní zůstala tak dlouho na jednom místě, protože má v sobě zažitá pravidla si příliš nestěžovat a nevyskakovat. Kdyby ale dostala správný impuls, pravděpodobně by změnu kariéry na poslední dekádu zbývající do důchodu zvážila.

Jak starší ročníky pracovníků k vám do firmy spolehlivě nalákat?

1. Podejte pomocnou ruku

A dejte ji k dispozici na delší dobu. „Hodně by mi pomohlo, kdybych měla jistotu, že se mnou v nové práci někdo většinu věcí alespoň jednou projde. Věřím tomu, že bych investovaný čas dobře využila,” říká třiapadesátiletá Soňa. „Jenže ve většině firem vás jen hodí do vody a máte plavat. Potřebovala bych ujištění, že i po několika měsících si bez ostychu budu moci říci o rychlou radu a nikoho tím nebudu otravovat,” dodala Soňa.

2. Vytvořte kratší pracovní úvazky

Janě je 56 let, má nemocnou maminku, jedno vnouče a druhé je na cestě. Proto by jako největší lákadlo vnímala možnost zkráceného úvazku. „Chtěla bych dostat možnost pracovat jen 4 dny v týdnu nebo každý den odpracovat pouze 6 hodin. Abych se celou dobu vydržela naplno soustředit a měla čas na svoji rodinu.”

3. Dejte možnost využít znalosti a zkušenosti

Dana během své kariéry ve finančnictví už několik pozic vystřídala. Teď chce hlavně vidět dopad práce na fungování firmy. „Nepotřebuji někam odklidit. Vím, že mám hodně zkušeností a chci je předávat. Firmám mohou letité znalosti z praxe hodně pomoci, stačí o zkušené pracovníky projevit zájem.”

4. Zapojte je do kolektivu, ale jinými způsoby než mladé

„Nechci nikde běhat a hrát paintball, to na mě není. Jenže když na společnou akci nejdete, stáváte se zároveň vyvrhelem skupiny,” přibližuje dilema ohledně účasti na firemních akcích Jana.

Proto nikoho do společných aktivit nenuťte a dejte každému příležitost se s týmem potkat i mimopracovně při klidnějších příležitostech. Nikdy neuškodí vyložit karty narovinu na stůl a zeptat se, jaká aktivita by starším kolegům vyhovovala.

 
Sdílejte
Máte sepsaný nástupní proces?
0